Пшеничний трипс – ознаки появи методи боротьби

Пшеничний трипс суттєво впливає на врожайність — якщо на одному колосі є 15-20 трипсів врожай зменшується на 10%.

Харчова спеціалізація пшеничного трипсу (Haplothrips tritici) — пшениця, однак може також шкодити житу, а у посушливі роки і ячменю. Завдає шкоди як на фазі личинки, так і дорослої комахи. Ушкоджене трипсом насіння стає легким, щуплим, зменшується його енергія та родючість. Суттєво впливає на врожайність — якщо на одному колосі є 15-20 трипсів врожай зменшується на 10%. Уражені пшеничним трипсом колоскові лусочки біліють біля основи. Також на стадії молочної стиглості на світло-зеленому зерні добре помітні жовто-бурі плями. Після дозрівання зерна на місці плям поверхні стає зморшкуватою. Якщо ушкодження завдані пшеничним трипсом значні, то на стадії виходу у трубку пшениця може не виколоситись, або колос стає розтріпаним та безколосим.

trips_pshenichnii_1

Дорослих пшеничних трипсів можна впізнати за такими прикметами: невелика (1,5-2 мм) чорна чи темно-бура комаха з подовженим, вузьким та гнучким тілом. Дуже вузькі крила з довгими бахромистими волосинами. Личинки схожі на дорослих комах, однак червоноо кольору.

Розвиток пшеничного трипсу триває протягом одного покоління. Личинки зимують у верхньому шарі грунту, полях, стерні. Навесні, коли грунт нагрівається до 10˚С личинки виходять на поверхню та перетворюються в німфу. Дорослі комахи таїх масовий літ починається з виходом у трубку ячменю. Дорослі пшеничні трипси збираються в пазухах листя, залазять у колосся. На фазі виколошування відбувається кладка яєць. Проблема полягає у тому, що самки пшеничного трипсу відкладають яйця на колосові лусочки та стержень і вже через 10-14 днів личинки починають харчуватись лусочками колосся, а згодом перебираються на зернівку та концентруються у бороздках. Коли настає фаза воскової стиглості личинки припиняють харчуватись колоссям та спускаються до місця зимівлі.

Заходи боротьби від пшеничничного трипсу.

На пивних сортах ячменю найкраще протравити насіння інсектицидно-фугніцидними препаратами СЕЛЕСТ ТОП 312,5 к.с., СЕЛЕСТ МАКС 165 к.с.

Сходи слід обробити інсектицидами КАРАТЕ 050 к.е., КАРАТЕ ЗЕОН 050 с.к., ЕНЖІО 247 с.к.

Схожі записи