Листокрутки на винограді
Гусениці виноградної листокрутки навесні вигризають набубнялі бруньки, скручують і об’їдають молоде листя. Дуже часто вони пошкоджують суцвіття і зав’язь винограду. Гусениця брудно-сірого або зеленуватого кольору, з двома парами світлих горбків зі щетинками на кінцях.
В теренах України зустрічаються три види листокруток – дворічна, гронова і виноградна.
Листокрутки -це гусениця коричнево-червоного кольору, довжиною до 1,5 см. Лялечка жовто-коричнева, довжиною 0,5-0,7 см, з чотирма парами гачків на задньому кінці. Двохрічна листокрутка з гусениці перетворюється на невеликого метелика (розмах крил 14-16 мм) сірувато-жовтого кольору з чорною поперечною смугою у вигляді трикутника на передніх крилах.
Дворічна листокрутка. Гусениці цього шкідника пошкоджують суцвіття, молоду зав’язь і ягоди винограду, а також полюбляють і смородину. Одна гусениця першого покоління може знищити близько 30-50 бутонів, а другого – до 20 ягід. На пошкоджених квітках, бутонах, зав’язях і гронах розвиваються різні мікроорганізми, що викликають загнивання спочатку окремих ягід, а потім цілих грон.
Гронова листокрутка. Гусениці цього шкідника завдають великої шкоди суцвіттям, зав’язям і ягодам винограду.
Гронова листокрутка, у фазі метелика, являє собою метелика коричневого кольору, з гарним малюнком з синюватих і коричневих плям, і смуг на передніх крилах, розмах крил 12 -14 мм. Довжина тіла гусениць 10-13 мм, колір їх зелений або сіро-зелений. Лялечка завдовжки 5-6 мм, від брудно-зеленого до темно-коричневого кольору.
Виноградна листокрутка. ЇЇ гусениці навесні вигризають набубнялі бруньки, скручують і об’їдають молоде листя. Дуже часто вони пошкоджують суцвіття і зав’язь винограду. Гусениця брудно-сірого або зеленуватого кольору, з двома парами світлих горбків зі щетинками на кінцях.
Методи боротьби з листокруткою
Після відкривання кущів винограду штамб і рукави необхідно очищати від старої кори. Зняту кору, а разом з нею і зимуючих лялечок шкідника слід спалювати. Однак основним засобом боротьби з гусеницями листокруток є хімічний метод.
Обробку проводять в такі строки: проти двохрічної листокрутки два обприскування: через 12-15 днів після початку льоту метеликів першого і другого покоління; третє – через 10 – 12 днів після другої обробки; проти гронової листокрутки перший раз через 12-15 днів після початку льоту метеликів першого покоління; другий – через десять днів після першого (зазвичай напередодні цвітіння винограду), третій – через 12-15 днів після початку льоту метеликів другого покоління; проти виноградної листокрутки перший раз під час набрякання бруньок, другий – після їх розпускання.
Для захисту застосовують: Бі-58, Золон, Талстар, Ф’юрі.