Догляд за смородиною після збору врожаю
Врожай смородини вже зібрано, відповідно кущі виснажені. Наше основне завдання в цей період це правильно підготувати кущі смородини до наступного сезону. Тому липневі і серпневі заходи по догляду дуже важливі, бо саме в липні і на початку серпня ця рослина закладає квіткові бруньки на наступний рік.
Для того, щоб щорічно отримувати рясний врожай ягід з кущів смородини, потрібно вміти за ними доглядати після збору врожаю. У цій статті ви дізнаєтеся, як допомогти чагарнику смородини відновитися після завершення плодоношення.
Догляд за смородиною після збору врожаю
Важливо знати : Чим густіший кущ, тим менше на ньому ягід. Тому не нехтуйте регулярними обрізками смородини.
1 обрізка смородини – догляд за смородиною після збору врожаю
Зазвичай смородину обрізають весною, до початку сокоруху, але оскільки ця культура починає вегетацію дуже рано, а роботи навесні в саду багато, деякі садівники, які не встигли провести санітарну обрізку можуть перенести її на кінець літа, коли з кущів вже зняті всі ягоди. Пагони смородини, які досягли чотирирічного віку, не дадуть рясного врожаю, але ці гілки забирають сили в куща, забираючи « харчування» у більш молодих продуктивних пагонів. Тому краще всі чотирирічні і старіші гілки видалити дощенту, не залишаючи пеньків.
Порада: розібратися, де молода, а де стара гілка, дуже просто: старі гілки грубші, і кора на них темніша.
Видаливши старі гілки на кущі смородини, беріться за прикореневу поросль: залиште на заміщення старих віддалених гілок 4-5 найміцніших молодих пагонів, скоротивши їх на третину довжини, а решта нащадки видаліть. І не забудьте зрізати старіючі верхівки до першого сильного відгалуження на дворічних і трирічних пагонах.
Порада: Якщо після обрізки смородини залишилися хороші гілки, наріжте їх на живці і використовуйте для розмноження. А здорові листя додайте в маринади і соління.
2 прибирання в міжряддях і під кущами – догляд за смородиною після збору врожаю
Після обрізки кущів смородини потрібно зібрати з-під них всі рослинні рештки і стару мульчу.
3 зпушування грунту в прикореневому колі
Грунт в прикореневому ділянці обережно рихлять сапкою або вилами, намагаючись не зачепити поверхнево розташовані коріння смородини. Після цього навколо куща формують лунку під нову мульчу.
4 профілактична обробка смородини – догляд за смородиною після збору врожаю
Після того, як з кущів буде видалено непотрібні пагони, слід провести профілактичну обробку смородини від хвороб і шкідників, причому обприскувати потрібно як проблемні, так і абсолютно здорові кущі. Від грибкових інфекцій смородину обробляють фунгіцидом: одновідсотковою бордоською рідиною, залізним купоросом, розчином Топаза, фундазолом або будь-якого іншого мідьвмісного препарату. Якщо ваші кущі здорові, то їх можна обприскати Фітоверма або карбофосом, приготувавши не дуже концентрований профілактичний розчин. Однак в разі виявлення на кущах кліщів, стеклянниц або ознак зараження Галиця доведеться робити розчин міцніше і проводити не одну, а як мінімум дві обробки.
5 полив кущів смородини
Щоб як слід напоїти двох-трирічний кущ смородини, знадобиться від 2 до 4 відер – в залежності від того, в якому грунті ви вирощуєте культуру. Надалі смородині буде досить природних опадів, тим більше, якщо ви замульчуєте пристовбурові кола. Але якщо осінь буде сухою і спекотною, можливо, вам доведеться час від часу поливати кущі.
Ягідним чагарникам необхідна волога, щоб правильно закласти бруньки, а потім добре перезимувати. Після того як обрізані зайві гілки і пагони, полийте кущі теплою свіжою водою. Під червону смородину вилийте по 1-2, чорну – 3-4 відра. Наступний полив буде вже тільки восени, перед підготовкою до зимівлі. Чорній смородині потрібно більш рясний полив, ніж червоної і білої, тому що її коренева система розташована близько до поверхні землі.
Порада: Всі види смородини дуже люблять фосфор, а хлор не переносять, особливо червона смородина. Тому підгодівлі з хлористим калієм в складі краще не вносити.
6 підживлення смородини після збору вроаю
Виснажена плодоносінням смородина потребує додаткового підживлення, причому як в органічному, так і в мінеральному. З органіки краще всього перегній, торф або компост, які вносять під кущ в змішаному вигляді або окремо. Витрата на одну рослину – 1 відро кожного виду добрива. Добре відгукується смородина і на розчин коров’яку або пташиного посліду, але якщо взяти ці добрива ніде, можна замінити їх придбаним в магазині рідким біогумусом з фосфором.
Слід знати, що смородина дуже любить фосфор, до того ж він сприяє швидкому дозріванню задеревянінню молодих пагонів, тому після плодоношення під неї вносять калійно-фосфорний комплекс. В азоті смородина в другій половині вегетаційного періоду вже не потребує, і їй буде достатньо тієї кількості елемента, яке міститься в органічній підгодівлі.
Застосовувати для підгодівлі смородини можна наступні мінеральні склади:
2 столових ложок суперфосфату і такої ж кількості калієвої селітри в 10 л води;
2 столових ложки аммофоскі і склянки деревної золи в відрі води;
1 столової ложки суперфосфату і 1 столової ложки сечовини в 10 л води;
1 столової ложки суперфосфату і 1 столової ложки сульфату калію в відрі води.
Можна розчиняти мінеральні добрива в рідкій органіці – розчині коров’яку, наприклад. Вносити розчини потрібно в попередньо политу землю, а після внесення підгодівлі слід замульчувати прикореневій ділянку смородини органікою – компостом, перегноєм, торфом або їх сумішшю. Щоб нівелювати стресовий стан смородини після рясного плодоношення, можна провести обробку кущів по листю розчином імуностимулятора – циркону, однак такі позакореневе підживлення потрібні не кожній рослині.