Осінь – час саджати

Осінь, це не тільки час збирання врожаю. Закінчення дачного сезону можна перетворити у початок нового, тим самим значно полегшивши собі весінні роботи майбутнього року. Є ряд нових сортів рослин, які фахівці рекомендують висаджувати восени. Наприклад – колоновидні яблуні, Золотиста смородина, Аґрус чорний негус, айва звичайна та айва японська садова.

Осінь, це не тільки час збирання врожаю. Закінчення дачного сезону можна перетворити у початок нового, тим самим значно полегшивши собі весінні роботи майбутнього року.

Звичайно, час висаджування плодових та ягідних культур (восени чи навесні) визначається видом та сортом рослин, їх станом, особливостями ґрунту та погодними умовами. Але в будь якому випадку осіннє висаджування має ряд важливих переваг.

. . . . . .

По-перше, якість посадкового матеріалу, адже придбати саджанець зі свіжою кореневою системою більше шансів саме восени. По-друге, осіннє садіння рослин дозволяє наблизити період їх плодоносіння, тому, що ще до зими вони встигають адаптуватися та обрости новими дрібними корінцями. Крім того, деякі ботаніки стверджують, що дякуючи осінньому садінню рослини проходять період своєрідного гартування та стають більш стійкими до хворіб та погодних впливів.

З нових сортів, які рекомендують висаджувати восени, фахівці рекомендують колоновидні яблуні. Особливо це стосується невеличких або заповнених ділянок. Ці рослини займають мало місця, але дають багатий врожай. В залежності від сорту та віку яблуньки з одного деревця можна назбирати від двох до дванадцяти кілограмів яблук. При цьому не треба лазити по драбинах або уловлювати яблука за допомогою плодознімачів. Оскільки висота колоновидної яблуні не перевищує 2,5 м, а ширина – всього 0,5 м.

osin3

Приємною особливістю колоновидних сортів є щорічне плодоносіння, чого у високих дерев не спостерігається так часто. Найкращий час для осіннього садіння – вересень або жовтень. Серед сортів слід виділити Ікша та Президент з літнім врожаєм, Вікторія, Малюха та Васюган з осіннім. На жаль, термін плодоносіння колоновидних яблунь навіть за ідеального догляду – не більше п’ятнадцяти років. Після цього дерева слід оновлювати.

Наступною рекомендацією є Золотиста смородина. Своєю назвою вона зобов’язана золотистим квітам, які розквітають у травні, наповнюючи повітря солодкими пахощами. Але ця рослина має ще ряд чудових властивостей. Листя, зовні подібне на листя аґрусу, міняє колір на протязі всього сезону і залишається прикрасою ділянки до пізньої осені. В залежності від сорту золотистої смородини колір її ягод може бути зеленим, помаранчевим, жовтим, малиновим, золотистим, бузковим, пурпуровим, червоним або чорним. Всі різновиди цієї ягоди підходять для наших умов.

osin4

Найбільш врожайні – Грановий браслет, Черешнева, Шарада, Золоте гроно, Шоколадниця, Сльози ангела, Гранатовий браслет. Існують і сорти без кісточок – кишмишна червона, кишмишна чорна та ряд інших.

osin5

Аґрус чорний негус, це висока, до двох метрів, рослина яка дає плоди чорного кольору. Ягоди, зазвичай, не перевищують 2,5 см, кисло-солодкі, визрівають в липні. Стабільна врожайність забезпечена високою стікістю до заморозків. Цінність цієї рослини не лише у незвичайному вигляді, а й у вмісті великої кількості серотоніна в його плодах: з’ївши жменю такого агрусу, людина стає щасливішою.

Айва чомусь не дооцінена садівниками, але дарма. Існує два вигляди цієї рослини – айва звичайна та айва японська садова.

osin6

Перша – це дерево висотою до п’яи метрів, зовнішньо подібне до яблуні. Дає велику округлі або подібні до груші плоди, які відрізняються терпким солодким смаком. Слвд звернути увагу на сорти Тепловська, Нікітська, Колективна.

Садова айва є карликовим видом з надзвичйно красивим цвітінням, яке продовжується десь біля місяця. Цю рослину вирощують з декоративною метою. Плоди – невеликі, ароматні, але жорсткі та кислі. Їх добре додавати в компоти та чаї, а в сирому вигляді їх не вживають.

Осіннє садіння овочей та зелені – чудовий метод збереження часу навесні, коли справ і так дуже багато. До того ж при осінньму садінні врожай можна отримати на тиждень або й два раніше звичайного. Успіх озимих садінь в більшості залежить від вірно вибраного часу. Важливо, щоб насіння не встигло прорости, тому саджати треба безпосередньо перед заморозками. Після цього грядки можна вкрити сіном. Слід брати до уваги, що при осінньому садінні схожість насіння може бути нижче, ніж в теплу пору року.

osin7

Крім звачного озимого часнику восени можна сіяти моркву та буряк. З зелені – ревінь, щавель, шпинат, петрушку, кріп, селеру.

Початок осені є також сприятливим періодом для оновлення квітників. Багаторічні та дворічні рослини, висаджені восени, зацвітають вже на наступний рік, на відміну від весінніх насаджень, коли цвітіння починається на другий рік.

osin8

Крокуси, сціллу, хіондокс, кандик та інші дрібно цибульні первоцвіти саджають на початку вересня. Трішки пізніше можна приступити до саджанню лілей, нарцисів, ірисів та гіацинтів.

. . . . . .

В кінці вересні висаджують тюльпани. Перша половина осені – час саджати троянді.

Під зиму добре сіяти однолітні – чорнобривці, майорці, календулу, мак, нічні сокирки, живокіст. Правила садіння – такі самі, що й у овочів.

Схожі записи