Прибережна муха – ознаки появи, методи боротьби

Прибережна муха поширена у регіонах рисосіяння, в Україні це степова зона та Крим. Харчова спеціалізація – рис.

Прибережна муха (Ephydra macellaria Egg.), береговушка узбережна – невелика муха довжиною до 4 мм. Зеленкуватого з металевим відтінком кольору, має довгі прозорі крила, червонуваті ноги. Бруднобілі чи жовтуваті личинки довжиною до 7 мм з 9 парами несправжніг ніг.

Зимівля комах відбувається під грудками землі, на канавах, нерозораних чеках, узбіччях, під рештками рослин. Наприкінці квітня – початку травня відбувається виліт прибережних мух. Вже на 2-3 добу після затоплення чеків починають відкладати яйця, при цьому самки дуже плодовиті – 80-90 яєць. Розвиток ембріону відбувається дуже швидко – до 1 тижня – вже наприкінці травня з’являються личинки, які одразу починають підгризати коріння, молоді стебла та листя. Через три тижні личинки перетворюються у лялечки, які живуть на різних частинах рису та на бур’янах. Ця стадія триває 1-1,5 тижні.

Особливістю шкідника є те, що після вильоту прибережних мух екзувії лялечок залишаються на рослинах. У липні – серпні відбувається виліт другої генерації мух. На відміну від першого, личинки другого покоління не призводять до загибелі рослин, однак послаблюють їх, внаслідок чого зменшується врожайність рису. Протягом року може з’явитись три і навіть чотири покоління прибережних мух. В уцілілих рослин зменшується кущистість, вага соломи, збільшується кількість порожніх зерен. Більше шкоди завдає на полях із засоленою водою та грунтах а також пізнім посівам.

Зимують дорослі прибережні мухи, вони це роблять у купках соломи, сухих бур’янів, та навіть у нежитлових приміщеннях, якщо такі є поблизу посівів рису. Активність розпочинається з настанням тепла у квітні. Яйця відкладають на воду у мілких водоймах та на плаваючі залишки рослин на посівах. Масова яйцекладка відбувається в період набухання насіння, а личинки з’являються уперіод проростання насіння. Сприятливою погодою для прибережної мухи є багатосніжна зима – після неї вона масово поширюється.

Заходи боротьби від прибережної мухи

Ефективний поріг шкодочинності (ЕПШ) на стадії сходів 30-40дорослих комах/100 помахів сачком, на фахі третього листка 30-40 личинок/м2.

Прибережна муха має природніх ворогів, які регулюють її чисельність. Це сонечка, золотоочка, браконіди.

У боротьбі з прибережною мухою треба ретельно дотримуватись агротехнічних заходів, передусім рисових сівозмін, при сівбі ретельно загортати насіння, знищувати бур’яни. У період сходів — повного кущіння дотримуватись режиму зрошення, дворазово скидувати воду та з інтервалом 8-12 діб підсушувати чеки протягом 4-5 діб.

Також можливі хімічні способи захисту, зокрема протравлювати насіння інсектицидними препаратами. Оприскувати рослини інсектицидами слід так само, як проти рисового комарика.

Схожі записи