Календар догляду за виноградом

Правильний та своєчасний догляд за виноградом гарантує багатий врожай цієї сонячної ягоди.

Якщо ви хочете насолоджуватися смачними і соковитими ягодами винограду, то приділяйте увагу рослині протягом всього року.

Як доглядати за виноградом протягом року, розглянемо у цій статті. У цій статті ви знайдете поради по догляду за виноградом по місяцях.

Фази розвитку винограду протягом року

  1. «Плач» лози. Сокорух настає навесні до набубнявіння і в період набубнявіння бруньок, коли з поранених частин куща витікає прозора рідина – сік (пасока), тому таке явище отримало назву весняного «плачу». Це свідчить про початок активної діяльності коренів, їх добру перезимівлю та ступеня їх активності. Плач припиняється при розпусканні бруньок і з початком життєдіяльності (транспірації) листя. Коли починається сокорух? У більшості сортів винограду сокорух починається, коли температура ґрунту в зоні масового поширення коренів (30-60 см) досягає 7-10 °С. за винятком амурського і деяких американських видів (лабруска), в них сокорух починається при 4,5-5,2°С. У цій фазі всі надземні органи куща гнучкі, пружні, їх легко підв’язувати до опор, проводити щеплення.
  2. Ріст лози. Ріст пагонів і суцвіть починається із встановленням температури повітря вище 10°С, а температура ґрунту повинна бути не нижче 1-0°С. Сила зростання пагонів залежить від температури. При температурі повітря 20-25°С. добова довжина приросту збільшується на 5-10 см. Зниження температури уповільнює ріст пагонів. При її падінні нижче + 10°С ріст пагонів припиняється.
  3. Цвітіння. Найбільш коротка, але відповідальна за значимістю, фаза вегетації.

    Цвітіння починається при 18°С, оптимальна температура 20- 30°С; при температурі нижче 11°С пилок не проростає зовсім, а при 11-18°С проростає дуже повільно. При зниженні температури попереднього дня до 11-15°С, дощах і туманах ковпачки бутонів не скидаються, а пилок змивається з приймочки. Тривалість фази цвітіння в залежності від сорту триває від 4 до 14 днів.

  4. Ріст ягід. Починається з моменту зав’язування ягід та продовжується до початку їх дозрівання. Тривалість 4-ї фази залежить від температури повітря. Найсильніший ріст ягід спостерігається при температурі 25-30°С. Фаза триває від 30 до 60 днів.
  5. Достигання ягід. Охоплює період від початку дозрівання до повної (фізіологічної) зрілості ягід. Змінюється колір ягоди. Оптимальна температура повітря для достигання ягід – 28-32°С. При температурі нижче 14-16°С і вище 40°С достигають повільно. Пята фаза продовжується від 2 тижнів до 2 місяців в залежності від біологічних особливостей сорту, місця зростання (експозиція та схил) та метеорологічних умов. Тривалість фази достигання ягід у ранніх сортів 20-30, пізніх – 50-60 днів.
  6. Дозрівання лоз та обпадання листків. Тривалість цієї фази залежить від стану рослини та метеорологічних факторів, продовжується від 40 до 60 днів. Припиняється ріст пагонів і відбувається їх визрівання. Нижні міжвузля пагонів (з 1-го по 7-ме) визрівають повільно протягом 10-15 днів, а з 8-го по 14-е швидше, за 4-5 днів. Нормальному визріванню пагонів сприяють зниження температури повітря до 15-10°С, різка амплітуда коливань температури вдень і вночі, вкорочений світловий день та настання приморозків. Визрілі пагони мають вищу морозостійкість, добре переносять зиму. Чубуки, заготовлені з добре визрілих пагонів, дають високоякісний садивний матеріал.

Цікава інформація про виноград:

  • Вертикальна полярність. Для того, щоб витримати конкуренцію у тінистих лісах, виноградна рослина повинна швидко утворювати довгі пагони й піднятися вище за дерева. Чим далі пагін винограду знаходиться від основи куща, тим краще буде його розвиток. Це явище називають поздовжньою (вертикальною) полярністю. У виноградарстві необхідно враховувати високу полярність рослини, яка часто заважає правильному формуванню та плодоносності куща. Найкраще і найсильніше ростуть ті бруньки, які знаходяться найвище, тому виноградарі кладуть лозу горизонтально, щоб спровокувати активний ріст всіх бруньок, а не 2-4 найвищих.
  • Кореляція. Посилений ріст надземної частини, сприяє розвитку кореневої системи.
  • Виноград – рослина самовбивця. Так, справді, виноград є рослиною самовбивцею, він може себе настільки завантажити пагонами і плодами ( без жодного догляду роками), що в результаті засохне. Тому наше завдання, вчасно нормувати кущ винограду пагонами і ягодами. Тільки так ми зможемо отримати смачний, солодкий врожай.
  • Урожай винограду формується тільки на пагонах поточного року.
  • Потужний кущ здатний значно легше переносити несприятливі метеорологічні умови й хвороби.
  • Коріння потужного куща ( від 5 річного віку ) проникають на значно більшу глибину і можуть використовувати горизонти ґрунту, недоступні кущам, що ростуть на виноградниках густої посадки.
  • Рукави служать складом поживних речовин винограду і опорою всієї наземної частини куща. Кількість та довжина рукавів мають величезний вплив на урожай і якість ягід.Термін життя рукава коливається від чотирьох до шести років. Тому від голови куща завжди залишають один-два пагони на випадок, якщо виникне необхідність замінити рукав.
    Джерело : “Біолого-екологічні особливості винограду” Дробітько А.В., Ткачова Є.С., Маркова Н.В., Панфілова А.В., Кузьома В.В., Біліченко О.С.
  • На ягодах винограду є пруїн ( восковий наліт ) це природній шар захисту, що сприяє для довгого зберігання ягоди. При зриванні та укладанні на зберігання намагайтеся ягоди винограду не чіпати, щоб не стерти пруїн.
proroszenii_vinograd

Догляд за виноградом у січні – лютому – обрізка, вкорінення чубуків

В лютому лози неукривного винограду саме час обрізати. Але на початку обрізки лози винограду (якщо це перші роки після посадки) нам потрібно визначитися якої форми надати кущу. Чи це шпалерна, чи це штамбова форма.

Детальніше про обрізку винограду читайте у статті “ЯК ТА КОЛИ ОБРІЗАТИ ВИНОГРАД

Також в лютому починаємо розмножування винограду живцями. Для розмноження можна використовувати як зрізані в лютому, так і зрізані восени живці. При дотриманні всіх правил заготівлі та зберігання живців, чубук гарно вкоріняється і вже в перший рік після посадки і дасть сигнальний врожай, а в майбутньому і плодоносний кущ. Живці витягують зі сховища, оглядають, поновлюють зрізи, обрізають на 3 бруньки і починається процес вкорінення.

Детально про заготівлю, зберігання та вкорінення живців винограду читайте у нашій статті: РОЗМНОЖЕННЯ ВИНОГРАДУ ЖИВЦЯМИ.

Догляд за виноградом у березні та квітні

В березні та в квітні доглядаємо за живцями, що вже мали вкорінитися. На винограднику роботи не так багато, а саме це підготовка до нового сезону, ремонт шпалер, витягання лоз з зимового укриття…

vinograd_v_travni

Догляд за виноградом у травні

Травень – це дуже важливий місяць по догляду за виноградом, адже, саме в травні він починає активно йти в ріст.

Основні роботи на винограднику в травні:

Підв’язати минулорічні лози, якщо це не було зроблено раніше.

Нормування пагонів на виноградному кущі, виламування або ще такі процедури називають «зеленими операціями».

Виламати всі активні бруньки до першої вертикальної опори у сформованого молодого винограду.

Перша обробка винограду від кліща та від хвороб в травні.

Поливання та підживлення винограду.

Підв’язування молодих лоз до горизонтальних опор.

Боротьба з бур’янами.

Детальніше по догляду за виноградом у травні читайте устатті ДОГЛЯД ЗА ВИНОГРАДОМ В ТРАВНІ

vinograd_v_chervni_golovna

Догляд за виноградом у червні

Саме цього місяця виноград нарощує зелену масу і, якщо її не контролювати то він буде дуже густий, а це сприяє розвитку грибкових захворювань та втраті врожаю.

  • В червні на виноградному кущі робимо такі «зелені операції»:
  • Підживлення винограду;
  • пасинкування;
  • нормування суцвіттями;
  • чеканка;
  • обробка винограду після цвітіння

Детальніше читайту у статті: “ДОГЛЯД ЗА ВИНОГРАДОМ В ЧЕРВНІ. ПАСИНКУВАННЯ ВИНОГРАДУ”

Догляд за виноградом в липні

Нормування винограду гронами, це друге і важливе нормування куща, перше нормування пагонами. Цю процедуру потрібно робити: для послаблення навантаження на кущ; для пришвидшення дозрівання ягід; для якісного, солодкого і сочного врожаю; для визрівання лоз; підготовки куща до зими.

Метою такого нормування є: збирати смачний врожай винограду щороку.

Детальніше читайте статті “НОРМУВАННЯ ВИНОГРАДНОГО КУЩА ГРОНАМИ”

Догляд за виноградом в серпні

Догляд за виноградом в серпні має кілька обов’язкових дій, які гарантуватимуть багатий і смачний урожай.

У серпні ранні сорти винограду вже починають дозрівати, вже зовсім скоро можна буде зірвати всі грона.

Також, потрібно поливати виноград ( в посуху ) ранніх і пізніх сортів.

Детальніше у статті”ДОГЛЯД ЗА ВИНОГРАДОМ В СЕРПНІ

doglyad_v_zhovtni_za_vinogradom

Догляд за виноградом в вересні – жовтні

Вже з кінця серпня і протягом вересня основним завданням по догляду за виноградом є допомога лозі визріти.

Важливо, щоб до настання морозів лоза винограду визріла, підготувалася до зими. Інакше, лоза не закладе поживні речовини і є велика ймовірність, що вона вимерзне взимку, або не дасть врожаю у наступному році.

Наше основне завдання по догляду за виноградом у жовтні, це сприяння визріванню лози, обробка.

Детальніше про догляд за виноградом у жовтні читайте у статт і” ДОГЛЯД ЗА ВИНОГРАДОМ У ЖОВТНІ

Догляд за виноградом у листопаді та грудні

Догляд за виноградом у листопаді полягає у збиранні врожаю пізніх ягод, та укладання їх на зимове зберігання, де температура від +1 до +5 градусів цельсія.

Протягом листопада та грудня ( до промерзання грунту ) можна висаджувати нові кущі винограду. Після, обовязково їх прикрити до весни.

Обрізка виноградних лоз, та зберігання лоз ( якщо займаєтеся розмноженням ) до весни. Щодо зберігання: визрілі лози нарізають по 3 бруньки, вимочують у воді протягом 2 годин ( горизонтально ), висушують, обробляють фунгіцидами, висушують, складають в кульки ( щоб не випаровувалася волога ), і тільки тоді відправляють на зберігання в підвал, холодильник або туди де температура повітря не буде опускатися менше + 3 цельсія.

Схожі записи