Горохова плодожерка – опис, ознаки появи, методи боротьби

Горохова плодожерка найчастіше ушкоджує горох, що відображено у її назві, іноді може харчуватись вікою, сочевицею та чиною.

Горохова плодожерка (Laspeyresia nigricana F.) поширена по всій території України.

gorohova_plodozherka_2

Горохова плодожерка – опис

Невеликий метелик з розмахом крил 11-16 мм, при цьому темні крила темно-сірі, натомість задні — буруваті з сіруватим відтінком з краю. Яйця овально-приплюснуті, щойновідкладені яйця прозорі, згодом стають молочно-білими.

Розвиток горохової плодожерки

Горохова плодожерка є надзвичайно плодючою комахою — протягом 10-12 діб самка протягом кількох разів відкладає до 240 яєць. Швидкість ембріонального розвитку залежить від навколишньої температури при +15°С він розтягується до 24 діб, натомість при +29°С прискорюється до 5 діб. Протягом року в Україні розвивається одне покоління горохових плодожерок. У фазі бутонізації на горосі з’являються метелики, а їх масовий виліт збігається з квітінням. Виліт триває протягом другоїполовини червня — липня. Самки відкладають яйця через 5-13 діб, це пов’язано з тим, що на початку вильоту у них недорозвинуті яєчники і вонии потребують додаткового живлення. Яйця розміщують на нижньому боці листя, прилистках, чашечках, іноді на стеблах, здебільшого по одному, іноді по 2-4.Старша гусінь горохової плодожерки має довжину до 12 мм, світло жовта з коричневою головою. Тіло вкрито волоссям та бородавками. Лялечка коричнева, в овальному коконі, розмір ляллечки 6-8 мм.

Зимівля гусені відбувається у грунті, де вона перебуває у коконі.

У квітні утворюються лялечки. Натомість гусінь, що зимувала глибоко у грунті підіймається у верхні шари грунту, де утворюють нові кокони. Розвиток лялечки відбувається залежно від температури протягом 11-18 діб.

Веде нічний спосіб життя — літ метеликів відбувається у сутінках, а кладка яєць на наземну частину рослин. Розвиток гусені відбувається всередині насіння протягом 1-2 генерацій. Гусінь прогризає біля верхнього шва стулку боба і таким чином потрапляє усередину де мінують стінки та живляться їх вмістом. Одна гусениця здатна знищити до 4 зернин. Найчастіше ушкоджує горох, що відображено у її назві, іноді може харчуватись вікою, сочевицеюта чиною. Розвиток гусені залежить від температури за температури +23°С він триває 14-17 діб, при +15°С сповільнюється до 40 діб.

gorohova_plodozherka_3

Заходи боротьби із гороховою плодожеркою

Дієвим заходом боротьби з гороховою плодожеркою є раннє та швидке збирання врожаю та глибока зяблева оранка після того, як завершено збирання врожаю. Також необхідною є є зяблева оранка з використанням плугів з передплужниками.

Коли починається масове відкладання яєць варто випустити на поле трихограми — 50тис. особин на 1 га плантації.

Економічний поріг шкідливості складає 40 метеликів на феромонну пастку протягом ночі, у фазу формування бобів – 25-30 яєць/м2 або 10 % заселених бобів ушкоджено гороховою плодожеркою. У такій ситуації варто використати інсектицид, але зробити це треба до відродження гусені.

Схожі записи