Фузаріоз ознаки захворювання та методи боротьби

Фузаріоз – грибкова хвороба, що викликається грибами роду Fusarium. Рослини можуть захворіти у будь-якому віці. Фузаріоз проникає через грунт, пошкоджуючи коріння, та через рани у рослини.

collage_fuzarioz_kartopli

Ознаки зараження

  • У молодих рослин, захворювання проявляється у вигляді загнивання коренів і загнивання кореневої шийки. У цих місцях рослини стають коричневі, стебло стає тоншим, а листя жовтіє. Незабаром вся рослина гине.
  • Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

  • У дорослих рослин, захворювання починається з гнилі коренів. Збудники фузаріозу проникають через грунт, спочатку в тоненькі коріння, а потім – у грубі. Заразивши коріння, гриби розростаються (виділяють токсини), по судинах рослини піднімаються в стебла і листя. Нижні листя в’януть, краї у решти листків стають водянистими, а окремі ділянки на листях стають блідо-зеленими. При сприятливій температурі (нижче +16°С )хворі рослини швидко гинуть.
  • Гриби виділяють токсини, які сприяють гнилі на коренях, гілки стають коричневі, а листя засихають. При підвищеній вологості повітря на поверхні листя утворюється білий наліт.
collage-fuzarioz_na_kvitah

Джерелом захворювання фузаріозу є:

  • Грунт і рослинні відходи. Збудники фузаріозу довго зберігаються в грунті і на рослинних відходах. Гриби потрапляють у рослину через кореневу систему і нижню частину стебла.
  • Насіння і розсада. Джерелом інфекції може бути також заражене насіння і розсада. Швидкому розвитку хвороби сприяють такі фактори: різка зміна температури, перепади вологості повітря і грунту, брак поживних речовин у грунті та інші. Ці фактори значно ослаблюють рослину, їй загрожують шкідники, які ще більше послаблюють рослину, згодом вона гине.
  • Цибулини. На цибулинах, з’являються вдавлені всередину червонувато-коричневі плями (тому фузаріоз у цибулинних називають червоною гниллю), які при підвищеній вологості, покриваються рожево-білим нальотом. При зберіганні хворих цибулин, хвороба швидко прогресує, цибулини гниють, будучи при цьому серйозним джерелом захворювання.

Фузаріозне захворювання особливо небезпечне для цибулинних рослин, хризантеми, цикламена, бальзаміну, антуріума, гербери та кактусів.

collage_fuzarioz_cibuli

Способи боротьби

Хвороба розвивається тільки на ослаблених рослинах.

Для профілактики фузаріозу кімнатних рослин, грунт необхідно простерилізувати (прожарювати або проморожувати), насіння – потрібно обробити перед посівом. При підготовці грунтової суміші можна використати препарат Триходермін .

При найменших ознаках захворювання рослин і цибулин, їх ізолюють, здорові рослини обприскують фундазолом. Цибулини перед посадкою та зберіганням обробляють Флудіоксонілом (препарат Максим).

Схожі записи