Як правильно висаджувати розсаду – підказки садівникам

Правильне висаджування розсади забезпечить багатий врожай овочів.

Щоб ваша розсада не хворіла і швидко прижилася, її потрібно правильно і своєчасно посадити у відкритий грунт на постійне місце.

Як правильно посадити розсаду на постійне місце, KvitkaInfo.com пропонує розглянути у цій статті.

Будь яка пересадка для рослин – це завжди стрес. Наше завдання – зробити все можливе, щоб молоді рослинки (розсада) помідорів, огірків, баклажанів, перцю, капусти перенесли пересадку з мінімальним стресом.

  • Висаджування розсади на постійне місце залежить від:

  • Горщичків, в яких вирощували розсаду;
  • віку і розміру рослин;
  • культури;
  • загартовування до умов відкритого грунту.

Порада! Час висаджування розсади, дуже важливий для швидкого вкорінення на новому, постійному місці. Якщо погода похмура, розсаду висаджуйте вранці, а якщо сонячна – ближче до вечора.

В яких горщиках краще вирощувати розсаду. Чому?

Висаджування розсади з торф’яних горщиків або таблеток

Розсаду, яка росла в торф’яних горщиках або таблетках висаджувати найпростіше, коріння залишаються не ушкодженні , рослини не отримують жодного стресу. Рослини висаджуються з торф’яними горщичками чи з таблетками, їх опускають в підготовлені ямки і присипають грунтом. Грунт навколо коріння ущільнюють з усіх боків руками, щоб не було порожнечі, рясно поливають.

rozsada_v_torfyanih_tabletkah

Висаджування розсади з картонних або паперових стаканчиків

Якщо рослини росли в картонних або паперових стаканчиках. Стаканчики розрізують ножицями вздовж і акуратно виймають з них рослини, постійно тримаючи їх за стебло і намагаючись не порушити земляної грудки. Але все ж коріння може мінімально пошкодитися. Потім кожен саджанець опускають в лунку, присипають грунтом, добре її ущільнюють і поливають.

rozsada_v_plastmasovih_yaszikyv

Висаджування розсади із пластикових ємкостей

Рослини з пластикових ємкостей витягають наступним чином:

Перед витягуванням з пластмасових горщичків розсаду потрібно рясно полити, щоб земляна грудка стала не просто волога, а мокра. Тоді грунт не буде розпадатися при пересадці і рослини майже не постраждають.

Потрібно акуратно зімнути стаканчики зі всіх боків (щоб не пошкодити коріння), далі витягуємо розсаду однією рукою тримаємо стаканчик, а іншою витягуємо за нижню частину стебла рослини, і разом з грудкою землі опускають її в лунку.

rozsada89

Висаджування розсади із загального ящика

Із загального ящика розсаду витягають за допомогою негострого ножа чи спеціальної маленької лопатки. Перед тим як викопати рослини з загальної ємкості, грунт нарізують на квадрати, в центрі яких розташовується розсада. Потім лопатку заглиблюють в грунт поруч з саджанцем, нахиляють його, підкопуючи і витягуючи рослину з грудкою землі. Викопані саджанці складають по кілька штук в ящик, неглибоке відро, таз або іншу подібну ємність. Потім їх висаджують в парник, теплицю або на грядку.

Саджанці, вирощені в ящику, приживуться краще, якщо їх переносити до місця постійного висаджування по одному, одразу після витягування із загальної ємкості. Коріння саджанців з усіх сторін присипають землею, після чого акуратно досипають землю, ущільнюють її руками (особливо навколо стебла) і рясно поливають водою.

Читайте також нашу статтю «Посів насіння на розсаду»

Загартовування розсади

Щоб розсада перенесла пересаджування з мінімальним стресом, її потрібно загартувати до умов навколишнього середовища. За декілька днів до висаджування розсади у відкритий грунт, її потрібно виносити на відкрите повітря, спершу на 15 хв, потім на 30 хв, годину, дві…., аж тоді висаджувати на постійне місце у відкритий грунт.

Підготовка грунту для висаджування розсади – загальні правила

Грядку для висаджування розсади будь-яких культур найкраще готувати з осені. Для цього відразу після збирання врожаю її перекопують на штик лопати. Грудки не розбивати – це дозволить грунтові краще промерзати взимку, завдяки чому загине значна частина личинок шкідників і хвороботворних мікроорганізмів.

Навесні грунт дезінфікують гарячим (70-80 ° С) розчином мідного купоросу (1 ст ложка мідного купоросу на 10 л води), витрачаючи на 1 кв м 1-1,5 л засобу. Після по поверхні грунту рівномірно розсипають органічні добрива (3-4 кг гною, торфу або перегною на 1 кв м), суперфосфат (1 ст. л. на 1 кв м), сульфат калію (1 ст л на 1 кв м) і деревну золу (1 ст на 1 кв.м). Потім грунт перекопують і розрівнюють граблями.

Як правило, від моменту весняної обробки грунту до висадки розсади проходить близько місяця. Щоб весь цей час грядки не були порожніми і не заростали бур’янами, їх можна засіяти скоростиглими рослинами: салатом, шпинатом, редискою, крес-салатом, кропом, салатною гірчицею і ін. Забирають ці культури не пізніше, ніж за 10 днів до висаджування розсади.

Парник і теплицю також необхідно продезінфікувати (якщо цього не зробили восени) розчином мідного купоросу і карбофосу (по 2 ст. л. кожного препарату розводять в 10 л води). Для обробки теплиці площею 10 кв м знадобиться 10 л дизінфікуючого засобу.

Як підготувати грунт під кожну культури читайте на нашому сайті kvitkainfo.com у рубриці Сад, город

Схожі записи