Як та коли обрізати виноград восени

Щорічне обрізування винограду восени дуже важливий процес для отримання багатого врожаю в наступному році.

На початку обрізання лози винограду нам потрібно визначитися якої форми надати виноградному кущу. Чи це шпалерна, чи це штамбова форма. Найчастіше ми зустрічаємо, і самі надаємо перевагу шпалерній формі(виноградна лоза росте горизонтально до землі), яка є найзручнішою для маскування гаражу чи бесідки,чи для створення зеленої огорожі, штамбова форма використовується у більш професійних цілях на плантаціях виноградників. Штамб це стовбур як у дерева, який росте перпендикулярно до землі.

Коли ми висаджуємо в запланованому місці молоді саджанці винограду і робимо щорічну обрізку, в такому випадку жодних проблем не повинно виникати. Визначившись з типом формування і починаючи з 1 року після висаджування ми формуємо кущ так як задумали.

Як обрізати молодий виноград

obrizannya_molodogo_vinogradu1

Дивіться відео про різнокольорову лаванду:

Коли обрізати виноград

Коли обрізати виноград весною чи восени? Якщо кущ винограду кладате на землю і вкриваєте грунтом, то обрізати потрібно восени, так легше його зняти і накрити. А, якщо він росте на шпалері то обрізати потрібно весною в кінці лютого.

Осінню обрізку винограду потрібно робити після заморозків, коли з пагонів вже облетить листя. В цей час лоза припиняє дерев’яніти . Так, на зиму слід залишити лише ту частину, яка здерев’яніла до заморозків.

У жовтні, після листопаду, слід сформувати плодову ланку, що складається з сучка заміщення та плодової стрілки. Почати огляд кожного рукава виноградного куща слід знизу до гори.

obrizka_vinogradu_2

На висоті вище 80 см від грунту, якщо форма винограду шпалерна (задерев’янілий стовбур), треба вибрати 2 добре розвинуті цьогорічні лози нижній пускаємо горизонтально до землі по металевій основі, на цій гілці залишаємо 2-3 бруньки в нас вийде сучок заміщення. Перший наступний за ним сильний пагін, повинен розташовуватися з протилежного боку(сучку заміщення) гілки, його обрізаємо так щоб залишилося 4- 5 бруньки , ми сформували плодову стрілку.

Відмінність штамба від рукава або кордону можна назвати формальним. І штамб, і рукав, і кордон все це багаторічна лоза. Деякі відмітні ознаки: кордон завжди розташовується на штамбі, штамби зазвичай ростуть із землі. Кордон нахилений паралельно до землі, не важливо на якій висоті від землі,а рукава під кутом до землі. Штамб перпендикулярно землі, як у плодових дерев.

Способи формування виноградного куща

Ми розглянемо два способи формування виноградного куща, а це: віялове і штамбове на кордон.

viyalove_formuvannya_kusha_vinogradu

Віялове ( шпалерна ), саме таке формування використовують професійні виноградарі столових сортів винограду. Таке формування одразу є і частковим омолодженням, тому, що щороку зрізується 90 відсотків лоз винограду. Такий спосіб формування дозволяє легко вкрити лозу на зиму, отримати акурантий плодоносний, незагущений здоровий кущ. При віяловому способі формування куща потрібно вибрати лозу, яка виросла максимально близько до голови куща ( всі рукави, які ростуть з грунту), визріла і є товстою (8-12 мм), і залишити 10-12 бруньок на кожному рукаві. Все решта видаляємо. Сучок замішення нам потрібен для того щоб в разі потреби замінити плодову стрілку.

Друге штамбове на кордон, такий спосіб формування винограду використовують виноробні виноградарі. Причому штамб може бути на різній висоті, як на метровій так і на 2 метровій. Цей спосіб формування описаний вище. Але має деякі недоліки: на старій здеревянілій лозі можуть накопичуватися шкідники та хвороби, такий виноград не вкриєш, з кожним роком багаторіні короткі рукава будуть збільшуватися і товстішати.

Яку кількість бруньок потрібно залишити на плодовій стрілці винограда – поради читачів садівників

Кількість бруньок на плодовій стрілці винограда залежить від товщини лози, і від ваги грони винограду.

Якщо діаметр лози 5 мм залишаємо 4-5 бруньок, при 6 мм – 5-6 бруньок,….. при 10мм залишаємо 11-12 бруньок, 12мм-13-15 бруньок.…. Залишаючи у такій кількості бруньки ми перестраховуємося бо 2-3 бруньки можуть бути без плідними. Якщо сорт дає грона більше 500 грамів, то залишати бруньок слід мінімальну кількість з (при товщині лози 10мм залишаємо 11 бруньок ), а якщо менше 500 грамів – то по максимальному (при товщині 10мм залишаємо 12 бруньок).

Важливі моменти обрізки винограду

При обрізанні лоз винограду важливо звернути увагу на камбій ( тканину рослини на лозах). Під корою він може мати темно-зеленого або навіть сірого кольору. Кора з такого камбію легко знімається шматками. Якщо ж камбій здоровий (він має світло-зелений колір), кору з нього легко зняти не вийде. Тому лозу потрібно обрізати до живого камбію.

obrizka_vinogradu_3

З 2-3 пагонів, які ростуть з одного місця, найкраще залишити один (найбільш сильний), а решта – вирізати. Так, на лозі попереднього року залишають 3-4 молодих, цьогорічних. Обрізати лозу винограду потрібно таким чином, щоб залишалося 2-3 см над живою брунькою. На другий і наступні роки кущ обрізають за тим же принципом: на кожному рукаві попереднього року залишають не більше 3-4 лози.

Обирайте свій варіант формування виноградного куша

formuvannya_vinogradu_shtam_na_kordon1
viyalove_formuvannya_vinogradu

Схожі записи