Як підготувати дерева до зими
Для захисту дерев від вітрів, морозів, і від шкідників узимку потрібно зробити комплексні роботи, що включають в себе правильний догляд. Починати слід з середини літа і закінчувати роботу із настанням зими.
Як підготувати дерева до зими
Серед основних робіт, необхідних для підготовки плодових дерев до зими, можна назвати: своєчасне внесення добрив, правильний полив, лікування дерев, застосування засобів захисту від морозів і шкідників. При цьому існують відмінності у підготовці не тільки для різних сортів дерев, але і для дерев різного віку.
Коли поливати і підживляти дерева
Починаючи з середини літа, зменшують полив і підживлення (азотними добривами), щоб тканини плодових рослин добре визріли в ході підготовки дерев до зими. Прополювання і розпушування грунту в цей період також краще не робити. Восени в грунт потрібно внести добрива – органічні або калійно-фосфатні. Залежно від віку дерева і кількості опадів, що випали в вересні-жовтні, під кожне дерево необхідно влити від 10 до 80 відер води. Вищеперелічені роботи зміцнять кореневу систему дерева, а також захистять грунт від промерзання.
Обрізання і лікування дерева
Санітарні заходи підготовки дерев до зими включають в себе видалення хворих і сухих частин дерева та обприскування дерев захисними розчинами (залізним купоросом). Щоб ефективність цієї процедури була максимальною, її краще робити в суху погоду. Особливу увагу в цей період слід звернути на стан стовбура і основних гілок. Навіть незначне пошкодження стовбура погіршує обмін речовин, які із коріння ідуть до крони, а сильне пошкодження може призвести до загибелі всього дерева. Пошкоджена кора має вдавлені темні плями різного розміру і форми. Якщо слідом за обрізанням дерев наступають сильні морози, кора може сповзати, оголюючи деревину. В цьому випадку таку кору необхідно щільно перев’язати.
Всі обрізані гілки потрібно спалити.
Основними видами пошкоджень стовбура і скелетних гілок у зимовий період є підмерзання, сонячні опіки, пошкодження кори гризунами.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Осіннє перекопування грунту навколо стовбура дерева і захист від підмерзання нижньої частини стовбура
Осіннє перекопування грунту робиться для того, щоб загинули шкідники, які там зимують (шкідники вишневої мухи, яблуневі плодожерки та плодовий пильщик).
Через сильне підмерзання стовбура, у дерева втрачається морозостійкість, що здатне призвести до сповільнення росту і зниження врожайності.
Як захистити дерево від підмерзання?
Для збереження нижньої частини стовбура від підмерзання, роблять осіннє підгортання грунту. Для підгортання дуже важливий час проведення робіт. Підгортання треба робити лише з настанням стійких заморозків, коли на грунті утвориться невелика замерзла кірка. Її знімають і незамерзлим грунтом підгортають дерево (на висоту 30 см). Знімати грунт навесні треба пошарово, в міру його танення. У груші і яблуні пошкодження від підмерзання набувають від світло-сірого до чорного забарвлення, в залежності від ступеня підмерзання. Деревина і кора персика через сильне ураження морозами – чорніє.
Побілка стовбура дерева
Кришталево чисте зимове повітря пропускає сонячний ультрафіолет. До того ж, у зимово-весняний період багато дерев страждають через добові коливання температури, коли в денний час тепло, а вночі починаються морози. Такі температурні гойдалки призводять до появи вологи, яка вночі перетворюється на лід, розриваючи волокна рослин. Щоб захистити рослину від коливання температур у зимовий період, ми білимо стовбур дерева. Побілка стовбура і головних гілок плодових дерев вапняним розчином захистить дерева від сонячних опіків та також від шкідників. Біла поверхня стовбура відбиває прямі сонячні промені і тому стовбур дерева більш стійкий до коливання температури взимку.
Захист стовбура дерева від гризунів
Найнебезпечнішими для стовбура є зайці, але й польові миші також створюють чимало клопоту, особливо для молодих рослин. Стовбури дерев можна обмотувати ялиновими гілками, захисною сіткою або іншими засобами. Також бажано прибрати опале листя і гілки, адже це улюблене місце для багатьох шкідників. При підготовці до зими, варто обв’язати крони однорічних плодових дерев, щоб захистити їх від обламування при можливому обмерзанні.
Як захистити сад від гризунів
Щоб перешкодити мишам пересуватся під снігом, корисно топтати сніг навколо дерев по периметру ділянки. Ущільнені ділянки снігу є нездоланною перешкодою для просування польових мишей.
Ефективним засобом боротьби з гризунами є застосування отруйної їжі. У спеціалізованих магазинах можна придбати готові препарати для боротьби з мишами.
Видалення з саду рослинних залишків та сміття – важливий захід боротьби з гризунами, який зменшить їх захищеність.