Добриво з кропиви для овочевих культур. Рецепти
Настій з кропиви – ефективне і дешеве добриво для рослин. У цій статті ви дізнаєтесь : Як робити добриво з кропиви? Як підживляти рослини? Які рослини можна підживляти добривом з кропиви?
Використання настою з кропиви на городі значно підвищує врожайність овочевих культур.
Корисні властивості кропиви для підживлення рослин
До складу кропиви входять хімічні елементи: калій (34%), кальцій (37%), магній (6%), вітаміни А, В, Е, К, органічні кислоти, таніни, фітонциди та ін.
Калій, кальцій і магній необхідні всім видам рослин для їх повноцінного розвитку. Вітамін К, який міститься в листі кропиви, бере участь в такому важливому процесі, як фотосинтез, а ще підвищує імунітет рослин. Інші елементи відмінно живлять городні культури, прискорюють їх ріст і дозрівання плодів.
Які рослини можна підживляти настоєм з кропиви
Добриво з кропиви підходить майже для всіх городніх культур. Не рекомендується підживляти тільки бобові ( горох, квасоля, біб, нут, шпарагіка ), часник і цибулю, тому, що кропива пригнічує ріст цих рослин.
Настої з кропиви добре впливають на розвиток декоративних рослин і покращується їх цвітіння.
Як приготувати добриво (підживку) з кропиви
Кропиву, як добриво найчастіше використовують у вигляді настоїв, точніше це рослинна маса, яка перебродила. У таку масу також можна додавати додаткові інгредієнти, які підсилюють ефект підгодівлі, про це далі.
Перед приготуванням та використанням настою з кропиви потрібно врахувати деякі моменти:
Залізну ємність для приготування настою з кропиви використовувати не рекомендується, тому, що кропива може вступити в реакцію з металом – і багато корисних елементів будуть зруйновані.
При бродінні кропиви обсяг настою збільшується, тому воду потрібно наливати не до самого верху.
Якщо кропива буде довго перебувати на сонці, то процес бродіння займе менше часу. Також для прискорення реакції можна додати в настій трохи дріжджів або рідке біодобриво.
Слід врахувати, що зелені добрива найкраще застосовувати під час активного росту ( весна початок літа ), оскільки настої бур’янів сприяють нарощуванню зеленої маси. А під час плодоношення такими підгодівлею захоплюватися не варто. В іншому випадку культури будуть буйно рости, але бідно плодоносити.
Рецепти добрива з кропиви
Молоді стебла і листя кропиви ( на якій ще не з’явилися насіння ) подрібнюють і висипають в пластиковий контейнер або дубову бочку так, щоб зелена маса заповнила більше половини обсягу тари. Потім в контейнер наливають теплу воду (або окріп), накривають кришкою і дають настоятися близько 14 днів. При цьому настій щодня помішують.
Коли закінчиться час бродіння (настій потемніє і перестане пінитися), добриво потрібно розвести водою у співвідношенні 1:10.
Можна застосовувати і позакореневе підживлення. Для цього концентрований настій кропиви проціджують, розводять водою 1:20 і обприскують рослини.
Добриво з кропиви і попелу для овочевих
Настій готують за вищенаведеним рецептом і отриманою рідиною поливають помідори, огірки, перець, баклажани, капусту, салат під корінь з розрахунку 1 л на дорослу рослину. А для висадженої розсади достатньо 0,5 л. У настій з кропиви можна додати ( 1 скл попилу на 10 л настою ) деревного попелу.
Під час плодоношення 1 раз на місяць можна обприскувати листя настоєм кропиви. Завдяки цьому плоди виростають великими і менше хворіють.
Підживка з кропиви і хліба для полуниць
Ємність на ¾ заповнюють свіжими стеблами і листям молодої кропиви, туди ж додають залишки хліба, булок, сухарів, а також квас і дріжджі (краще свіжі). Все це заливають теплою водою (теж не по самі вінця, щоб настій не «втік» при бродінні), накривають кришкою і настоюють в теплому місці протягом 3-5 днів. Перед застосуванням настій розбавляють водою в співвідношенні 1:10 і поливають їм кущики полуниці під корінь. Калій збільшує солодкість ягід, азот і дріжджі живлять рослини і допомагають їм формувати здорові паростки.
Інші рецепти настоїв на основі кропиви
До кропиви можна додавати лопух, кульбабу (рослини повинні бути молодими, а саме до утворення насіння), полин, деревій, пирій, мати-й-мачуху, ромашку та ін. А от злакові використовувати не рекомендується: при розкладанні вони можуть утворювати спиртовмісні з’єднання, а нам цього не потрібно. Ці рослини добре доповнюють один одного і є полівітамінною підгодівлю, яка містить всі необхідні для городніх культур елементи. А якщо до рослинного настою додати деревний попіл, то такому універсальному і виключно натуральному удобриву буде складно знайти гідну заміну.