Використання попелу, як добрива на городі і в саду
Попіл – органічне добриво, не тільки корисне для рослин, але й безпечне для людей та домашніх тварин.
При підживленні овочів попелом потрібно врахувати рівень кислотності грунту. Для лужного грунту попелом не використовують. А ось внесення попелу в кислу землю робить її реакцію близької до нейтральної.
У цій статті ми розглянемо, як правильно підживляти городні культури та садові рослини попелом.
Попіл для розсади
Щоб прискорити ріст розсади, її потрібно припудрити тонким шаром попелу кожні 8-10 днів. Така процедура також захистить рослини від шкідників. Коли на рослинах з’являться по 2-3 справжніх листочки, їх слід припудрити сумішшю попелу і тютюнового пилу (в рівних пропорціях). Так, ви відлякаєте від сходів капустяну муху, хрестоцвіті блішки і інших комах.
Також при висадці розсади в грунт в кожну лунку необхідно додати по 1-2 ст.л. сухого попилу. Така підгодівля підживить грунт і допоможе рослинам краще прижитися.
Попіл для городу
Також попіл можна розсипати навколо рослин і в між рядами .
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Попіл для огірків
Огірки потребують калію і кальцію в період утворення зав’язі. Щоб поліпшити дозрівання плодів, на початку цвітіння рослини поливають настоєм з попелу (0,5 л під кожен кущ). Підживлення повторюють кожні 10 днів.
Підживлення попелом цибулі та часнику
Під цибулю і часник при осінньому перекопуванні в грунт додають 2 склянки попелу на 1 м2, а навесні – 1 скл на 1 м2. Ці культури схильні до кореневої гнилі, а внесення в землю деревного попелу попереджає зростання гнильних бактерій.
Також цибулю і часник можна підживляти під корінь настоєм з попила (не більше трьох разів за сезон).
Як підготувати настій, відвар з попелу читайте у статті”Як підживляти рослини дерев’яним попелом “.
Підживлення попелом картоплі
При висаджуванні картоплі попіл додають під бульбу в кожну лунку по 2 ст.л.. У період вегетації при першому розпушуванні грунту під кожен кущ вносять 1-2 ст.л. попелу, а при підгортанні (на початку бутонізації) норму збільшують до 1/2 склянки під кущ. Також картоплю корисно обприскувати по листю відваром з попелу. Якщо картоплю посипати при посадці попилом – це захистить їх від дротянників.
Попіл для помідорів та перцю
При вирощуванні томатів і перцю під час перекопування грунту потрібно додати 3 склянки попелу на 1 м2, а при висаджуванні розсади цих культур – по 2 ст л в кожну лунку, а також протягом вегетативного періоду (2 рази на місяць).
Підживлення попелом капусти
При підготовці грунту під висаджування капусти різних видів додають 1-2 склянки попелу на 1 м2, а при висаджуванні розсади – жменю в кожну лунку. Попіл також захищає всі хрестоцвітих рослини від шкідників: рослини обприскують настоєм по листю. Кількість обробок залежить від погодних умов: якщо йдуть дощі, листя потрібно обпилювати частіше.
Підживлення попелом моркви і буряка
Перед посівом цих культур в грунт додають 1 склянку попелу на 1 м2. Після появи сходів необхідно раз на тиждень посипати морквяні й бурякові грядки попелом перед поливанням рослин або перед дощем.
Використання попелу в саду
Попелом можна захистити дерева і кущі від хвороб і шкідників, таких як борошниста роса, плодожерка…. Для цього рослини обприскують відваром, приготованим за тим самим рецептом, що й для позакореневого підживлення овочів. Роблять це ввечері в тиху погоду. Також попіл є добривом, яке стимулює ріст рослин і підвищує їх імунітет.
Підживлення полуниці і суниці попелом
Полуницю і суницю присипають просіяного попелом з розрахунку 10-15 г на кущ відразу після цвітіння. Це запобігає поширенню сірої гнилі, а також захищає суницю і полуницю від шкідників. Якщо цю процедуру доводиться проводити повторно, тоді золи використовують удвічі менше.
Суниця і полуниця підживлена попелом, дає більшу кількість квітконосів і, відповідно і ягід.
Підживлення винограду попелом
Виноград підживляють 3-4 рази за сезон: на листя рослин після заходу сонця розпилюють відвар з попелу. При цьому необхідно стежити, щоб всі листові пластини вкрилися нею рівномірно.
Однак і самі лози винограду можуть стати хорошим добривом. Восени після закінчення плодоношення всі обрізані пагони (вони повинні бути абсолютно здорові) спалюють. Отриманий попіл (1 кг) заливають 3 відрами води і дають настоятися. Отриманий засіб зберігають в прохолодному місці не довше місяця, періодично перемішуючи. Перед використанням настій розводять водою в пропорції 1: 5 і додають туди стружку господарського мила.
Підживлення попелом дерев і кущів
При висаджуванні саджанців плодових дерев і кущів в грунт на глибину 8-10 см кидають по 100-150 г попелу на 1 м2. Така підгодівля сприяє швидкій адаптації рослин до нових умов і швидкому розвитку кореневої системи.
Дорослі дерева і кущі підживляють попелом раз в 4 роки: в кожне при стовбурове коло вносять близько 2 кг попелу.
З метою профілактики хвороб і шкідників плодові та ягідні рослини корисно обприскувати настоєм з попелу по листю.
Підживлення квітів попелом
Добриво з попелу особливо корисно трояндам, ліліям, клематисам, гладіолусам і півоніям. Під час висаджування розсади квіткових культур в кожну лунку насипають по 5-10 г попелу .