Як позбутися від моху та лишаю на плодових деревах?

Фруктові дерева, які покриті мохом і лишайником гірше ростуть, погано плодоносять, з часом гілки засихають і відмирають. А нарости лишайників на пагонах створюють сприятливе середовище для комах-шкідників.

У цій статті ми розглянемо методи, як позбутися від можу та лишайників на деревах.

Обрізка для прорідження дерев

Якщо ваші дерева давно не обстригалися і, практично всі дерева вкриті лишайником і мохом, то перед початком процедури очищення дерев від моху та лишаю необхідно провести санітарну вирубку. Оскільки деякі дерева можуть бути настільки сильно заражені порослю лишайника, що очищати їх буде марно.

Ретельно дослідіть кожне дерево і обріжте сухі та дуже зарослі мохом чи лишаєм гілки. Крім того, не забувайте робити постійну проріджують обрізку (я весною, так і восени) садових дерев. Обрізка сприятливо впливає на кількість повітря і світла. У такому саду не буде підвищеної вологості і, відповідно, надмірної порослі мохів та лишайників.

Правильно обрізати дерева весною або восени, вам допоможе наша стаття: Обрізка плодових дерев.

Коли робити очищення дерев від моху та лишаю

Найкращим часом для процедури очищення дерев від моху та лишаїв – рання весна, коли на деревах ще не набубнявіли бруньки (зазвичай в березні), і пізньої осені, коли зібрані останні плоди (в листопаді). При цьому перед осінньою обробкою потрібно обов’язково зібрати і винести за межі території опале листя.

Важливо! Якщо плодові дерева обробити препаратами пізньою весною (коли на них уже розпустяться бруньки), то це приведе в кінцевому результаті до загибелі всієї рослини.

Як і чим обробити дерева від моху і лишаю

Для обробки дерев приготуйте 5% -ний розчин залізного купоросу в пропорції 50 г на 1 л води і обробіть стовбури і скелетні гілки дерев.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Через 7 днів лишаї і мохи повинні відпасти самостійно. Також потрібно обробити землю навколо стовбура дерева(3 м в діаметрі навколо стовбура), адже залізний купорос – відмінний засіб профілактики різних хвороб плодових дерев.

Якщо ж на поверхні дерев після обробки залізним купоросом все-таки залишилися лусочки лишаю і мох, їх потрібно видалити механічно, тобто гілки, стовбури потрібно щіткою, дерев’яною лопаткою, мішковиною почистити, не забудьте підстелити під дерево плівку, щоб мох чи лишай не розлітався і не заражав інші рослини. Шматки лишаю і моху що відпали зберіть і знищіть.

moh_na_derevi1

Очищення плодового дерева від моху та лишайників

При очищенні плодових дерев не використовуйте металеві скребки: вони можуть травмувати кору. Після механічного способу очищення дерев від лишайників та моху потрібно підготувати розчин мідного купоросу: 350-500 г порошку мідного купоросу розчинити в 10 л води.

Як зробити розчин з мідного купоросу ?

Порошок мідного купоросу ретельно розмішайте в невеликій кількості гарячої води, щоб він добре розчинився, а потім, по трохи підливаючи холодну воду, доведіть до потрібного об’єму.

Важливо! Цим розчином обробіть дерева так само, як і залізним купоросом. Обробка розчином саме в такій концентрації проводиться один раз в 5 років. А часом досить одного разу – і ваш сад назавжди позбавиться від мохів та лишайників.

Народні методи очищення дерев від моху і лишайників

Якщо ваші дерева не сильно покриті наростами моху та лишаю, можна скористатися більш простим методом очищення: змішайте 1 кг солі, 2 кг деревного попилу, натріть в цю суміш 2 шматка господарського мила, залийте 10 л гарячої води, доведіть до кипіння, вистудіть, цим розчином потрібно змастити стовбури дерев.

Якщо лишайники в вашому саду з’являються періодично, то скористайтеся профілактичним хімічним антигрибковим препаратом : його розводять відповідно до інструкції і наносять на дерева ранньої весни.

. . . . . .

Догляд за деревами після очищення дерев від моху і лишаїв

Після очищення дерев від моху і лишаїв необхідно провести вапняну побілку стовбурів дерев. Розчин можна приготувати самостійно (1,5-2 кг гашеного вапна розвести в 10 л води) або використовувати готові суміші (наприклад, садову акрилову побілку).

Важливо! Акрилову побілку не рекомендується наносити на молоді дерева.

Побілку потрібно провести в суху погоду (восени або ранньою весною) при температурі повітря не нижче 2 градуси С. Попередньо слід замазати всі рани і зрізи на деревах садовим варом.

Намагайтеся не запускати дерева, щорічно оглядайте кору. При виявленні маленьких “острівців” моху чи лишаю відразу ж акуратно зчищайте їх, адже з великими наростами впоратися набагато складніше.

Поради наших читачів фермерів

Василий Кондратенко : По мідному купоросу академічна література більше 300 гр не пропонує. А ще краще зробити або бордоську суміш, або білила: 2 кг негашеного вапна та 300, або хоча б 100 гр мідного купоросу. Білила (як і бордоську суміш) правильно робити тільки із негашеного вапна-у перші години після додавання води негашене вапно має таку активність, що затікає у найдрібніші шпаринки і затягує туди іони купоросу, які із водного розчину туди не проникнуть. Тоді купорос краще і довше працює (проти грибкових хвороб, які можуть проникнути у пошкодження кори, які з’явились при видаленні моху) Проти моху мідний купорос не працює.

Схожі записи