Планування грядок

Планування грядок на городі вам допоможе визначити, що де садити.

Щоб отримувати багатий врожай щороку, досвідчені садівники знають, що жодну з городніх культур (томати, картопля, морква, буряк та інші) не можна щорічно вирощувати на одному і тому ж місці, а потрібно дотримуватися чергування городніх культур. Також при плануванні грядок потрібно враховувати вплив рослин одна на одну.

Чергування городніх культур при плануванні грядок

Правильний вибір попередника для кожної городньої культури є запорукою гарного врожаю. Планування грядок на городі потрібно складати на декілька років, щоб забезпечити мінімальне виснаження грунту і уникнути непотрібних хвороб на ваших рослинах.

    Причини чергування рослин на городі

  • Виснаження грунту. Певні рослини «люблять» конкретні види мінералів, і вже в кінці сезону в грунті, де росла капуста, буде дуже мало фосфору, а під картоплею не залишиться азоту і калію. І, якщо наступної весни посіяти тут ті ж овочі, їм просто не вистачить поживних речовин для нормального розвитку. Ось чому на будь-якій земельній ділянці щорічно потрібно робити сівозміну городніх культур.
  • Зараження грунту хворобами. Хвороби які переносять різні шкідники. Наприклад, якщо в минулому сезоні вам доводилося боротися з фітофторою або колорадським жуком, то, знову саджаючи на тому ж місці картоплю, ви подвоюйте ризик захворювань, що також не принесе ніякої користі.
  • Термін збору врожаю. Існує ще одне правило – після рослин, які збирають пізно, вже після настання перших заморозків (капуста, морква, різні види зелені), ніколи не садять культури, що вимагають раннього плодоношення. за зиму грунт не встигає «відпочити», а це означає, що гарного врожаю ви не дочекаєтеся.

Пропонуємо вам табличку для планування грядок на городі з найкращими попередниками городніх культур:

КультураНайкращі попередникиПогані попередники
капуста рослини сидерати, картопля, морква, цибуля, огіркикапуста, буряк, зелень
буряксидерати, салат, огірки, рання картопля капуста, буряк
морква, петрушка капуста (рання, цвітна), бобові, картопляморква, томат, цибуля
огірки, кабачки, гарбузисидерати, капуста (цвітна, рання), цибуля, часникпізня капуста, морква, помідори
помідори сидерати, огірки, ріпа, цвітна капустакартопля, помідори
цибуля, часникбобові, рання картопля, капуста (рання, цвітна), бобовіморква, зелень
картопля сидерати, огірки, бобові, купустакартопля, помідори
бобові капуста, рання картопля, огірки, цибуля, часник бобові
зелень(салат, кріп, пастернак, редис, цибуля на перо, базилік) сидерати, бобові, капуста, цибуля, часник морква, пізня капуста

У першій колонці таблиці представлені ті овочі, які потрібно садити цього року. Друга колонка – це культури, які є їх ідеальними попередниками, а остання – це ті рослини, чергувати які вкрай не рекомендується.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Сумісність культур при плануванні грядки

Для того щоб правильно спланувати грядки, на яких будуть висаджуватися овочі, і щоб забезпечити їм нормальний ріст і плодоношення, важливо дотримуватися сумісності культур. Вже давно було помічено, що будь-яка рослина в процесі життєдіяльності виділяє біологічно активні речовини, які можуть позитивно або негативно впливати на культури, що ростуть поруч. Є ціла наука вивчення впливу рослин одна на одну – алелопатія. З огляду на зібрану фахівцями інформацію можна скласти основний список сумісних і несумісних городніх рослин.

За допомогою цієї таблиці сумісності городніх культур ви зможете правильно спланувати грядки на городі.

tablichka_ovochi_kopiya

За допомогою цієї таблички ви зможете грамотно зробити план грядок на городі. Практика досвідчених садівників показує, що правильне планування грядок на городі з урахуванням сумісності різних рослин дозволяє підвищити врожай на 30-40%, а ось якщо висадити поруч рослини, що негативно впливають один на одного, то врожаю можна і зовсім не отримати.

Схожі записи