Ковалик смугастий – опис, ознаки появи, методи боротьби

Ковалик смугастий (Agriotes liпeatus L.) розповсюджений по всій території України і є небезпечним шкідником, однак максимальну шкоду завдають його личинки, особливо середнього та старшого віку.

Дорослі самці цього шкідника шкоди не завдають, а самки хоча і шукають додаткове харчування на листі культурних злаків, однак значної шкоди так само не завдають. Якщо на 1 м2 поля зафіксовано понад 25 личинок вирощувати овочеві культури без застосування хімії є неможливо.

Впізнати ковалика смугастого можна за наступними прикметами: мають подовгасте тіло (7-14 мм) від жовто-коричневого до чорно-коричневого. Також їх особливістю є специфічні звуки, які вони видають під час підскакування. Личинки (дротівники) відзначаються вузьким хробакоподібним циліндричним або плоским тілом з кольоровою гамою від жовтого до червоно-бурого з трьома парами ніг. На зимівлю різновікові личинки зариваються глибоко у грунт на глибину 25-90 см, а весною при стиглості грунту вони піднімаються у приповерхневий шар (1-8 см) де харчуються насінням, паростками, корінцями та підземною частиною стебел. Така вертикальна міграція у грунті є притаманною для дротівника. До червня і навіть початку листопада здебільшого знаходяться на глибині 3-20 см. Перетворення у лялечок відбувається на глибині 10-14 см. Самки відкладають яйця у приповерхневому шарі 2-5 см., при цьому їх плодовитість складає 150-200 яєць. Смугасті полоси є довгожителями — повний цикл розвитку відбувається у грунті протягом 3-5 років.

Заходи боротьби від ковалика смугастого

Ковалик смугастий має природніх ворогів, яких варто використовувати у боротьбі проти шкідника, зокрема жужелицю родів Carabus, Calasoma, Harpalus, Amara. Свою ефективність показали біологічні методи боротьби, як внесення у грунт біологічних пестицидів на основі Steinernema feltiae, Metarhizium anisopliae P-72.

Агротехнічні заходи: вирощування кавуна та овочевих у сівозмінах, при цьому важливо уникати зернових попередників; оперативне знищення бур’янів, особливо пирію; глибока оранка вапнякових кислих грунтів; проведення міжрядкового обробітку грунту у момент найуразливішої стадії розвитку коваликів смугастих (линька, кладка яєць, поява молодих личинок); обробка насіння чи внесення інсектицидів на грядки одночасно з посівною.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Хімічні пестициди рекомендовані до застосування на різних етапах вирощування врожаю:

– Для передпосівної обробки: Вулкан ТПС, Імідаліт ТПС, Клотивмет-С КС, Круйзер КС, Престиж КС, Селест ТОП КС, Семафор ТПС, Табу ВСК, Форс Зеа КС.

– Для обробітку грунту: Актара ВДГ, Баргузин ГКЕ, Воліам Флексі СК.

– Для застосування в особистих господарствах: Баргузин ГКЕ, Престиж КС, Табу ВСК.

– Обмакування корінців саджанців в інсектицидно-земляну бовтанку перед посадкою: Валлар.

– Біологічні пестициди: Метаризин, Ентонем-F ВС.

Схожі записи