Мала наземна совка (карадрина) – ознаки появи

Молода гусінь малої надземної совки любить видовбувати м’якоть листя між жилками залишаючи неушкодженою шкірку, а старша гусінь прогризає між жилками листя наскрізні дірки, вигризаючи їх з країв чи з’їдаючи листя цілком.

Мала наземна совка (карадрина)(Spodoptera exigua Hbn.) Є нічним метеликом з родини совок з дуже широким ареалом розповсюдження, що включає Європу, Азію та Північну Америку. Також вживається друга назва карадрина, листовий бавовняний хробак, помідорна совка. Найчастіше завдає шкоди бавовні, люцерні, городнім культурам.

mala_nadzemna_sovka_2

Опис малої надземної совки

Мала наземна совка є невеликим метеликом з розмахом крил до 30 мм, при цьому передні крила буровато-сірі з сірою бахромою з країв. Задні крила білі з темною полосою по краю.

Молода гусінь світло-зелена з чорною головкою та з темними та жовто-бурими чи оранжевими полосами зверху та по боках. По спині та ногам проходить 24-32 темні хвилясті лінії. Нижня сторона тіла зелена без малюнку, тіло вкрито короткими рідкими волосинами. Довжина тіла гусені малої наземної совки 27-30 мм. Молода гусінь любить видовбувати м’якоть листя між жилками залишаючи неушкодженою шкірку. У таких випадках в листі просвічують “віконця”. Старша гусінь прогризає між жилками листя наскрізні дірки, вигризаючи їх з країв чи з’даючи листя цілцом. З часом ненажерливість гусені зростає.

Метелики літають у сутінках та вночі, вже через 1-3 дні після початку вильоту відкладають яйця, переважно на бур’яни купками від кількох до 250 яєць. Надзвичайно пллодовиті — одна самка може відкласти від 300 до 1700 яєць, а в окремих випадках до 2300, причому 1-ше покоління плодовитіше. Ембріональний розвиток влітку триває дуже стрімко – 2-4 дні, однак восени суттєво сповільнюється – 10 та більше днів. Розвиток гусені так само є швидшим влітку – 2-2,5 тижні, натомість восени 3-4 тижні. Фаза лялечки відбувається на глибині 3-5 см під землею, так само швидше влітку 1-2 тижні та 3-4 – восени. Протягом сезону в Україні може розвинутись 2-4 покоління, а у південних країнах навіть 6-7.

Яйця жовтувато-зеленаві, з перламутровим відблиском діаметром 0,5 мм.

mala_nadzemna_sovka3

Заходи боротьби із малою надземною совкою

1. Якісна та своєчасна обробка грунту на парових полях та просапних культурах.

2. Знищення бур’янів.

3. Регулярний полив.

4. Своєчасне застосування інсектицидів.

Схожі записи