Фіттонія – догляд

Фіттонія (Fittonia) – декоративно-листяні, трав’янисті багаторічники, що зустрічаються у природному середовищі у Південній Америці (Перу).

Відноситься фіттонія до сімейства акантові, налічує близько 10 видів. Фіттонію люблять за декоративні листя. Листя у неї яйцеподібні темно або світло-зелені з яскравими світлими або рожевими прожилками. Фіттонія цвіте. Квітки зібрані в колосподібні суцвіття в пазухах приквіток. Приквітки мають округло-яйцеподібну форму з довжиною і шириною приблизно 1 см.

kvyti_fyttonii

Дуже симпатично виглядає мікс з фіттоній, тобто кілька видів посаджених в один горщик. У кімнатному квітникарстві найчастіше зустрічаються два види фіттонії: фіттонія Вершаффельта і фіттонія серебристожилкова. Перша має яскраво-рожеві прожилки на темно-зеленому листі, а друга схожа на неї, але прожилки – світло-зелені.

Як доглядати за фіттонією

Кімнатна квітка фіттонія буде відчувати себе комфортно в дуже вологій та теплій атмосфері, яку часом непросто створити в домашніх умовах. Саме це і є істотною проблемою для домашнього вирощування рослини.

fittonia1

Яскравість світла для фіттонії

Фіттонія вважається світлолюбною рослиною, але не варто ставити рослину на південне підвіконня. Краще тримати її на світлих вікнах, але фіттонія може рости і в півтіні, а яскраве пряме сонячне світло, навпаки, не виносить, особливо, в спекотні літні дні. У зимовий час фіттонію можна досвічувати лампами денного освітлення протягом 2-4 годин.

Температура повітря для фіттонії

Влітку температура для фіттонії повинна бути в районі 24 °C, а взимку в районі 20 °C, але не нижче 18°C. Якщо ж у зимовий період утримувати рослину при нижчих температурах, то вона може захворіти.

Фіттонія дуже погано реагує на різку зміну температур, а також на перетяги, що може призвести до опадання листя. Навіть влітку в гарну погоду не можна виносити фіттонію на вулицю навіть на короткий час.

Як поливати фіттонію

Поливати фіттонію треба регулярно, рясно, але без застою води. Воду яка витекла у тарілочку через годину після поливу потрібно злити. Між поливанням земля повинна встигати підсихати, але не пересихати.

Вологість повітря

Фіттонія любить високу вологість повітря. Тому її потрібно часто обприскувати м’якою водою не рідше ніж один раз на день, кількість обприскувань потрібно збільшити в опалювальний сезон. А також не варто тримати фіттонію поблизу від опалювальних приладів.

Як збільшити вологість повітря навколо рослини?

fittonia2

Як підживляти фіттонію

Фіттонію потрібно підживляти впродовж усього року, але слід враховувати, що надлишок добрив одразу відобразиться на здоров’ї рослини і на зовнішньому вигляді. Тому концентрація добрив має бути знижено вдвічі порівняно із запропонованою дозою на упаковці. Застосовують комплексні мінеральні добрива для листяних рослин. З квітня по вересень 2 рази на місяць вноситься комплексне добриво слабкої концентрації. Взимку – раз на місяць.

Омолоджуюча обрізка фіттонії

Через два-три роки у рослини оголюються нижні частини пагонів, і декоративну привабливість рослина втрачає. Це є основною ознакою, що вже час провести омолоджуючу обрізку. Верхівки стебел зрізують і укорінюють. Для кращого розгалуження молоді стеблинки прищипують.

Дивіться відео про фіалку кімнатну. Квіти у фіалки різнокольорові, прості, махрові, хвилясті діаметром від 2 і до 4 см.

Пересаджування фіттонії

Фіттонію потрібно пересаджувати щороку на весні (березні-квітні). Пересадку можна поєднувати з омолодженням та розмноженням. Горщик краще вибирати широкий і невисокий. На дно горщика насипають дренаж (керамзит), а зверху – субстрат: по дві частини хвойної і дернової землі та по одній частині піску і торфу.

Розмноження фіттонії

Фіттонію розмножують живцями, які швидко і легко вкорінюються, а також поділом куща. Найкращий час для розмножування, як живцями, так і поділом куща – весна. Вкорінювати фіттонію можна у вологому субстраті або у воді. Субстрат треба регулярно поливати і не забувати обприскувати живці або накрити живці поліетиленовим пакетом або скляною банкою.

Хвороби і шкідники фіттонії

Фіттонія схильна до ураження трипсами, щитівкою, павутинним кліщем і борошнистим червом.

Помилки в догляді за фіттонією

Листя в’януть і жовтіють – надмірний полив.

Фіттонія раптово загинула – рясний полив, особливо взимку або занадто холодне повітря, або різкі перепади температур.

Опадає нижнє листя – у фіттонії це нормальне явище, оскільки з часом стебло оголюється.

Кінчики листя фіттонії коричневіють – надлишок або нестача добрив, сонячні опіки

Листя фіттонії зморщилося – сухе повітря, прямі сонячні промені.

Схожі записи