
Батат це солодка картопля, яку можна вирощувати у всіх куточках України дотримуючись певної технології. За допомогою цієї статті ви навчитеся вирощувати батат.
Батат (Ipomoea batatas) — багаторічна в"юнка рослина з Південної Америки. В країнах з теплим кліматом батат є багаторічною рослиною, в умовах України батат вирощується як однорічна рослина. Бульби батату подібні до бульб картоплі, однак солодші та багатші на вуглеводи, вони містять до 30% вуглеводів, до 2 - 6% цукрів, до 72% крохмалю. Бульби батату можна смажити, варити, пекти, а такоє їсти у свіжому вигляді. За смаковими якостями батат нагадує картоплю з гарбузовим, моркв'яним та гороховим присмаками.

Вирощування батату розсадаю
Батат вирощується через розсаду отриману з бульб. Для отримання розсади (укорінених живців) бульби батату викладають горизонтально на грунт у ящики занурюючи до половини і поливають ( бажано з коренестимулятором, наприклад, янтарна кислота), накривають ящики плівкою. Температура при цьому повинна становити від 22 до 25 градусів С. Після появи, через 2 тижня, паростків температуру потрібно знизити до 18 - 20 градусів Цельсія.
Паростки батату - це довгі ліани. Пагони, що досягли довжини 15 - 30 см обстригають залишивши 5 см від бульби. З них нарізають живці, на яких є по 2 листочки і вкорінюють у воді. Протягом тижня на живцях з"явиться коріння. Такі живці висаджують у розсадні склянки (300-500 мл) для нарощення більш потужнох кореневої системи, або одразу на підготовлену грядку.
Бульби з яких зрізали живці залишаються в ящиках для утворення нових пагонів. З однієї великої бульби можна виростити до 70 укорінених живців.

Як висаджувати розсаду батата
Висаджувати розсаду батата потрібно тільки тоді, коли нічні темперетури будуть стабільними, не менше 12-15 градусів Цельсія (поч - сер червня). Більш низькі температури для батата є згубними.
Заздалегідь до висаджування розсади батата грядку потрібно перекопатив внести пісок і добрива, накрити чорною поліетиленовою плівкою чи агроволокном. Деякі садівники роблять високі грядки для вирощування батата, які накривають плівкою. Агроволокно чи плівка при вирощуванні батата є обовязковим елементом. Чому? А все тому, що батат це ліана, яка при дотику з грунтом утворює коріння, яке забирає багато поживних речовин в основного коріння, яке утворює бульби. Якщо цього не зробити у вас виросте кустий килим з листя, а бульби будуть, в кращому випадку, дуже дрібними.
Висаджувати батат нескладно. Для цього потрібно зробити дирочку в укривному матеріалі, викопати лунку і висадити розсаду батата. Схема посадки 70х70 см
Догляд за бататом
Якщо батат був висаджений під плівку то догляд за ним мінімальний - полив перші 30 днів в суху погоду теплою водою. Далі можна не поливати, тому що батат це рослина теплого клімату.
Деякі садівники радять в 20-х числах серпня прищипнути верхівки всіх ліан – це сприяє збільшенню розміру бульб.

Добрива для батату
Завжди перед внесенням добрив рослину потрібно рясно полити.
Через 14 днів після висаджування рекомендовано підживити батат азотними добривами ( нітрамофоска 10 гр на 10 л води- 1 л під кожну рослину), повторити через 14 днів. Далі, потрібні батату калійно - фосфорна підживка.
Шкідники і хвороби батату
Батат стійкий до фітофтори, колорадські жуки його не їдять. Але його бульби можуть пошкоджувати личинки хрущів, причому шкідник ніби навмисне знищує або спотворює найбільші й найгарніші коренеплоди. Може потерпіти батат і від павутинних кліщів, які окупують рослини в посушливе літо.

Збирання і зберігання батату
Збирають урожай батату через 14-16 тижнів після висадки розсади, приблизно в кін вересня - середина жовтня. Взагалі, батат може рости доти, доки нічна температура повітря буде не нижчою 12 градусів. До цього часу листя та бадилля батату починають жовтіти й в'янути.
Для вдалого зберігання батату, його потрібно викопувати у суху погоду, пошкоджені бульби краще використати одразу.
Підсохлі бульби очистіть від землі і розсортуйте: цілі великі плоди відправте на зберігання, а пошкоджені і сумнівні – на переробку. Бульби, призначені для зберігання, потрібно упродовж тижня витримати при температурі 28-30 градусів Цельсія при вологості повітря в межах 85-90 %, регулярно провітрюючи приміщення.
Потім плоди складають у неглибокі лотки й зберігають при температурі 10-15 градусів Цельсія упродовж декількох місяців.
Батат можна сушити.
Батат можна заморозити попередньо пробланшувати протягом 5 хв.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!