Трипс – причини появи та методи боротьби

Трипс (Thysanoptera)- це дуже маленькі комахи-шкідники і помітити неозброєним оком їх вкрай важко, практично неможливо. Шкоду рослині завдають як личинки, так і дорослі особини, висмоктуючи сік з листків і квітів; вони ослаблюють рослину і переносять різні захворювання.

Трипси мають подовгасту форму, довжина їх 2-2,5 мм. В дорослих особин є крильця і темне забарвлення: чорне, сіре або коричневе, а личинки менші за розміром і світліші: жовті або зеленуваті, що робить їх практично непомітними на поверхні листка.

thrips1

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Розмноження трипсів

Самки відкладають яйця в тканинах квітів, листя або стебла. Кожна самка відкладає до 80 яєць, які вилуплюються протягом декількох днів у теплу погоду або від декількох тижнів до декількох місяців – у холодну погоду. З яєць вилуплюються безкрилі личинки (німфи), які живляться соком рослин. Трипси розмножуються дуже швидко: за один рік може вилупитись 12-15 поколінь. Для циклу від яйця до дорослої особини цій комасі потрібно менше 16 днів у теплу погоду.

У природі налічується тисячі видів трипсів, практично всі види кімнатних рослин можуть бути заражені ними. Найчастіше від трипсів страждають гладіолуси, троянди, бегонії і фуксії.

    Ознаки зараження трипсами:

  • Скупчення трипсів на листку виглядають як маленькі чорні цяточки на нижній частині листка, які висмоктують соки і вишкрібають нижній шар листка.
  • thrips2
  • Листя рослин можуть бліднути, можуть з’являються жовті плямки та прогрижені (шрами) частини листка чи бутона.
  • Пошкоджені листки скручуються, деформуються, квіти опадають, рослина втрачає колір, в’яне і засихає.

Профілактика

Регулярно оглядаємо листя, особливо нижню частину, квіти і бутони. Витираємо пилюку, обприскуємо рослину. Трипси полюбляють сухе і тепле повітря.

Методи боротьби з трипсом

При перших ознаках появи трипса рослину ізолюють та використовують інсектициди (фітоверм, актелік, енжіо, актара кофідор) – їх можна придбати у квіткових чи насінних магазинах. Якщо під рукою у вас немає хімічних препаратів, можна використати господарське мило: намилити губку і промити рослину, це призупинить розвиток трипсів, проте не знищить комах. Обов’язково потрібно продезинфікувати горілкою чи спиртом місце, де стояли заражені рослини, бо комахи можуть деякий час існувати і без рослини.

Обробляти рослину (кімнатну) потрібно на свіжому повітрі або у нежитлових прохолодних приміщеннях. Ретельно оббризкуємо рослину, також не забуваємо обробити землю. Для досягнення найкращого результату, рослину загортаємо у поліетиленовий пакет і залишаємо на 1 годину. Не забувайте, що хім. препарати дуже шкідливі і токсичні для людини, потрібно вжити всіх необхідних заходів безпеки.

Після усіх зроблених процедур, рослину заносимо у приміщення на карантин (подалі від інших кімнатних рослин в затінене місце). Коли рослина почне оновлюватись, десь приблизно через 3 тижні, ставимо її на постійне місце.

Схожі записи