Висівання квітів під зиму, плюси та мінуси

Є багато видів однорічних і багаторічних рослин, які можна й навіть потрібно висівати під зиму, у відкритий ґрунт. У цій статті ми описали переваги та недоліки висівання квітів під зиму, а також вказали на деякі нюанси.

Головне, що варто пам’ятати при висіванні насіння під зиму, – це мають бути холодостійкі сорти рослин, які здатні пережити зиму в природному середовищі, як-от волошка, ромашка, дельфініум, календула, мак, матіола, флокси, хризантеми, айстри, віола, лаванда, гвоздика, дзвіночки персиколистий і карпатський, люпин, алісіум обрієта, деревій, лобелія тощо.

Плюси висівання квітів під зиму

1. Швидший розвиток. Рослини посіяні під зиму зійдуть ранньою весною, коли зійде сніг і в землі ще буде багато вологи. Завдяки цьому сходи відразу активно ростимуть, відповідно, й цвістимуть вони раніше, ніж ті квіти, які посіяли навесні.

2. Гарантоване сходження. Навесні є чимало земляних робіт, тож дуже легко пропустити оптимальні терміни висівання квітів. Ви можете банально забути про них, а коли згадаєте, земля вже буде пересушена. А посів квітів у просохлу землю може призвести до того, що рослини будуть слабкими, низькорослими або й узагалі не проростуть.

2. Економія часу на підготовку насіння. Якщо ви висіваєте квіти під зиму, відповідно, не потрібно готувати його до посіву на вікні чи вирощувати розсаду на підвіконнях.

3.Немає потреби готувати насіння навесні до посіву і вирощувати розсаду на підвіконнях, а відтак переносити в ґрунт. Натомість можна приділити більше часу теплолюбним рослинам, які не можна сіяти під зиму.

4. Загартовування рослин, або природна селекція. Насіння, висіяне восени, дасть більш міцні та витривалі сходи. Адже проростуть найсильніші, так би мовити, загартовані, квіти, які, відповідно, будуть стійкішими до несприятливих кліматичних умов клімату, заморозків, шкідників і різноманітних захворювань.

5. Міцне коріння. Коренева система “зимових” квітів розвивається краще, вона глибоко проникає в ґрунт. А це, своєю чергою, підвищує стійкість квітів до посухи.

До речі, для багатьох видів багаторічних квітів посів під зиму є не просто бажаним, а навіть необхідним, адже завдяки цьому насіння проходить етап природної стратифікації, тобто певний час перебуває за низької температури, без чого воно може не прорости.

kviti_pid_zimu_2

Мінуси висівання квітів під зиму

1. Різкі перепади температур можуть призвести до загибелі ранніх сходів. Коли починається період відлиги, насіння починає проростати, якщо ж на зміну теплу знову прийдуть різкі холоди, сходи можуть не витримати. Хоча від цього не застраховані й квіти, висаджені навесні.

2. Разом з квітами в ріст підуть бур’яни. Якщо ділянка, на якій ви висіваєте квіти, сильно засмічена насінням бур’янів, навесні вони зійдуть одночасно з квітами. Виполоти їх, поки сходи маленькі, буде дуже складно, до того ж бур’яни можуть заглушити квіти. Тому або грядка має бути очищена від насіння бур’яну заздалегідь, або про посіви під зиму доведеться забути.

kviti_pid_zimu_3

Коли сіяти насіння під зиму

Поспішати з посівом під зиму не варто. Найкращий час – коли температури повітря вже стабільно низькі, але ще не мінусові, тобто коли температура повітря стабільно знижується до нуля. Найчастіше це кінець жовтня – початок-середина листопада або й пізніше . Хоча сіяти можна й пізніше – аж до утворення стійкого снігового покриву. Зазвичай верхній шар ґрунту в цей час уже промерзає.

Як підготувати грядку для висівання насіння під зиму

Головне в посіві під зиму – наперед підготувати грядку, зробити в ній борозенки для насіння. Земля вже буде промерзлою, тож треба засипати насіння сухим ґрунтом, який ще не промерз і який також потрібно підготувати заздалегідь, захистивши його від вологи і від промерзання.

Місце, де ви будете проводити підзимний посів квітів, необхідно очистити від бур’янів (особливо – від коренів багаторічних бур’янів) і перекопати. Під час перекопування можна внести перегній (4-6 кг на 1 кв. м), осінні добрива. Для щільної землі використайте розпушувач, наприклад, річковий пісок.

Грядка має бути захищеною від вітру, достатньо високою та з добрим дренажем, аби не утворювалося застою води та щоб насіння не зігнило. Оптимально – обладнати високу грядку (15-20 см) із бортиками.

kviti_pid_zimu4

Як правильно сіяти насіння під зиму

Сіяти квіти під зиму потрібно в суху погоду. Насіння перед висіванням у ґрунт у жодному разі не замочувати й не пророщувати, щоб воно не проросло передчасно.

Сіяти потрібно доволі густо, адже частина сходів може загинути. У середньому норму висіву насіння збільшують на 25-50%. Насіння сіють на невелику глибину, зверху його можна присипати також невеликим шаром перегною, торфу або сумішшю з торфу, піску та перегною. Ґрунт має бути сухим і сипучим.

Після посіву поливати грядку не потрібно. Щоб захистити від морозів, можна вкрити її опалим листям чи хвоєю.

Тераса ідеї для саду

Як доглядати грядку навесні

Коли зійде сніг, варто забрати з грядки матеріал для мульчування. Можна встановити над грядкою дуги з покриттям, щоб захистити рослини від різких коливань температур і зберегти вологу. Поливати сходи на початках не потрібно, адже в землі ще залишилося достатньо вологи від талого снігу. Якщо рослинки зійшли дуже густо, потрібно прорідити їх і розсадити. Пересаджувати квіти (якщо є така потреба) можна, коли вони трохи підростуть і зміцніють.

Схожі записи