Горохова попелиця – ознаки появи, методи боротьби

Горохова попелиця завдає шкоди зернобобовим, зокрема гороху, чині, виці, сочевиці висмоктуючи сік, що призводить до скручування листя, затримки розвитку, зменшення врожаю.

Шкідливість горохової пепелиці

Розповсюджена по всій території України. Завдає шкоди зернобобовим, зокрема гороху, чині, виці, сочевиці. Також можуть шкодити капустяним (хрестоцвітним). Висмоктуючи сік горіхові попелиці вводять у рослину токсини, тож ті починають відставати у розвитку, змешується врожай та псується насіння. Також шкоди гороху завдають бруслинова, люцернова та бурякова попелиці.

gorohova_popelicya_stadii_rozvitku_1

Опис горохової попелиці

Відносно велика комаха довжиною 4,5-5 мм. Зазвичай безкрилі самки мають зелене, іноді буро-червоне тіло. Зимівля яєць відбувається на прикоренивих частинах стебел багаторічних бобових та на падалиці гороху. З перезимувавших яєць горохова попелиця спочатку перетворюється у личинку, а згодом у самку-засновницю. Утворює колонії, згодом з’являються крилаті самки, які утворюють нові колонії на однорічних бобових. Протягом року з’являється 10 генерацій. Попелиця заселяється у молоді тканини та суцвіття рослин, при цьому колонія росте до верхівки. Поступово з’являються крилаті попелиці, які перелітають на багаторічні бобові, де після спарювання відкладають яйця на зимівлю .

Личинки та дорослі комахи висмоктують сік, що призводить до скручування листя, затримки розвитку, зменшення врожаю. Сприятливою для горохової попелиці є тепла дощова погода. Економічний поріг шкідливості — 20% рослин із слабою заселеністю чи 250-300 попелиць на 100 змахів сачка.

gorohova_popelicya_3

Методи боротьби із гороховою попелицею

Попелиця дуже чутлива до погоди, зокрема не любить злив — вони змивають комах. Також затримує розвиток холодна погода, натомість на півдні вонии не переносять спеки та посухи — всі ці чинники зменшують кількість попелиць. Надмірному поширенню попелиць перешкоджають хижаки-комахоїди, як кокцинеліди, личинки золотоочок та мухсирфід, клопи та павуки. Горіхову попелицю вражають паразити Aphidius erv Hal., Praon dorsale Hal. Також несприятливими для попелиць є періоди підвищеної вологи — вони гинуть від ентомофторозу.

Максимально ранній посів, перевага ранньостиглим сортам. Посіви гороху треба відокремлювати від багаторічних бобових не менше, ніж 1000-1500 м. Не можна розміщувати бобові повторно. Низькій підкіс багаторічних трав дозволяє знищити яйця попелиць. Дуже ефективним засобом є штучне дощування посівів – у такий спосіб можна знищити 70% популяції попелиць. Обробка посівів гороху КАРАТЕ 050 к.е. з розрахунку 0,15 л/га, чи АКТЕЛЛІКОМ 500 к.е. з розрахунку 1 л/г. Також можна оприскувати іншими інсектицидами, як СуперБізон, Нокаут, Залп, Командор, Штефесін, Фастак, Фуфанон, Актара, Золоон, Сумі-Альфа. Оприскування слід проводити за наявності 30-50 комах на 10 помахів сачком у фазі від бутонізації до масового цвітіння.

Схожі записи