Посів насіння на розсаду

Вирощування розсади салату, перцю, помідорів, капусти, огірків, полуниці, квітів та інших культур – від розсади залежить майбутній врожай. Коли та як сіяти насіння на розсаду, як доглядати за розсадою, про це та інше ми детально розглянемо у цій статті.

Для чого сіяти насіння на розсаду?

Для чого сіяти насіння на розсаду, якщо можна посіяти насіння одразу ж у відкритий грунт? Сіяти на розсаду великі насіння такі, як горох, квасоля та інші бобові, кабачки та гарбузи – не потрібно, це насіння висівають одразу у відкритий грунт, вони дають великі і міцні паростки. Чи більше насіння, тим більші паростки і ,навпаки, чим менше насіння, тим менші і ніжніші паростки. Малі паростки дуже чутливі і при найменшому дискомфорті можуть загинути. Тому ми і вирощуємо у кімнатних умовах розсаду, щоб висадити у грунт здорові молоді рослини, які будуть стійкі до різних погодніх умов. Здорова розсада менш схильна до захворювань, та більш стійка до садових шкідників і бур’янів, а також впливу погодніх умов, ніж молоді паростки, висіяні у відкритий грунт. До того ж розсада дозволяє отримати більш ранні врожаї.

koli_syyati_nasynnya

Коли сіяти насіння на розсаду

prorostannya_nasinnya

На кожній пачці з насінням вказано дату висіву насіння на розсаду і у відкритий грунт.

  • Орієнтовні дати посіву насіння на розсаду основних овочевих культур:
  • Томати. Посів насіння на розсаду – кінець березня – початок квітня. Вік розсади – 45-50 днів, від посіву до сходів – 7-8 днів. Висаджування – кінець травня.
  • Перець. Посів насіння – середина лютого, початок березня. Вік розсади – до 70 днів, від посіву до сходів – 12-14 днів. Перець не переносить холоду, а найменші морози є згубними. Висаджувати перець у відкритий грунт потрібно в червні.
  • Баклажан. Посів – в кінці березня. Вік розсади – до 65 днів, від посіву до сходів -20 днів. Висаджування на початку червня.
  • Огірок. Посів насіння на розсаду в кінці квітня. Вік розсади – 30 днів, від посіву до сходів – 3 дні. Висаджування розсади – не раніше 30 травня.
  • Цибуля. Посів насіння на розсаду березні. Вік розсади – 60 днів, від посіву до сходів – 5 днів. Висаджування розсади – не раніше 30 квітня.
  • Салат качанний. Посів насіння на розсаду в березні. Вік розсади – до 40 днів, від посіву до сходів – 4 дні. Посів та висаджування розсади у відкритий грунт – після 25 квітня.
  • Селера. Посів насіння – 25 лютого. Вік розсади – 70-80 днів, від посіву до сходів – до 15 днів. Висаджування розсади селери у відкритий грунт в кінці травня.
  • Капуста. Посів на початку березня. Вік розсади – до 50 днів, від посіву до сходів – 5 днів. Висаджування в кінці травня.
  • Гарбуз, кабачок, патисон. Посів насіння у парники на розсаду в травні. Вік розсади – 25-27 днів, від посіву до сходів – 4 дні. Висаджування – в червні.

Термін висаджування розсади у відкритий грунт залежить від фактичних погодніх умов і може бути змінений.

posiv_nasinnya_na_rozsadu11_kopiya

Куди сіяти насіння? Ємність для розсади

Ємність для розсади залежить від того, чи в майбутньому ви будете її пікірувати (розсаджувати). Якщо ви будете пікірувати, то сійте насіння масово на невеликій відстані у ящики, горщики чи теплички. Як зробити міні тепличку для розсади з підручних матеріалів? Масовий посів насіння в загальну ємність – простий і швидкий спосіб пророщування насіння. При появі 2 справжніх листків, саджанці із загальних ящиків потрібно пікірувати в окремі поодинокі горщики.

Як що ж ви не любите пікірувати маленькі рослинки, то краще висівати насіння одразу в одинарні горщички, торф’яні таблетки, стаканчики чи спеціальні теплички.

Насіння огірків, баклажанів, кабачків і гарбузів краще одразу сіяти в окремі ємності, тому що їх коренева система дуже чутлива і не любить пересадок.

grunt_dlya_rozsadi

Грунт для розсади

Грунт для розсади можна купити у магазині або зробити власноруч. До складу грунту повинні входити перегній, садова земля і пісок (3:3:4). Земля для розсади не повинна мати грудочок і повинна бути стерильною (прожарити 45 хв. в духовці , або декілька хв. в мікрохвильовці). До грунту можна додати перліт і вермикуліт, що значно покращать якість грунту і зроблять його легшим та водо- і повітропроникним.

posiv_nasinnya_na_rosadu1

Ємність для розсади заповнюємо підготовленим грунтом так, щоб при ущільнені (щоб не було повітря у грунті) залишився 0,5 см до краю горщика, поливаємо розчином марганцовки, або р-м тиходерміну, або попередньо прожарюємо грунт в духовці протягом 2 год при температурі 150-180 градусів Цельсія. Завдяки цьому ми продезенфікуємо грунт, а це вбереже нашу розсаду від загнивань, звісно, при правильному поливі. В підготовлених горщечках з грунтом робимо заглибину відповідну до насіння, кладемо по 1 насінинці і присипаємо невеликим шаром груту, ущільнюємо.

posiv_nasinnya_na_rozsadu2

Догляд за посівами

Важливими чинниками для проростання насіння є температура, вологість і світло.

Яскравість світла для розсади

Одним із важливих моментів для якісної розсади є світло. Коли світла замало, розсада витягується, і, згодом, під власною вагою падає, листки стають блідими, така розсада називається неякісною. Ідеальні умови для пророслого насіння – 14-16 годин яскравого світла вдень. Тому, залежно від довжини світлового дня, використовуйте додаткове підсвічування. Не забувайте регулярно перевертати контейнери з розсадою, щоб паростки отримували рівномірне освітлення, і не були витягнутими в одну сторону.

simyadolni__listochki

Температура повітря для розсади

Рекомендована температура для пророщування насіння 25 ° С, а розсаду варто тримати при температурі 20 -23 ° С, при такій температурі розсада росте повільніше, але буде більш витривалою і загартованою.

poliv_rozsadi

Полив та вологість повітря для розсади

Грунт з сім’ядолями і розсадою не повинен пересихати, але і не повинен бути надто вологим (без застою води). Поливати сім’ядоля потрібно з пульверизатора або наливати воду у піддон. Вода для поливу і обприскування повинна бути кімнатної температури. Основне правило поливу розсади – часто і потрошки води.

chorna_nyzhka_u_rozsadi

Хвороба розсади «чорна ніжка»

Дуже часто трапляється ситуація, коли в нас здорова розсада, але раптом у паростків зсихає нижня частина, а рослинка падає – «чорна ніжка». Це грибкове зараження грунту, але цю хворобу можна уникнути: стерилізуйте грунт, пильнуйте поливи, щоб вода не застоювалась, провітрюйте розсаду, підливайте розчином марганцівки (колір рожевий, 1 раз в 7 днів).

pikirovka_rozsadi

Коли пікірувати розсаду

Пікіровка необхідна для того, щоб посіяні щільно рослини не слабшали через нестачу простору, харчування та освітлення, а мали можливість розвинути сильну кореневу систему і надземну частину. Пікірувати розсаду потрібно у фазі 4 справжніх листочків. Їх акуратно виймають з грунту, попередньо його підливши. Кореневу систему трохи вкорочують, це сприяє розвитку розгалуженої кореневої системи, і пересаджують в окремий горщик . При пересадці рослини розміщують глибше, ніж вони знаходились в загальному ящику, часто під сім’ядольні листя. Грунт у горщику акуратно ущільнюють, притискаючи коріння рослини вниз, а зверху ще досипають грунт.

Добриво для розсади

Після пікірування (7 днів) настає час підживляти нашу розсаду. Використовуйте рідкі добрива раз на тиждень, підживляйте комплексним добривом для розсади. Надлишки добрива позначаться на якості розсади: вона вийде занадто витягнутою і худою.

visadzhuvannya_rozsadi_u_vydkritii_grunt

Готову розсаду висаджуємо на підготовлене місце у відкритий грунт після загрози нічних морозів.

Схожі записи