Коли сіяти перець, вирощування, догляд
За вікном ще зима, але садівники вже з нетерпінням чекають на період висівання насіння на розсаду, щоб отримати ранній та багатий врожай влітку і восени.
Паростки перцю дуже чутливі і при найменшому дискомфорті можуть загинути. Тому ми і вирощуємо у кімнатних умовах розсаду перцю, щоб висадити у грунт здорові молоді рослини, які будуть стійкі до різних погодних умов. Здорова розсада менш схильна до захворювань, та більш стійка до садових шкідників і бур’янів, а також впливу погодних умов, ніж молоді паростки, висіяні у відкритий грунт. До того ж розсада дозволяє отримати більш ранні врожаї. Якщо ж сіяти насіння одразу у відкритий грунт, перець може не встигнути дозріти.
Як посіяти перець на розсаду? Як доглядати за розсадою перцю? Як висаджувати розсаду перцю у відкритий грунт? Відповіді на ці запитання ви знайдете у статті “Посів насіння на розсаду”.
Вік розсади перцю 70 – 75 днів. Додайте до дня висаджування ще 7-14 днів на сходи (появу сімядольних листків). Тобто, якщо ви висаджуватимете розсаду перцю у відкритий грунт на початку червня то, сіяти його потрібно на початку березня. Перець не переносить холоду, а найменші морози є згубними. Висаджувати перець у відкритий грунт потрібно в червні.
Перець – рослина короткого дня, тобто якщо світловий день триває менше ніж 12 годин, перець раніше починає переходити до плодоношення і, що важливо, дає більш стабільні та високі врожаї.
Де садити перець
Для вирощування перцю найкраще підходять легкі грунти. Грунт під перець краще приготувати заздалегідь – восени: додайте до грунту компост і по 50 г калійних і фосфорних добрив, глибоко перекопайте. Навесні на ділянку, у верхній шар грунту, внесіть 40 г аміачної селітри. За п’ять днів до того як пересаджувати розсаду перцю на постійне місце, займіться знезараженням грунту, робити це необхідно за допомогою спеціального розчину: на відро води даємо столову ложку мідного купоросу, обприскуємо грунт.
Щоб перець гарно родив дотримуйтеся щорічної сівозміні та сумісництва на грядці.
Кращими попередники для перцю є: цибуля, огірки, гарбуз, капуста, рослини-сидерати, кабачок і морква.
Погані попередники для перцю: картопля, перець, помідори, фізаліс і баклажан.
Висаджування розсади перцю
Висаджувати розсаду перцю у відкритий грунт потрібно вкінці травня – середині червня, за схемою 40х40 см. У теплицю розсаду перцю висаджують на початку квітня, а в тунельні укриття – наприкінці травня.
Садити саджанці перцю в лунки намагайтеся на таку ж глибину, на якій вони росли до того. Коріння перцю не повинно оголюватися (пересаджуйте з земляною грудкою), не прикопуйте його прикореневу шийку. Перець не любить холодного грунту, і якщо ви хочете отримати багатий врожай, висаджуйте його на високі грядки (підняті до 30см).
Важливо!Перець схильний до перезапилення, тому якщо ви садите на своїй ділянці кілька сортів перцю, а особливо паприку, намагайтеся розташовувати їх на максимальній відстані один від одного, і по можливості розділяйте їх між собою за допомогою високорослих помідорів, кукурудзи та соняшника.
Догляд за перцем
Догляд за перцем складається з своєчасних поливів, підв’язування при потребі, прополок і підживлення.
Полив перцю
Перець любить рясні, але не дуже часті поливи під корінь. Такі поливи допомагають рослині перцю формувати глибоку і розгалужену кореневу систему. При поливі намагайтесь уникати попадання води на стовбур, листя і плоди – це сприяє розвитку грибків. Для утримання вологи у грунті на довший час, грунт потрібно замульчувати (шар соломи…- 10 см).
Підживлення перцю
Першу підгодівлю розсади перцю необхідно провести у фазі 1-2 справжніх листочків, для чого в 1 л води додають 0,5 г аміачної селітри, 1 г калійних добрив і 3 г суперфосфату. Друга підгодівля через 2 тижні після першої, дозу мінеральних добрив для неї необхідно подвоїти.
Ефективні підживлення розсади перцю спеціальним настоєм кропиви, для приготування якого необхідно взяти 1 частину кропиви і 10 частин води – настоювати 2 дні. Останню підгодівлю потрібно провести за 2 дні до того, як ви маєте намір висадити розсаду на постійне місце, при цьому дозу калійних добрив збільшити до 7 г на 1 л води. За сезон потрібно зробити близько 3-4 підгодівль перцю курячим послідом – 1:10, чергуючи такі підгодівлі з позакореневими, для яких потрібно використовувати мінеральні добрива, наприклад нітрофоску (столова ложка на відро води). Всі підгодівлі потрібно робити ввечері після 20 години.
Ознаки браку добрив:
- Калій. При недоліку калію листочки перцю скручуються і на них з’являється всихаюча облямівка. Але з калієм необхідно бути обережним – перець не переносить достаток хлористого калію.
- Азот. Якщо рослині бракує азоту, її листя стають матовими і набувають сіруватого відтінку, поступово дрібніють.
- Фросфор. Коли бракує фосфору, нижня сторона листочків перцю стає насичено фіолетовою, а самі листя притискаються ближче до стовбура рослини і піднімаються вгору.
- Магній. Якщо бракує магнію, листочки набувають мармурового забарвлення, а надлишок у грунті азоту призводить до скидання зав’язей і квіток перцю.
Пасинкування та обрізування перцю
У жарку і вологу погоду обов’язково необхідно проводити пасинкування (видалення бічних пагонів), особливо це стосується нижніх пасинків, і, навпаки, якщо стоїть спекотна, але суха погода, рослини не пасинкують, оскільки листова маса відмінно оберігає грунт від випаровування вологості. Досвідчені садівники радять видаляти центральну квітку на рослині, що росте з першого розгалуження, це посприяє підвищенню врожаю.
У період вегетації перці необхідно кілька разів обрізати, намагаючись вкорочувати найдовші пагони і максимально дати світло для найбільш затінених гілок. Обов’язково видаляйте всі відростки перцю нижче головної розвилки його стебла, а також гілки всередині крони. Обрізку необхідно проводити раз на десять днів після збору плодів. Одночасно з обрізанням роблять і обробку грунту.
Запилення перцю
На відміну від помідорів, перець запилюється важче. Щоб зацікавити комах-запилювачів, можна використати старий метод : під час цвітіння обприскуйте рослини цукровим розчином: на літр гарячої води 100 г цукру і 2 г борної кислоти.
Шкідники і хвороби перцю
Найбільш поширені хвороби перцю: біла гниль, фітофтороз, вершинна гниль, септоріоз, чорна ніжка.
Шкідники завдають шкоду: слимаки, попелиця, колорадський жук і капустянка.
За сезон 3 рази листя перцю необхідно запилювати за допомогою деревної золи – краще зранку по росі. Це допоможе захистити перець від шкідників.