Щитівка: причини появи, методи боротьби

Щитівка – це комахи, що швидко розмножуються. Вони висмоктують сік у рослин і виділяють солодку клейку речовину – падь, яка приваблює мурах.

Найчастіше щитівка заражає орхідеї з твердими листками (Phalaenopsis, Cattleya і Cymbidium), цитруси, фікуси та інші.

Від впливу щитівок рослина починає слабшати: листя в’януть, жовтіють і опадають, також змінюється забарвлення листків і форма квітів.

Жіночі особини являють собою щитову тлю, яка виробляє специфічний віск, який утворює захисний щиток. Сам щиток може бути круглий або видовжений, від світло до темно-коричневого кольору. Розмір щита може бути від 0,5 мм до 5 мм. Під щитком щитівка відкладає яйця (до 3000 штук), з яких вилуплюються дуже дрібні, рухливі молоді особини. Жіночі особини нерухомі, так як міцно прикріплені хоботком до рослини. Після смерті матері, щиток піднімається і молоді особини розбігаються по рослині. На відміну від жіночих, чоловічі особини можуть з легкістю пересуватися від рослини до рослини.

szitivka

Ознаки

    Залежно від будови щитка, шкідників можна поділити на дві групи:
  1. Щитівка – опуклий щиток, який є частиною комахи і прикріплений до неї.
  2. Лжещитівка – щиток плоский, його можна акуратно підчепити голочкою і підняти.

Щитівка і лжещитівка належать до швидкорозмножуючих комах, які висмоктують сік у рослин. Розмноження може бути безстатевим і статевим; одні види живородні, інші відкладають яйця. Після вилуплення з яйця, молода особина проходить кілька стадій розвитку. На початковому етапі вони дуже маленькі (неозброєним поглядом не помітні), рухливі і можуть швидко поширюватися від рослини до рослини, потім втрачають здатність до руху і обростають щитком.

Чоловічі особини щитівок і лжещитівок мають два передніх крильця і можуть перелітати на інші рослини, розмір у них невеликий – від 1 до 2 мм; життєвий цикл дуже короткий – лише кілька днів. На відміну від чоловічих, жіночі особини живуть кілька місяців.

Щитівка і лжещитівка не заражують здорові, добре розвинені рослини, які виробляють захисні тіла, що відлякують комах. Заражаються ослаблені і з надмірним вмістом азоту рослини, в яких обмін речовин був порушений при неправильному догляді (світло, неправильний полив, занадто жарке або занадто холодне повітря та ін.). Особливо небезпечний зимовий період, саме в цей час, через короткий світловий день і сухе повітря, сік рослин зазнає певних змін, що створюють ідеальні умови для швидкого розмноження шкідників.

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Профілактика щитівок

    В якості профілактичної дії можна використовувати:
  • МАСЛО НІМ (Azadirachta indica, Schädlingsfrei Neem), яке отримують з плодів цього дерева, воно може позбавити вас від щитівок, коли на рослині їх зовсім небагато – 2-3 максимум 5, при сильному ураженні воно, на жаль, не помічник.
  • Природні вороги щитівок – хороше освітлення і висока вологість повітря.

Не рекомендується збирати щитівку вручну, можна зняти щитки, усередині яких сидять молоді особини вже готові до самостійного життя; пошкодивши щиток, ви тільки сприяєте більш швидкому поширенню щитівок.

    Лікування від щитівок

  • Народні методи:

    Часник: соком часнику натираються уражені ділянки. Як альтернатива – часник можна подрібнити до однорідної маси і пензликом нанести на листя.

    Оливкова олія: 1 л води змішують з 2 столовими ложками оливкової олії, а потім наносять одержану емульсію на листя. У важкодоступних місцях для нанесення найкраще використовувати пензлик. Лікування проводять в три етапи з інтервалом в 7-10 днів.

    Етиловий спирт: вата змочується спиртом і натираються пошкоджені ділянки. Спирт висушує щитки (не для орхідей).

  • Хімічні препарати: інсектициди.

    Вони бувають трьох різних видів:

    Контактні– тобто проникають через шкірний покрив комах (Піретрини, піретроїди тощо). Найпоширеніші інсектициди даної групи Spruzit-AF Schädlingsfrei, Promanal AF Neu (виробництво Німеччина) та Перметрин. Препарат дуже ефективний при невеликій популяції комах, як правило; повторна обробка рослини не потрібна.

    Кишкові– потрапляють в організм комахи через рот (Ейлау). До цієї групи входять Актеллік, Арріво, Актара (кишково-контактної дії).

    Системні – поглинаються корінням і листям рослин, потрапляють в сік і роблять його отруйним для паразитів (метилмеркаптофос, фосфамід тощо). До цієї групи входять майже всі спреї для боротьби зі шкідниками кімнатних рослин, наприклад, Lizetan-Plus-Zierpflanzenspray і Bi 58 та інші. При застосуванні спрею, потрібно уважно прочитати інструкцію.

    Ні в якому разі не можна залишати оброблені рослини на прямих сонячних променях.

Схожі записи