Коли і як садити цибулю, вирощування, догляд

Цибуля – це найпоширеніший овоч, який додають до багатьох страв у всьому світі. Є безліч способів вирощування цибулі, та який би ви спосіб не обрали, грунт та догляд за цибулею є однаковим. Детальніше, як вирощувати цибулю ми, і розглянемо у цій статті.

Вирощувати цибулю можна по-різному: традиційним способом дворічної культури (перший рік посів насіння, другий висаджування малих цибулин), однорічним способом, при купівлі посадкових цибулин, або вигонка пер цибулі.

Коли садити цибулю

Цибуля, як рослина, досить холодостійка, здатна витримувати приморозки від -1 ° С до -3 – -5 ° С. Найкращою температурою для вирощування цибулі у відкритому грунті є температура +12 – +26°С. Період вегетації цибулі різних сортів становить від 3 до 6 місяців. Отже, як тільки надворі буде стабільна температура, зазвичай у травні, можна висаджувати посадкову цибулю, або сіяти насіння цибулі.

myyace_dlya_cibuly

Підготовка грунту та місце для висаджування цибулі

Цибуля любить тепло і сонце. Під цибулю вибирайте сонячні ділянки городу. Грунт, в який садиться цибуля, повинен бути родючий, пухкий, вологий, некислий і прогрітий.

Вибираючи місце для висаджування цибулі, дотримуються сівозміни та сумісництва на грядці. Повертати на те саме місце цибулю потрібно не раніше ніж на третій рік. Щоб отримати багатий врожай цибулі дотримуйтесь щорічної сівозміни та сумісництва на грядці.

Добриво для цибулі

Не можна садити цибулю там, де за рік до цього вносився свіжий гній. Грунт під цибулю перекопують восени на глибину 30 см, видаляють бур’яни і добре підживляють. Ранньою весною грунт лише спушують граблями або неглибоко перекопують. Органічні добрива вносять восени з розрахунку 5 кг перегною, компосту або несвіжого гною і 1 кг дерев’яного попелу на 1 м2. Органічні добрива можна комбінувати з мінеральними. Мінеральні добрива посипають зверху (неглибоко), щоб розташовані у верхньому шарі грунту коріння цибулі могли отримувати поживні речовини. Грунт для висаджування цибулі або для посіву насіння цибулі готовий Для прихильників органічного садівництва, замість мінеральні добрива на рослини сидерати.

Коли сіяти насіння цибулі

Багато хто полюбляє сіяти насіння цибулі, адже в липні – серпні можна зрізати молоденькі, ніжні і свіжі пера цибулі та додати їх до салату.
При весняній посадці цибулі терміни висадки припадають на початок травня, коли грунт достатньо прогріється. У перших числах травня, або навіть в кінці квітня, садять дрібні цибулини діаметром менше 1 см, вони не утворюють стрілок. Трохи пізніше висаджують основні цибулинки, оптимальний розмір яких 1-2 см для не кущистих сортів, 2-3 см для середньо-кущистих сортів.

Обробка цибулі насіннєвої

Підготовка посадкових цибулин до висаджування. Цибулинки перебирають, сортують за розміром (для рівномірності сходів). У першу чергу висаджують великі, потім середні і ,нарешті, дрібні цибулини. За 3 дні до посадки посадковий матеріал прогрівають біля батареї (при температурі +25-+30 ° С), якщо посадкові цибулини зберігалися у будинку при кімнатній температурі, прогрівати їх не потрібно. Без прогріву посадкова цибуля піде в стрілку. Потім цибулини на 10 годин замочують у розчині будь-яких комплексних добрив (1 столова ложка на 10 л води).

Після того цибулини замочують на 10 хвилин у розчині мідного купоросу (1 чайна ложка на 10 л води) для профілактики грибних хвороб, після чого їх промивають і висаджують.

Як садити цибулю

Садимо цибулю на підготовленій грядці, робимо борозни на довжину грядки глибиною для насіння 2 см, для посадкових цибулин – 4 см. Посадкові цибулини садять на глибину 4 см за схемою між цибулинами 7 -10 см, а між рядами – 20- 25 см. Така схема висаджування цибулі полегшить догляд за нею.

  • Полив. Після посадки посадкової цибулі, її поливають 1 раз на тиждень в травні-червні (5-10 л на 1 м2;), у липні поливи скорочують, тому що йде дозрівання цибулин, але якщо стоїть посуха, поливи допустимі, щоб не допускати в’янення. При нестачі вологи перо цибулі набуває сизувато-білого відтінку, його кінчик перегинається. При надлишку вологи перо стає блідо-зеленим.
  • Підживлення. Якщо наростання пера йде повільно, цибулю можна підживити: на 10 л води 1 стакан коров’яку або пташиного посліду, 1 столову ложку мінеральних добрив. Через 2 тижні підгодівлю можна повторити. Втретє підживляють, коли цибулини стануть розміром в горіх.
  • Прополювання та мульчування. При потребі видаляйте бур’яни з грядки, зрушуйте грунт між рядами. Мульчування сповільнить ріст бур’янів, і значно повільніше буде випаровуватися волога з грунту.
  • Обрізання стріл цибулі. Як тільки цибуля почине викидати стрілки, їх необхідно виламувати ще до того, як вони досягнуть висоти 10 см, інакше цибулина буде дрібною.
  • Профілактика проти грибкових захворювань. Коли перо цибулі досягне висоти 15 см можна провести профілактичну обробку проти грибкових захворювань: в 10 л води розводять 1 чайну ложку мідного купоросу і 1 столову ложку рідкого мила. Розчином обприскують листя (0,5 л на 1 м2;).
  • Шкідники та хвороби ріпчастої цибулі: шийкова гниль, несправжня борошниста росаіржа цибулі, чорна цвіль, фузаріозстеблова нематода, цибульна муха.

Збирання врожаю цибулі

  • Цибуля готова до збирання тоді, коли припинилося утворення нового пір’я, коли перо полягло, а цибулини сформувалися й набули характерного забарвлення. Забирають цибулю з середини серпня до першої половини вересня. Якщо зі збором врожаю ви спізнитеся, цибуля відновить зростання і стане непридатною для зберігання.
  • Викопані цибулини відразу після збирання потрібно очистити від лушпиння і пер, зрізати коріння і розкласти цибулини в один шар для підсушування в провітрюваному приміщенні. Через 2-3 тижні на голих цибулинах з’являться нові золотисті лусочки і її можна буде забирати на зберігання. А ті цибулини, в яких шийка невисохла, потрібно одразу використовувати .

Схожі записи