Бурякові блішки – ознаки появи, методи боротьби

Буряков блішки – є небезпечним шкідником сходів цукрового буряка, у складних випадках їх поширення може стати причиною загибелі великої площі бурякової плантації.

Бурякові блішки (Chaetocnema concinna) належать до сімейства листоїдів. Поширені по всій території України. Харчуються буряками, гречкою, коноплями, а у посуху хрестоцвітними, еспарцетом та хмелем. Бурякова блішка вклюває кілька видів блішок, які є шкідниками буряка: звичайна бурякова блішка (ChaetocnemaconcinnaMarsh.), південна бурякова блішка (ChaetocnemabreviusculaFald) та інші. При цьому регіон розповсюдження цих двох видів відрізняється — звичайна бурякова блішка притаманна для лісостепу, натомість південна бурякова блішка — у степу.

buryakova_bilshka_1

Бурякову блішку можна легко впізнати за ногами для стрибання. Жук звичайної бурякової блішки невеликий за розміром — 1,9 – 2,4 мм, має темні ноги та вусики. Південна бурякова блішка несуттєво менша — 1,8-2,3 мм, лапки та вусики рижуваті, тіло мідно-бронзове з металевим відблиском. Довжина хробакоподібних личинок до 5 мм, вони мають три пари ніг, білі з бурою головою. Розвиток різних видів бурякових блішок є подібним.

На зимівлю залишаються жуки, які прокидаються ранньою весною та спочатку харчуються бурянами а потім переходять на цукровий буряк. Жуки виїдають м’якоть листя зверху, натомість нижню частину не чіпають, у підсумку утворюються наскрізні отвори у листі, а точка росту ушкоджується, якщо ушкодження дуже силььні рослина всихає. Найбільше шкоди завдають у суху погоду.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Надзвичайно плодовита комаха — наприкінці весни самка відкладає до 200-300 яєць, вони це роблять на грунті навколо рослин, при цьому звичайна бурякова блішка вибирає дикоростучі гречані, натомість південна бурякова блішка біля лободи чи цукрового буряка. Після цього личинки переходять харчуватись на рослини виїдаючи в них невеликі ямки. Згодом вони переходять у грунт, де перетворюються на лялечок, а у липні — серпні з’являються жуки. Оскільки жуки з’являються пізно, то вже не завдають значної шкоди навіть попри те, що посилено харчуються рослинами. Восени жуки поселяються на дикорослі гречані рослини і там залишаються на зимівлю, для чого залазять під залишки рослин та у верхній шар грунту.

Боротьба із буряковою блішкою

Для боротьби з буряковою блішкою необхідно ретельно знищувати бур’яни. Для посіву слід використовувати лише оброблене інсектицидами насіння, а якщо цього не вдалось зробити з якоїсь причини, то доведеться 1-2 рази обробити сходи інсектицидами. Найперше слід обробляти краї поля. Рекомендованими засобами є СуперБізон, Нокаут, Залп, Командор, Адіфур 35 СТ, Актеллік 500 ЕС, Бі-58 новий, Волатон 500, Гаучо, Дурсбан 480, Карате 050 ЕС, Карбосан 350 СТ, Лебайцид, Промет, Пілот 480, Пірінекс, Політрин 200 ЕС, Ф’юрі, Фастак, Фурадан, Фуфанон.

Схожі записи