Сумісність городніх культур на грядці

Спільне висаджування рослин впливає одна на одну і дозволяє підвищити урожай різних культур. У разі несумісності (приглушення) урожай виростає слабким або повністю гине.

Рослини-сусіди сприяють активному росту, великій врожайності, привабленню бджіл та відлякуванню шкідників.

Вплив рослин одна на одну

Виділення рослинами в навколишнє середовище хімічних речовин, необхідних для життєдіяльності, називається алелопатія. При такому виділенні одного виду рослини викликають різну реакцію на інші види: в одних спостерігається активний ріст, у других – гальмування в рості, а треті – залишаються байдужими. Яскравим прикладом є шавлія: вона притуплює ріст інших рослин, але приваблює бджіл. А запах анісу, базиліку, коріандру, меліси, петрушки, чебрецю, естрагону перешкоджає поширенню шкідників і хворіб. Чорнобривці, гірчиця листова, нагідки, чистотіл, шпинат – оздоровлюють грунт. Якщо між рядами картоплі чи цибулі посадити чорнобривці, настурції, календулу, цикорій, закопати в грунт пучки житньої соломи – вони захистять ці культури від нематоди.

sumisnictvo_na_gryadci_fasolya
  • Висаджування на грядці

  • Баклажани рекомендується садити серед кущової квасолі, вона відлякує колорадського жука. Сприятливо впливає на баклажани чабер.
  • Для бобів найбільш сприятливі сусіди – огірки. Тому рекомендується садити боби навколо грядок з огірками. Боби добре поєднуються з гірчицею, картоплею, редискою, редькою, цукровою кукурудзою, шпинатом. Боби покращують живлення азотом. Запашні чорнобривці, посаджені поряд з бобами, зменшують кількість пошкодження рослин шкідниками. Інші корисні трави для бобів: материнка, розмарин, деревій.
  • На виноград сприятливо впливає редис і редька олійна. Петрушка оздоровлює виноградники, уражені хворобами.
  • sumisnist_na_gryadci
  • Горох добре росте між рядами моркви, огірків та ріпи, і, як і всі бобові, збагачує грунт азотом. Гірчиця відлякує від гороху горохову плодожерку і пригнічує бур’яни, стимулює ріст. Горох сумісний так само і з селерою. Помідори виділяють біологічно активні речовини, що стимулюють розвиток гороху.
  • На суницю сприятливо впливають: кущова квасоля, петрушка, шпинат. Часник – захищає. Петрушка, посаджена в міжряддях суниці, відлякує слимаків. Суниця може поєднуватися з капустою, цибулею, редискою, редькою, салатом, буряком, часником. З трав на неї добре діє oгіркова трава і шавлія. Мульчування грунту в період утворення плодів ялиновими і сосновими голками істотно покращує смак суниці;
  • semisnictvo_kapusta
  • Капуста білокачанна в якості сусідів віддає перевагу салату, цибулі, селері, кропу, кущовій квасолі, редису і навіть картоплі; салат (всі види) захищає від земляних бліх. Кріп, посаджений між рядами капусти, поліпшує її смак, відлякує гусеницю і попелицю. Селера захищає капусту від земляних блох і капустяної мухи, але своїм запахом привертає капустяна білявка, а значить, садити їх разом небажано. Для капусти сприятливе також сусідство з огірковою травою, яка добре впливає на капусту, і своїми жорстким волосистим на листі відганяє равликів. Капуста потребує захисту від різноманітних капустяних метеликів, що відкладають яйця на її листі. Цю роль можуть виконати ароматичні трави, своїм сильним запахом маскують запах капусти. Тому навколо посадженої капусти рекомендується садити м’яту, полин, ромашку аптечну, чабер, шавлію. У міжряддя капусти доречно висадити чорнобривці, настурції, нагідки – вони відлякують попелицю, капустяних і морквяних мух, білокрилок. Пастернак привертає хижих комах, що знищують гусениць. З капустою броколі сумісні: качанний салат, цибуля, селера, буряк.

    Небажані для капусти: помідори, квасоля, морква.

    sumisnictvo_na_gryadci_kartoplya
  • Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

  • Картопля добре уживається з баклажанами, капустою, кукурудзою, цибулею, шпинатом, квасолею, хроном, часником і м’ятою. Картопля захищає квасолю від хворіб, а квасоля підживлює картоплю азотом. Вище перелічені рослини вигідно доповнюють один одного, оскільки беруть вологу і поживні речовини з різних шарів грунту. Якщо вирощувати картоплю в змішаній культурі з сумісними рослинами, вона менше хворіє і багато років росте на одному місці при стабільній врожайності. Картопля добре росте біля капусти, цибулі, моркви, редьки, салату, кропу, часнику. Кращі партнери для картоплі – боби, кущова квасоля і шпинат. Квасоля, посаджена в міжряддях картоплі, збагачує грунт азотом і відлякує колорадського жука. Картопля добре поєднується з капустою, особливо з кольоровою кольрабі, кукурудзою, редискою і різними видами салату. Сприятливий вплив на картоплю надає хрін, висаджений кущами на ділянці з картоплею. Колорадського жука відлякують чорнобривці, коріандр, настурція. Фітонциди цибулі та часнику швидко знищують патогенний картопляний гриб – фітофтору.
  • Кукурудза – вимоглива рослина до поживних речовин у грунті, тому вона дуже добре поєднується і з кущовою, і з кучерявою квасолею, для якої кукурудза є опорою. Кукурудза поєднується з бобами, огірками, помідорами, ранньою картоплею, салатом. Огірки рекомендують садити навколо кукурудзяних ділянок, кукурудза – дуже дружня рослина для багатьох культур. Кукурудзу ущільнюють кабачком, гарбузом, а так само квасолею чи горохом, для яких кукурудзяне стебло – служить опорою. Горох з квасолею сприяють накопиченню в грунті азоту.

    Не варто садити біля кукурудзи буряк столовий і селеру.

    sumisnist_morkva_i_cibulya
  • Цибуля і морква захищають одне одного від шкідників: морква відлякує цибульну муху, а цибуля – морквяну муху. Цибуля поєднується з суницею, крес-салатом, огірками, редискою, салатом, буряком, помідорами, петрушкою. На краю грядок цибулі варто садити чабер, він сприятливо діє для росту цибулі. Розмістивши цибулю і часник поруч з огірками, можна захистити їх від бактеріозу. Фітонциди цибулі гублять павутинний кліщ на огірках. Морква дружить з помідорами, салатом, кропом, цибулею, часником, редискою і редькою, але несумісна з капустою. Кореневі виділення буряка, посадженого на краю грядки – оздоровлюють моркву.

    Цибуля не поєднується з бобами, горохом, квасолею. Для неї несприятливе також сусідство шавлії.

  • Буряк добре вживається з салатом, горохом, капустою, кропом і петрушкою.
  • Помідорам допоможуть часник і кріп. Помідори і самі допомагають іншим рослинам. Для відлякування метеликів плодожерки та захисту від парші груш і яблунь, садять високорослі томати. Помідори виділяють біологічно активні речовини, які стимулюють розвиток гороху, капусти, цибулі, квасолі.
  • Селера воліє брати в сусіди томат, квасолю, шпинат, цибулю, огірок, капусту.
  • Гарбуз і кукурудза. Гарбуз гальмує ріст бур’янів, затінюючи своїм листям грунт; кукурудза захищає гарбуз від перегріву, боби збагачують грунт азотом. Ці рослини доповнюють один одного, оскільки беруть вологу і поживні речовини з різних шарів грунту; для їхнього розвитку необхідні різні мінеральні елементи, по-різному ставляться вони до освітлення.

Схожі записи