Ріпаковий квіткоїд – ознаки появи, методи боротьби

Ріпаковий квіткоїд (Meligethes aeneus F.) розповсюджений по всій території України, вважається одним з найнебезпечніших шкідників насінників хрестоцвітних.

Іноді також трапляється на квітках бобових, буряках, плодових та інших рослинах. Значної шкоди завдає навіть занаявності двох комах на рослині.Якщо на рослині є 5 жуків, то це зменшує врожай на 16%, 20 жуків призводить до втрати половини врожаю. Найбільше шкоди завдають жуки, що перезимували.

Опис ріпакового квіткоїда

Ріпакового квіткоїда легко впізнати за такими прикметами: це невеликий жук розміром 1,5-2,7 мм., має плоске, продовгасте тіло чорного кольору з синім чи зеленим блиском. Яйце мініатюрне — лише 0,3 мм, видовженоовальне, біле, гладке. Довжина личинки — до 4 мм, хробакоподібна, має три пари ніг. Личинки ріпакового квіткоїда блідосірі, з маленькими чорними бородавками. Розмір лялечки — 3 мм.

ripakovii_kvitkoid

Шкідливість від ріпакового квіткоїда

Шкоди завдають як жуки, так і личинки. Жуки виїдають все, що знаходиться всередині бутону, натомість личинки харчуються пилком, іноді ушкоджують матки квіток. У підсумки суттєво зменшується врожай насіння а ушкоджені квіти опадають. Зимівля дорослих комах відбувається на грунті під опалим листям, чи на узліссях, садах, парках під рослинними рештками. З початку, у квітні-травні жуки селяться на підбіл звичайний, жовтець, кульбабу, шафран. Згодом вони переходять на насінники капусти, ріпака, турнепса, суріпки, редиски, брукви та інших капустних.

Ріпаковий квіткоїд відзначається високою плодючістю — самка відкладає у нерозквітлі бутони по 1-2 шт 50-60 яєць з яких через 5-9 діб з’являються личинки. Їх розвиток триває 15-25 діб, після чого вони опускаються у грунт на глибину 2-5 смде перетворюються у лялечку. Ця стадія триває 10-12 діб, а у червні-липні з’являються дорослікомахи. Протягом року встигає розвинутись лише одне покоління ріпакового квіткоїда.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Заходи захисту від ріпакового квіткоїда

Має природніх ворогів. Зокрема його знищує Aneuclis insidens Thoms. Також на личинках паразитують Phradis interstitialis Thones, Ph. morionellus Holmgr. (Hymenoptera: Icheumonidae) і Diospilus capito Nees. (Hymenoptera: Braconidae).

Супроти ріпакового квіткоїда слід застосовувати високу агротехніку, а саме проводити осінню оранку на зяб, знищувати залишки рослин після жнив, боротись з бурянами, проводити обробку грунту у період масового утворення лялечок.

Також можливе застосування хімічних заходів захисту, зокрема інсектициду КАРАТЕ 050 к.е. Його слід застосовувати на фазі утворення бутону до початку цвітіння з розрахунку 0,1-0,15 л/га при витраті рідини 300/400 л/га. Показом до застосування хімічних засобів є зростання чисельності шкідника від 3 особин на рослину, а за необхідності повторити обробку.

Також можна застосовувати інші інсектициди: Сумі-альфа, Ф’юрі, Альфагард 100, Бульдок, Децис, Золон, Фастак, Фуфанон, Штефесін, Нокаут, Залп.

Схожі записи