Нематода -причини появи та методи боротьби

Нематода – це дрібні, не більше 2 мм, круглі хробаки, які поселяються і живуть у вологому грунті, на рослинах або всередині них. Через дуже маленькі розміри, нематоди довго залишаються непоміченими і стають помітними тільки тоді, коли рослина вже досить сильно постраждала.

Нематоди пошкоджують різні тканини рослин: насіння, квітки, бруньки, листя, стебла, коріння, проколюючи їх тканини скелетом і вводячи туди травні ферменти, що порушують нормальне функціонування уражених органів. В результаті, відбувається пригнічення росту і розвитку рослин, викривлюється і деформується стебло, засихають бруньки. Зовні заражені рослини виглядають недорозвиненими: листя у них можуть бути грубші, міжвузля вкорочені, листки засихають, на коренях можуть утворитися галли.

nametoda3

Розрізняють нематоди

:

Листова нематода

Листова нематода (рід Aphelenchoides) – мікроскопічні хробаки, безбарвні, довжиною до 1 мм, швидко пересуваються.

До листових нематод відносяться: хризантемова нематода (Aphelenchoides ritzemabosi) і сунична нематода (A. fragariae) – паразитують в надземній частині рослини, на листі, квітках і стеблах хризантеми та суниці. Нематоди проникають всередину рослинної тканини через тріщини і ранки.

listkova_nametoda1

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Зовнішні ознаки

В тому місці де шкідник пошкоджує тканини листка, листя знебарвлюються, покриваються жовтуватими плямами, які злегка просвічуються на світлі, а потім стають темно коричневі і фіолетові і, з часом, засихають. Нематода розвивається і розмножується на одній і тій самій рослині та живе до повної її загибелі. В одному листку може бути до 15 тисяч особин нематод на різних стадіях розвитку. Грунт є тимчасовим місцем проживання цих нематод, в сухому листі при температурі приблизно 5 °С вони можуть успішно зимувати.

Профілактика

При обприскуванні рослин, дайте їм швидше підсохнути. Грунт, перед використанням, необхідно простерилізувати (протягом 30 хвилин).

Заходи боротьби

У домашніх умовах використання хімічних засобів практично неможливе. Уражені рослини слід знищити разом із земляною грудкою; горщик, тарілочку ретельно вимити гарячою водою; місце, де стояла заражена рослина, ретельно вимити.

Стеблова нематода

Стеблова нематода (рід Ditylenchus) – це дрібні ниткоподібні хробаки довжиною до 1,7 мм – шкідник квіткових культур. Проникаючи з грунту через коріння, личинки стеблової нематоди залазять в тканини листя і стебел квітів. На відміну від листової нематоди, стеблова викликає потовщення тканин в уражених місцях. Стеблові нематоди пристосовуються на певних видах рослин і не заражають представників іншого виду. Найчастіше хворіють бегонії, тюльпани, гіацинти, флокси, гвоздики, цибуля, часник та інші. Рослини відрізняються викривленим розвитком стебел листя і квітів. Пагони вкорочені і мають згрубілі місця. Уражені частини мають неприродно бліде забарвлення, а з часом коричневіють і відмирають.

stebleva_nametoda1

Заходи боротьби

Цибулини садових культур можна спробувати лікувати впливом високих температур, до яких не стійкі всі види нематод. Для цього цибулини протягом 15 хвилин прогрівають у гарячій, приблизно 45-48 градусів, воді, потім цибулини треба сполоснути і обов’язково підсушити.

nametoda2

Кореневі нематоди

Кореневі нематоди (Meloidogyne marioni) – нитчасті хробаки, утворюють загрубівші ушкодження на коренях рослин; довжина нематод до 2 мм, самки – роздуті, довжиною до 1 мм. Пошкоджують більше 2 тисяч видів рослин: здебільшого овочеві та злакові, декоративні, трав’янисті рослини, дерева і кущі.

Всередині частини кореня знаходиться самка, яка відкладає за своє життя до 2000 яєць. Вилуплюються шкідники в корінні і посилено харчуються соками рослини, перетворюючись на нерухому самку або рухомого самця, що залишає своє середовище в пошуках самки. Розвиток протікає 19-45 діб. Росту і розвитку нематоди сприяють помірна вологість грунту і температура від 20-30 °С

nametoda4

Зовнішні ознаки зараження

Уражені рослини відстають в рості, мають тенденцію скручуватися при теплій погоді і утворюють дуже мало тонких коренів. На коренях з’являються невеликі уражені ділянки: округлі або видовжені за формою. Спочатку ці ушкодження мають тьмяно-жовте забарвлення, потім, у міру розвитку хвороби, вони стають більш темно-коричневими. Залежно від ступеня ураження, інфіковані рослини погано ростуть, виявляють ознаки водного дефіциту і недостатності поживних речовин.

У деяких рослин, на коренях утворюються невеликі здуття або бульбочки. Вони служать для накопичення поживних речовин.

Профілактичні заходи

При індивідуальній посадці, зараження відносно легко локалізувати. Перш за все, слід працювати дуже акуратно і швидко: розпушування грунту в горщиках необхідно проводити інструментами, дезінфікованими в 2-5% розчині формаліну або лізолу. Не слід садити разом неперевірені рослини. Кожну нову рослину потрібно садити в окремий посуд і ставити на карантин. Тривалість карантину обумовлена генераційним (до 60 днів) циклом нематоди;

Одним з найбільш результативних методів боротьби з нематодами є термічна обробка грунту: перед посадкою простерелізувати грунт (протягом 1 години) при температурі 200 градусів.

Негативний вплив на нематоду надають ультрафіолетові промені.

nametoda5

На цій фотографії чітко видно різницю здорової рослини і зараженої нематодою. Вданому випадку заражена картопля є недорозвиненою.

    Шляхи появи нематод:
  • природній грунт;
  • також нематоди виявлені в дерновій, листовій, хвойній землі, навіть у сфагнумі;
  • органічні добрива (гній), особливо пташиний послід.

Заходи боротьби

Боротьба системними і контактними хімічними препаратами.

Знищення нематод проводиться обприскуванням рослин 2-4 рази з інтервалом в 3-5 днів 0,02% розчином меркаптофосу, або фосфаміду (БІ-58, рагора). Однак вони не вбивають яйця в їх твердих хітинових оболонках. Коли отрута з часом втратить чинність, паразити вилупляться.

Одним із способів боротьби з нематодою є термічна обробка коріння.

Уражена рослина виймається з землі, коріння відмиваються від землі. Потім коріння і вся рослина миються у воді при температурі 50-55 ° С. Цей температурний вплив є одним з найбільш надійних способів боротьби з шкідниками коріння, тому оптимальною температурою, що сприяє розмноженню нематод, є 18-24 ° С, а при температурі понад 40 ° С нематода гине. Найбільш стійкими до зміни умов життя є яйця нематод. Щодо тривалості теплового впливу ще немає надійних даних: температура коливається від 5 до 15-20 хв. Така температура для рослин є безпечною і надійно знищує шкідників.

Схожі записи