пеніно догляд

Пепіно : вирощування

Пепіно росте у Перу з давніх часів. Перша згадка про пепіно була написана в 1553 році у книзі «Хроніка Перу» автором якої є Педро С’єси де Леон. До Європи рослину привезено в 1785 році, У XIX ст. про нього стало відомо в Європі, за примхливі умови вирощування на наших широтах пеніно вирощують у закритому грунті в зимових садах. На 2000 рік виведено 30 сортів пепіно.


Пепіно (Solanum muricatum), диньо-груша – багаторічна рослина, напівздеревянілий кущ, що досягає до 1,5 у висону. Належить пепіно до родини Пасльонові. Квітки у пепіно дуже схожі на картопляні, а стебло і листя на перцеві. Плоди у пепіно смачні і ароматні нагадують диню зі смаком груші. За формою, розміром, кольором та іншими якостями плоди динної груші дуже різноманітні. Більша частина сортів має плоди яскраво-жовті з фіолетовими штрихами. М’якоть стиглих плодів зазвичай безбарвна або жовта. Вона дуже соковита, оскільки містить багато води (до 92 %), а на смак кисло-солодка. У пепіно міститься вітамін С, каротин, В1, В2 і РР.

Як вирощувати пепіно


Пепіно до клімату не дуже вимогливий. Його можна вирощувати і у відкритому грунті як однорічну рослину ( як ми вирощуємо перці чи баклажани). Враховуючи, що пепіно багаторічна рослина, її часто вирощують в оранжереях, зимових садах і як кімнатну рослину, при такому вирощувані плоди збирають аж до січня. Урожайність пепіно сильно залежить від клімату. У тропіках на відкритому ґрунті одна рослина може дати до 80 плодів за сезон.

Вирощування пепіно з насіння


Насіння пепіно висівають подібно до перців і баклажанів. Для отримання гарної розсади пепіно, насіння пророщують на зволоженій паперовій серветці чи в мокрій тканині при температурі 26-28 °C, в темряві. Після того, як насіння проклюнуться, їх висаджують у розсадні ємкості і виносять на світло в тепле місце. Коли сіянці підростуть, їх пікірують, при наявності 2-4 листочків, у більші 0,4-0,5 л склянки.

Розмноження пепіно живцями


Простішим і легшим способом розмноження пепіно є вкорінення живців. Вони дуже добре приживаються і починають плодоносити раніше тих рослин, які проросли з насіння.

Як доглядати за пеніно


Доглядати за пепіно потрібно так само як і за баклажанами, перцями. Місце висаджування, підготовка грунту, поливи, підживлення ідентичні до вирощування баклажанів чи перців. Після зацвітання для поліпшення запилення рослину, зимовому саду, потрібно злегка струшувати.

Коли збирати плоди пепіно


Пепіно плодоносить в різний час – все залежить від умов вирощування. Зрізати плоди пепіно можна тоді, коли вони стануть розміром, приблизно, як гусяче яйце, а їх колір стане кремовим або блідо-жовтим. Зрілі плоди добре зберігаються (до декількох місяців) при температурі 4-5 °C (в погребі чи холодильнику). Перезрілий пепіно стає несмачним.

Використання пепіно


З пеніно у Південній Америці та в Японії роблять десерти, фруктові салати, компоти, безалкогольні напої. А у Новій Зеландії з пеніно готують соуси, варять супи, подають як гарнір до м’ясних і рибних страв, а також до морепродуктів (креветок, мідій, омарам і восьминогам). Також пепіно можна заморожувати, сушити та консервувати. Варення з нього виходить смачним.

Схожі записи