Горохова зернівка – опис, методи боротьби

Горохава зернівка – небезпечний шкідник для бобових, адже він прогризає ходи в бобових і, там же відкладає яйця.

Горохова зернівка – опис

Горохова зернівка (Bruchus pisorum L.)- Вкритий світлим волоссям чорний жук довжиною 4,5-5 мм. Білі плями на надкрилках, на кінці животика дві великі чорні плями. Є зубчики, які містяться на боказ передспинки та на нижнійстороні задніх бедер. Личинки горохової зернівки завдовжки 5-6 мм. Зимують у горошинах у місцях збирання врожаю, чищення та зберігання.

Сприятливими умовами до перетворення в імаго та зимівлі є сухі зерна. Яйцекладка відбувається починаючи з першої декади червня у степу, та з середини червня у лісостепу. Яйця відкладає устулках бобових, а харчування — всередині.

При температурі понад 21 °С починається активність жуків горохової зернівки, які живляться пилкомта пелюстками. Натомість вранці та ввечері, а також у похмурі дні ховаються у квітках гороху чи між стуленим молодим листям. Поступово охоплює всю площу полів, розпочинаючи заселення з краю.

gorohova_zernivka_2

Де зимує зернівка горохова? коли вилітає?

У Криму живе зернівка горіхова південна, яка є близьким видом, котрий завдає шкоди гороху, нуту, чині. У південних областях України жуки горіхової зернівки зимують у скиртах соломи, у грунті, під корою дерев та серед решток рослин. У травні, після зимівлі починається вихід жуків, які з’являються у садах, лісосмугах, де оселяються на квітучих черемхах, та на бур’янах. Сприятливою передумовою для виходу жуків є підвищена вологість. Швидкість виходу жуків із горошин залежить від температури повітря — найповільніше вона відбуваєтьс при 15 – 16 °С і нижче, а масовий вихід за температури 26 – 28 °С. Більшість жуків потрапляє на горохове поле з місць зимівлі, хоча частина — з висіяними насінням.

Максимальна чисельність жуків є наприкінці травня, найбільше — у момент появи бутонів та початку цвітіння рослин. Боротьбу з горохової зернівкою полегшує наявність у неї природніх ворогів яйцеїдів Lathromeris bruchocida Vis., які здатні знищити до 60-70% популяції. Паразитами личинок є Triaspis thoracicus Cuzt., Eupteromalus leguminis Gah., Brichicida orientalis Crawf., Uscana semifumipennis Gir., Microdontomerus anthomoni Crawf. Також у них є інші природні вороги, а в період зберігання зерна знищує пузатий кліщ Pediculloides ventricosus Newp.

gorohova_zernivka_11

Заходи боротьби із зернівкою гороховою

1. Необхідно дотримуватись сівозміни. Надійним агротехнічним заходом є своєчасне та без втрат збирання врожаю, рання оранка. Також загибелі жуків та личинок сприяє лущення стерні та глибокий обробіток грунту.

2. Хімічні заходи боротьби з гороховою зернівкою проводять на складах з допомогою інсектицидів, в тому числі вологу обробку складів перед закладкою. Фумігацію насіння слід проводити за умови вологості зерна до 15,5% та зараженості 10 насінин на 1 кг. Оприскування посівів гороху інсектицидами треба проводити на стадіії утворення бутонів або початку цвітіння. Показом до цього є наявність 10 жуків на 100 помахів сачком чи 10 жуків на 100 рослинах.

Схожі записи