Рисові комарики – ознаки появи, методи боротьби

Рисові комарики (Endochironomus tendens)( інша назва дзвінець рисовий), що пов’язано з тим, що комаха належить до родини дзвінців із ряду двокрилих. Поширений у степах України, також живе в інших державах, де вирощують рис, передусім на заболочених полях.

Опис рисового камарика

Невеликий комарик довжиною 3-4 мм, його можна впізнати за наступними прикметами: має жовті груди та черевце та три бурі плями на спині. Довжина прозорих крил не перевищує розмір тіла рисового комарика. Самці мають коричневі перисті вусики, натомість у самок вони коротші. Самки відкладають яйця розміром до 1 мм, білі та циліндричні з яких з’являються безногі прозорі личинки. Старші личинки суттєво більші за дорослих комах — до 1 см, жовтого кольору.

Лялечки зимують у низинах та у стоячих водах. Навесні відбувається стадія лялечки, а вже наприкінці травня з’являються дорослі рисові комарики, наприкінці червня спостерігається на початку червня. Кладка яєць відбувається на плаваюче листя, причому відзначаються дуже високою плодючістю, адже за раз відкладають до 100 яєць. Розвиток личинок відбувається дуже швидко — вони з’являються через 2-3 дні, а через місяць перетворюються у лялечки і вже у липні з’являється друге покоління рисового комарика, а у серпні — третє.

Шкідливість рисових комариків

Найбільше шкоди комарик завдає від появи сходів рису до кінця кущіння та виходу в трубку. Пошкоджене листя плаває на воді і на ньому можна помітити сріблястобілі смуги. Найбільше шкоди завдають у низинних чеках з заболоченими ділянками, які тривалий час перебувають під водою.

Заходи боротьби від рисових комариків

Рисові комарики мають природніх ворогів, головним з яких є жуки-плавунці — вони становлять 50-75% їх раціону. Також їх поїдають личинки бабок а також жуки-вертячки, клопи-водомірки, павуки, риби, земноводні, дрібні птахи.

Важливим заходом є планування чеків, при цьому слід уникати застою води. У фазі сходів — появі двох листків при надмірній чисельності рисових комариків варто випустити воду з чеків та протягом 2-3 днів підсушити їх. Якщо чисельність шкідника перевищує 30-40 екземплярів на 100 помахів сачком на стадії появи другого листа, або кущіння слід провести обробку ділянки інсектицидами.

Схожі записи