Хвороби рослин

Кімнатні рослини дарують красу і радість, різноманітність, колір, підкреслюють стиль чи дизайн інтер’єру будинків, офісів та ресторанів. Але, на жаль, кімнатні рослини можуть бути заражені шкідниками та хворобами. Щоб врятувати рослину, потрібно якнайшвидше визначити, на що вона хворіє.

Засихання, занепадання чи гниття рослин може бути спричинене різними хворобами, такими, як борошниста роса, вірус, ржавіння, сіра гниль, гниль цибулин і коренів, водянка, антракноз, чорна ніжка, плямистість листя. Основним завданням садівника є вчасно виявити, визначити хворобу, швидко почати застосовувати відповідні методи лікування, які забезпечать успіх в подальшому догляді.

Хвороби розрізняють інфекційні (сіра гниль, борошниста роса) та неінфекційні (загнивання стебла і кореня, в’янення нижніх листків, пожовтіння, плямистість листя, неповне розкриття і передчасне засихання, опадання квіток).

Збудниками інфекційних хвороб є бактерії, гриби, віруси. Для запобігання інфекційного захворювання слід суворо дотримуватися режими поливу, температури, вологості, освітленості.

Неінфекційні захворювання зазвичай виникають через неправильний догляд. Проявляються на одному екземплярі і не поширюються на інші.

Борошниста роса – грибкове захворювання, викликане різними видами поверхневих грибів. Проявляється у вигляді білого мучнистого нальоту як на поверхні листка, так і під ним, стебла чи бутона квітки. Зустрічається борошниста роса на багатьох кімнатних рослинах, а також і на рослинах відкритого ґрунту. Ріст, у заражених рослин борошнистою росою, сповільнюється, листки деформуються і скручуються, засихають і завчасно опадають, рослина втрачає колір, бутони не розкриваються, квітка не цвіте.Найчастіше цією хворобою хворіють такі рослини, як троянди, гербери, каланхоє, бегонія, фіалка та інші

Водянка або едема – ця хвороба викликана не грибками, вірусами чи бактеріальними захворюваннями, а, швидше, неправильним доглядом. Водянка не заражує інші рослини.

На нижній частині листків з’являються водянисті плями, які перетворюються на коричневі нарости. Найбільш вразливі до водянки: гібіскус, цитрусові, каланхоє, фікус, а також орхідея

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Антракноз – захворювання рослин, яке викликане грибами Colletotrichum, Kabatiella, Gloeosporium. Найчастіше захворюють на цю хворобу кава, виноград, смородина, полуниці, огірки та цитрусові та інші. Антракноз заражає ослаблені рослини, що мають зовнішні пошкодження, спори гибів передаються із зараженим насінням, рослинними рештками і поширюватися краплями дощу, вітром та комахами.

Ржавіння на рослинах -це шкідлива поширена хвороба багатьох рослин викликається грибами Phragmidiumіlі, Puccinia graminis P. sorghi Р. triticina, Uromyces betae, Melampsora liniusitatissimi. Найчастіше захворюють такі рослини: жито, соняшник, кукурудза, малина, груші, яблуні, цукровий буряк, аґрус, смородина, на кімнатних рослинах ця хвороба зустрічається дуже рідко. На рослині утворюються нарости різної форми і величини, з яких при розтріскування висипається «іржавий» порошок, спори гриба. Проявляється на поверхні листка оранжево-коричневих горбків, а з зворотного боку листка видно нарости, овальної або круглої форми. Поступово плями переростають у смужки, листя жовтіє і опадає.

Сіра гниль

Грибкове захворювання. Збудник захворювання – гриб ботрітіс (Botrytis cinerea pers). Відноситься до так званих раневим паразитам. Інфекція поширюється в основному з повітрям і контактно (при догляді за рослинами і під час збору плодів). Конідіальний наліт “розпилюється”, розносяться також краплями води. На рослинних рештках може утворюватися маса дрібних чорних склероцитів, які можуть бути джерелами зараження в майбутньому.

Чорна ніжка проявляється в умовах підвищеної вологості, на залитих і ослаблених сіянцях, тому важливо дотримання температурного режиму і поливу. Регулярне провітрювання парничка допоможе виростити якісну розсаду, або укорінити нові рослини(Пеларгонія).

Плямистість листя

Цей тип захворювання включає різні випадки появи плям, причини можуть бути як інфекційного, так і неінфекційного характеру. Найчастіше до цього захворювання схильні драцени, цитруси, дифенбахії, азалії та інші. Плямистості можуть викликати відмирання листя і пригнічення рослини в цілому, проте в основному плямистості не викликають сильних ушкоджень для рослин. Сильне зараження листя плямистістю можуть спричинити різке ослаблення рослин і завдяки цьому сприяти появі у них інших захворювань.

Схожі записи