Туркестанський павутинний кліщ – ознаки появи, методи боротьби

Туркестанський павутинний кліщ поширений у південних регіонах України. Має широку харчову спеціалізацію, загалом пошкоджує понад 240 культурних та дикоростучих рослин, однак найбільше шкоди завдає сої, баштанним, плодовим, а якщо розвинувся у закритому грунті, то огіркам.

Туркестанський павутинний кліщ ((Tetranychus turkestani Ug.et Nik)) – шкоди завдає як на стадії личинки, так і дорослої комахи.

Туркестанського павутинного кліща складно помітити через дрібні розміри — 0,3-0,6 мм з 4 парами ніг. При цьому самці вдвічі менші за самок. Протягом сезону розвивається 10 поколінь туркестанського павутинного кліща, а у південних країнах навіть до 20. На зимівлю залишаються заплвднені дорослі самки, які для цього залаазять під грудки грунту, на залишки рослин, на бур’яни.

Кліщі висмоктують сік із листя, при цьому вони вкривають його густою павутиною. У результаті погіршується фотосинтез та листя всихає. Якщо чисельність кліща перевищує 20 од на один листок сої, то втрати врожаю можуть складати 30-40%.

Заходи захисту від туркестанський павутинного кліща

Необхідно застосовувати як агротехнічні, так і механічні та хімічні заходи захисту. Зокрема очищати штамби та скелетні гілки від відмерлої кори та збирати опале листя.

Добрим засобом захисту є накладення ловчих поясів на штамби дерев, куди заповзають самки туркестанського павутинного кліща. Потім зібраних комах слід знищити. Заражені кліщем культури слід просторово відокремити від незаражених. Дуже важливо знищувати бур’яни, причому не лише безпосередньо на ділянці, а й на прилеглій території, оскільки вона є розсадником кліща.

Якщо ці заходи не допомогли, і ви зіткнулись з масовим поширенням туркестанського кліща необхідно оприскати посіви акарицидами. У травні поріг шкодочинності 0,5-1 особу на листок, однак далі він підвищується у червні до 3-5, а у липні до 7. У період вегетації слід оприскати поле одним з наступних препаратів Вертимек 018 к.е., Поло 500 к.с., Карате 050 к.е.

Схожі записи