Підгризаючі совки – ознаки появи, методи боротьби

Шкоди завдають личинки совок, харчуються вони на плантаціях картоплі, овочів, баштанних, соняху, бобових, кукурудзи та зернових.

pidgrizayuchi_sovki1

Є декілька видів підгризаючих совок, серед них на півдні України найпоширенішими є: виноградна Euoxa aguilina Schiff, озима Scotia segetum Schiff., білополоса Scotia crassa Hb., оклична Scotia exclamationis L.,іпсилон Scotia ipsilon Hfn., грязно-бура Peridroma saucia Hb.

Шкоди завдають личинки. Харчується на плантаціях картоплі, овочів, баштанних, соняху, бобових, кукурудзи та зернових. Гусінь підгризає рослини біля основи стебла, вигризає клубні картоплі, внаслідок чого ті гинуть від вторинної інфекції. Картопля втрачає товарний вигляд, погано зберігається і стає джерелом хворіб.

Молодша гусінь не пошкоджує шкіру картоплини робить у ній малопомітний прохід та формує всередині камеру, що поступово збільшується та заповнюється екскрементами. Поївши гусінь вилазить через новий, ширший вихід.

pidgrizayuchi_sovki_opis

Опис підгризаючих совок

Доволі великий метелик: придовжині тіла 18-22 мм має розмах крил 35-50 мм. При цьому самки є більшими за самців. Також їх можна впізнати за жовтуватими чи коричнево-сірими крилами з нирко чи клино-подібними плямами. Яйце міняє колір, спочатку білувате, згодом стає буруватим, самки підгризаючих совок відкладають їх як на бур’янах, так і на культурних рослинах. Гусінь також міняє колір — спочатку вона світла, потім землисто-сіра, матова або глянцева довжиною до 5 см. На спині та боках має вузькі смуги. Пересувається за допопомгою 8 пар ніг. Розмір лялечки 16-20 мм.

Протягом сезону встигає розвинутись два покоління підгризаючих совок. Є доволі морозостійкою комахою — її гусінь витримує до -15˚С, однак при цьому заривається у землю на глибину до 25 см. Навесні підіймається у верхні шари грунту де перетворюється у лялечки. Виліт метеликів на півдні починається наприкінці квітня, на півночі – на початку червня. Відкладає яйця на нижню сторону листя бур’янів, культурних рослин, на залишки рослин та на грунт по одному чи невеликими купками. На півдні відкладає яйця на сходи кукурудзи чи цукрового буряку. Молоа гусінь живе та харчується на рослинах, пізніше вона спускається у верхній шар грунту де живе під грудками та у тріщинах.

Веде нічний спосіб життя – вдень гусінь заривається глибоко у грунт, натомість у сутінках підіймається на поверхню де активно харчується. У північних регіонах за умови холодного дощового літа друге покоління не встигає повноцінно розвинуттись, на зимівлю може піти молодша гусінь, однак за температури -5˚С вона гине.

Заходи контролю над підгризаючими совками

До агротехнічних заходів належить зяблева оранка, лущення стерні. Механічна обробка поля призводить до загибелі значної кількості шкідників.

Необхідно знищувати бур’яни, звертаючи особливу увагу на в’юнка польового.

Насіння картоплі слід протравити інсектицидами, а також внести у грунт перед садінням, що дозволить уникнути ушкодження молодих бульб шкідником.

Схожі записи