Розмноження винограду живцями

Існує кілька способів розмноження винограду: живцями, відводами, насінням. Якщо саджанці винограду можна купити в будь-якому садовому магазині чи базарі, то живці можна підготувати і самостійно.

Розмноження винограду живцями можна назвати найефективнішим способом. При дотриманні всіх правил заготівлі живців, їх правильному зберіганні і підготовці до вирощування, розмножений виноград проросте вже в перший рік після посадки і дасть хороший і плодоносний кущ в майбутньому.

Для найбільш якісного розмноження потрібно правильно приготувати живці. Живцювання – це не найпростіший процес розмноження. Від правильності його виконання залежить успіх розмноження.

Читайте також: Як розмножувати рослини відводами?

Коли нарізати живці

Якщо ви все ж таки вирішили розмножити виноград живцями, то готувати їх треба ще з осені – після листопаду. Саме в цей період умови для нарізування живців винограду є найкращі. Чому ж пагони краще заготовлювати восени? Справа в тому, що в осінніх лозах значно більше накопичуються поживних речовин, які потрібні для вкорінення та для вегетації. У зрізаних лозах в лютому значно менше поживних речовин, але такі лози також вкорінюються і досить не погано ростуть.

Живцювання винограду має проводитися до сильних морозів. Для цього підійде як середина, так і кінець осені, а також і початок зими – все залежить від погодних умов. Погодні умови в цей період допоможуть живцям зберегти максимум поживних речовин і адаптуватися до зниженої температури.

narizani_zhivci_vinogradu

Які гілки виноградної лози потрібно нарізати на живці

Нарізати виноградні лози на живці потрібно тільки плодові, тобто, цьогорічні товшиною від 8-12 мм, саме вони дають найкращий результат при розмноженні. Для живцювання винограду потрібно брати тільки відносно прямі лози. Довжина лози також має значення, чим довший буде живець, тим якісніше вийде розмноження ( нарізувати потрібно, так, щоб на живці було 5-6 бруньки при умові правильного зберігання)

Після процедури нарізування, живці потрібно дезінфікувати мідним купоросом. Далі, просушити живці винограду. Живці готові до зберігання.

Як та де зберігати живці винограду

Для зберігання живці винограду зв’язують по сортах та підписують. Потім, їх потрібно замочити у воді протягом 3 годин, і обробити від хворіб, просушити, загорнути у поліетиленовий пакет і відправити в сховище. Живці винограду можна зберігати в холодильнику, в підвалі, в погребі або закопати у землі.

У перших трьох випадках час від часу потрібно перевіряти збереження живців винограду. В іншому випадку можливе раннє розкриття бруньок і весь процес живцювання буде провалено.

Підготовка живців до вкорінення

З настанням весни (кінці лютого – початку березня), а іноді і в кінці зими, можна приступати до процесу живцювання. Якщо ви правильно провели живцювання восени, то весною живці готові до пробудження.

Щоб розбудити живці, потрібно:

  1. Дістати живці з місця зберігання.
  2. Вкоротити підготовлені живців. Вкоротити живці потрібно, так, щоб на них залишилося 2-3 бруньки (5 – 6 брунькові живці можна розділити на 2). Верхній злегка косий зріз робиться на відстані 1 – 2 см вище бруньки, нижній – на відстані 0,5 – 1,0 см нижче бруньки. Нижні зрізи краще загладити гострим ножем, щоб не було залишків пошкодженого камбію після нарізки секатором. В процесі укорочення живців повинні з’являться краплі води, такі живці можна вкорінювати. У разі якщо вода не з’явилася – живець засох, якщо вода сочиться без надрізу – значить він прогнив. Не варто забувати і про колір зрізу – він повинен бути світло-зеленим, без вкраплень чорного кольору.
  3. Замочити живці в теплій воді на одну добу. Вода повинна бути чистою, без хлору та іржі (прокип’ячена).
  4. Гілочки поставити в корнеріст по інструкції.
vkorinennya_v_banci_vinogradu

Вкорінення живців винограду

Вкорінення живців винограду можна робити двома способами. Перший: Вкорінювати живці винограду в банці (банку з живцями поставте на підвіконня), інколи на дно банки кладуть шматок вати. Води потрібно налити приблизно на 4 сантиметри, а потім підливати в міру потреби. Щоб вода не ставала мутною, бажано додати пару кристаликів марганцівки, для отримання блідо-рожевого кольору, а також покласти в банку шматочок деревного вугілля. Ідеально було б, якщо з низу є підігрів, а зверху трималася прохолода.Таким чином коріння з’являться швидше, а верхівка ще не розпуститься. Після того, як з’являться коріння, живець потрібно посадити у горщик чи пластикову пляшку. Другий спосіб, висаджування живця одразу в грунт. Цей спосіб нижче детально розписаний.

Довідка: Вченими доведено, що коріння найкраще утворюються не в самій воді, а на кордоні вода і повітря, з зволоженої частини камбію. У винограду перші коріння починають рости з вузлів живця.

Висаджування живців у контейнери

Висаджувати живці винограду можна в великі пластикові склянки або пляшки. Звичайно, чим більша ємність – тим потужніше у вас виросте рослина. Найбільш оптимальні ємності – 0,5 – 1 літрів.

На дні пластикової склянки чи пляшки ( в пляшці зрізати верх) потрібно зробити отвори, для зливу зайвої води. Далі, насипати на дно дренажний шар, а поверх нього грунтосуміш. Далі, запхати живець під нахилом, таким чином, щоб його верхня брунька була на одному рівні з верхівкою пляшки. Після цього, засипайте рештою грунту (над землею повинно бути 2 бруньки), полийте, і накрийте зверху пластиковим стаканчиком чи зрізаною частиною пляшки. Пляшку з посадженим живцем винограду потрібно поставити на підвіконник, брунькою від вікна. Склянку забирають тоді, коли виросте молоде листя, яке перестане поміщатися під накриттям.

Грунт для живців винограду

Земельна суміш готується дуже легка: 1 частина садової (краще – дернової) землі + 1 частина перегною + 1 частина піску, або 1 частина магазинної універсальної земельної суміші + 1 частина піску. Дуже добре додати в грунтосуміш замість піску перліт або вермикуліт. Вони полегшують її і добре утримують вологу.

proroszenii_vinograd

Догляд за посадженими живцями

Полив здійснюють через піддон. Воду, в невеликій кількості наливають в піддон, і на 15 хвилин ставлять в нього пляшку з висадженим живцем винограду.

Як правило, спочатку розпускаються бруньки, а потім з’являються коріння. Між цими подіями проходить в середньому 2 – 3 тижні. Інколи менше, а інколи і більше.Все залежить від сорту та якості лози. Буває, що до двох місяців потрібно чекати корінців.

І ще один важливий момент. Якщо з бруньки виріс один пагін, а слідом за ним, через кілька днів, з’являється другий (з замісної бруньки), а корінців ще немає – видаліть (акуратно виламайте) перший, сильніший з пагонів. Не шкодуйте: початок вашому куща дасть будь-який, навіть самий останній, але перший, буйно зростаючий, може витратити весь запас поживних речовин з тканин живця, і для утворення коренів їх може не вистачити. Важливо :якщо на живці з’явився зачаток суцвіття – його необхідно відразу відщипнути

Розмноження винограду насінням

Розмножують виноград насінням дуже рідко, практично ніколи. Але бувають винятки. І з таким винятком поділилася з нами, наша читачка, пані Валентина Крайникова.

Хочу поділитись нашим досвідом, як ми виростили виноград з насінини, і це не навмисно, а випадково сталося. Є в нас багато різних столових сортів винограду.Чоловікові подобається його садити, вирощувати, доглядати та пригощати гостей гарними гронами винограду. Їли виноград на вулиці і кісточки кидали у квітник. Там ці зернятка проросли. Став рости кущик винограду. Чоловік хотів його викорчувати, але я не дозволила (квітник – це ж моя територія, хай росте, побачимо що то за сорт?). Виросла гарна лоза, цвіте рано, грона великі, але розсипчасті, ягоди середнього розміру, зелені , потім жовтіють, дуже солодкі, соковиті, кісточка 1-2 шт. Цей виноград дуже соковитий. Кісточки м”які, до хвороб стійкість середня, витримує морози до -20 (росте у квітнику, прикопувати немає чим, як є сніг то снігом прикопуємо і все). Минулого року чоловік посадив живці, вже укорінились. Цього сезону повинні гарно підрости .На нашу думку це можливо пройшло самозапилення винограду. Поруч росли сорти КЕША і КИШ-МИШ РОЖЕВИЙ. Виноград дуже ранній , і ягоди не осипаються до заморозків (коли вже трохи прив”яли – ягоди як янтарні і медові). Поруч росте ще один кущик, видно що другий сорт (листя різне на кущах), але ми його ще не куштували, можливо в цьому році буде цвіт. Як сорт називається нашого раннього винограду ми не знаємо, бо нема у нас такого у дворі. Чоловік назвав його ВАЛЕНТИНА на мою честь. Інші рослинки винограду дали сусідці, будемо далі спостерігати , чи буде такий сорт як у нас, чи щось інше виросте. Можливо хтось стикався з такою ситуацією? Хто підкаже, що то за сорт такий?

Ось такий наш рясний виноград.

12345

Хвороби живців винограду

Якщо земля нормальна, не дуже важка і, не дуже кисла, то живці винограду швидко приживаються, і добре будуть рости. Слідкуйте за станом листя: при незбалансованому хімічному складі грунту і при підвищеній кислотності вони можуть хворіти на хлороз (всихає листкова пластинка від краю), і навіть загинути. В цьому випадку універсальний засіб – деревний попіл. Настоюється 2-3 столові ложки попилу в 1 літрі води і добре проливаються стаканчики з саджанцями. Можна навіть зробити це для профілактики, одночасно з висадкою живців. Через пару тижнів процедуру можна повторити. Додатково добре допомагає розчин марганцю: продається в спеціалізованих магазинах. Застосовується згідно з інструкцією.

Посадити саджанці винограду правильно, Вам допоможе наша стаття: “Коли та як садити виноград”

Успіху!!!!

Схожі записи