Як приготувати компост

Приготування компосту це дуже корисний процес для садівника, він значно полегшує роботу прибирання у саду, адже ми викидаємо туди скошену траву, листя, кухонні відходи, тирсу, дрібні гілочки, які з часом перетворюються у корисне, екологічно чисте добриво.

Для того, щоб досягнути очікуваного результату, потрібно дотримуватись чітких рекомендацій під час виготовлення компосту, адже саме від цього залежить його якість. Є декілька методів виготовлення компосту, які також вимагають певних зусиль.

Як зробити компостер?

    Як приготувати компост?

  1. Знайти місце в саду, і встановити компостер.
  2. На дно компостера кладемо по 20 см сухих коричневих матеріалів для дренажу і вентиляції (картон, газета, гілочки, тирса, кора, сіно, попіл, сухе листя).
  3. materyal_brown_for_compost
  4. Далі рівномірно чергуємо з вологими зеленими матеріалами (харчові відходи, щойно скошена трава, бур’яни, водорості). Значно покращують якість компосту рослини багаті корисними елементами, це – кропива, квіти і листя кульбаби (не коріння), тисячолисник та інші.
  5. compost54

    Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

    Важливо: рослини (бур’яни), в яких вже утворилося насіння, викидати у компост не можна, бо насіння не перегниває, тому при використанні готового компосту воно проросте і у вас буде розсадник бур’яну.
  6. Третій шар – прискорювач достигання компосту (спеціальні препарати або гній травоїдних тварин, пташиний послід, садова землю з хробаками, готовий компост).
    hrobaki_dlya_kompostu

    Хробаки, пропускаючи через кишківник ґрунт і органічні залишки, створюють унікальну речовину – біогумус. По поживній цінності і біологічній активності він набагато цінніший від хорошого перегною або компосту. Якщо протягом літа з грядки зникає шар органіки – це добре: хробаки з’їли. Наша справа – її додавати.

  7. Рівномірне чергування зелених і коричневих шарів забезпечить проникнення повітря у компостер і збалансоване достигання компосту, що дасть, в результаті, якісний компост. Щоб не порушувати повітряну циркуляцію у компостері, відходи не можна втрамбовувати.
  8. Час від часу перемішуйте вилами і змочуйте водою компост для кращого проникнення повітря і рівномірного зволоження. Компост потрібно зволожувати, але не допускати застою води. Якщо з компостера йде неприємний запах (тухлих яєць чи гниття), причиною може бути забагато зелених відходів і браку кисню. Щоб уникнути цього, додайте коричневих відходів і перемішайте.
  9. dlya_kompostu

    Що можна кидати у компост?

  • Сирі овочі, фрукти, злаки.
  • Чай і гущу кави/
  • Залишки готової їжі, м’ясні відходи (тільки у закриті компостери)/
  • Дерев’яну стружку (без фарби і без лаку), кору, траву, сіно, солому, листя, подрібнені гілочки, однорічні бур’яни тощо.
  • Свіжий гній травоїдних тварин і пташиний послід.
  • Пір’я і пух птахів.
  • Шкарлупу від яєць.
  • Папір (використані паперові серветки, подрібнені газети, папір, упаковки, картон).

Скошена трава, солома, листя, тирса, лушпиння, залишки їжі, відходи м’ясних і рибних приготувань – все перетвориться на компост за літо, якщо покласти шарами і притрусити землею кожен шар.

collage_poganii_materyal_dlya_kompostu

    Кидати у компост не можна:

  • Великі і тверді кістки, жири.
  • Попіл від прогорання вугілля в пічці або каміні.
  • Бур’яни з насінням та корінням (багаторічні).
  • Кухонні і садові відходи, які були зіпсовані або ушкоджені хворобами, шкідниками і пліснявою, чи грибками.
  • Комахи, шкідники, їх яйця і личинки.
  • Синтетику.
  • Молочні продукти.
  • Фекалії людей і м’ясоїдних тварин (включаючи домашніх). Для безпечного компосту з людських фекалій потрібен спеціальний компостний біотуалет. Фекалії собак можна переробляти в компостні системи з хробаками. Фекалії кішок взагалі не рекомендують використовувати для компостування.
  • Садові відходи після використання гербіцидів (якщо виробником не вказано інше).
  • Рослини, заражені шкідниками чи хворобами.

Як зробити так, щоб компост достиг?

Достигання компосту залежить від методу приготування. Є два методи приготування компосту: „гарячий”(швидкий) і „холодний”(довгий).

compos3

    „Холодний” метод виготовлення компосту є довготривалим

  1. Складати відходи потрібно шарами від 20 см. до 40 см (залежно від компостерної ємкості): коричневі відходи, зелень і шар землі з хробаками.

    Якщо шар органіки вологий і прикритий від висихання, він нормально дозріє сам. Можна вдвічі пришвидшити дозрівання, якщо насипати землю на кожен новий шар органіки. Поливати зазеленілою водою – їжа мікробам.

  2. Не ущільнювати складені відходи. Повітря у мікробів повинно бути.
  3. Зволожувати компост.
  4. Кожних 2 тижні перемішувати.

    „Гарячий” метод виготовлення компосту або короткий

    hot-compost1

  1. Можна приготувати компост і за місяць. Для цього застосовується „гаряче” компостування. У цьому випадку обсяг органіки повинен бути від 1м висоти. У стінках повинні бути щілини для повітря (краще всього – стінки зі сітки). Поруч повинен бути такий же порожній простір, такого ж об’єму, для перекидання компосту. Обсяг заповнюється шарами :„коричневий” шар – закидається готовим компостом або землею, „зелений”– також закидається готовим компостом або землею, при нестачі вологи шари поливаються.
  2. Щоб робити „гарячий” компост, потрібно знати властивості різних матеріалів: залежно від вмісту азоту або вуглецю вони по-різному поводяться. Азотисті матеріали – зерна, насіння, хлібні і борошняні вироби, харчові відходи, фрукти та овочі, а також гній і фекалії – це „паливо”: їх гниття розігріває гори відходів. Гаряча гора дозріває швидше. Але ці „палевні речовини” містять мало повітря й занадто кислі. Тому їх прошаровують вуглецевими матеріалами: соломою, листям, травою, тирсою, подрібненим картоном, папером. Вони повітряні, самі майже не гріються, а при гнитті, навпаки, споживають азот. Якщо взяти порівну тих та інших матеріалів, буде баланс. Така суміш швидко розігрівається. Але через 4-6 днів жара в центрі купи перевалює за 70 ° С, кисень закінчується і мікроби починають гинути. Якщо купа накрита плівкою – то через три-чотири дні. Тут ви берете вила і перекидаєте компост на вільне місце. І так – чотири рази. Але зате вже до червня можна присипати город шаром свіжого компосту. Використовуючи такий метод, можна отримати три порції компосту за літо.
  3. Якщо у компостері, в основному, азотні матеріали, то готовий компост потрібно присипати попелом, крейдою або вапном, які погасять кислий компост.

Як дізнатися що компост дозрів?

Готовий компост робиться темним і одноманітним: майже зникають відмінності між різними компонентами. Але головне – запах. Зникають всі неприємні запахи. Готовий компост пахне свіжою землею. Якщо в землі є органіка, вона пахне компостом. Якщо компост не пахне – це мертва земля.

Компостний чай. Як приготувати?

compost-tea

На 1 л готового компосту 20 літрів води настоюємо 7 днів. І підживляємо.

Схожі записи