Виноградна філоксера

Філоксера – найнебезпечніший шкідник винограду. Виноградна філоксера – попелиця зеленувато-жовтого кольору, ледь видна неозброєним оком.

Відомі дві основні форми філоксери: коренева (більш небезпечна) і листкова, або галлова. Листкова -живе тільки на виноградній рослині.

Коренева філоксера

Особи кореневої форми філоксери спочатку лимонно-жовтого, а потім жовтувато-сірого кольору, з парою коротких вусиків і довгим хоботком. Живе ця форма шкідника на коріннях, підземному штамбі виноградного куща і на відводках . Найбільш чутливі до цієї форми філоксери європейські сорти; менше пошкоджуються нею підщепні сорти і гібриди.

Зараження коріння філоксерою відбувається наступним чином: личинка проколює хоботком тканину коріння або штамба. В місце уколу зі слиною виділяються ферменти, які сприяють перетворенню білків, жирів і вуглеводів клітини в форму, найбільш доступну філоксери. Таким чином руйнується велика кількість клітин, що входять до складу тканин.У місцях, де личинки присмоктуються до листків, з нижньої сторони їх утворюються здуття, так звані галлами, в яких личинки розвиваються. При дуже сильному зараженні насаджень шкідником галли з’являються на стеблі, вусиках, пагонах листя.

Для філоксери важливий і грунт. Існують грунти сприятливі для її життєдіяльності. До них відносяться родючі легкі структурні чорноземні, шиферні та кам’янисті грунти. Менш сприятливі для філоксери важкі, безструктурні, глинисті, лісові, мулисті. Але є грунти, в яких філоксера розвиватися не може, – це піски. На них можна вирощувати всі європейські сорти на власних коріннях (нещеплені), незважаючи на те, що ділянка може бути розташована в зоні поширення філоксери.

Методи боротьби з філоксерою

Радикальний метод боротьби з філоксерою – повністю викорчовувати всі кущі. Найефективнішим і найбільш поширеним способом захисту від філоксери є вирощування винограду на філоксеростійких підщепах.

Хімічним способом боротьби з кореневою філоксерою є фумігація ґрунту спеціальними препаратами (фумигантами). В даний час цей спосіб не застосовується.

Проти листкової форми філоксери застосовують Актелік, Золон, Конфідор і інші інсектициди.

Схожі записи