|

Хвороби смородини і аґрусу – ознаки, лікування

Захистити смородину та аґрус від хвороб – під силу кожному садівникові. Головне – вчасно визначити на яку хворобу хворіє кущ, і вилікувати його.

Якщо ви надумали вирощувати еко-ягоди, то найкращий варіант буде посадка стійких до хвороб сортів смородини і агрусу

Сорти смородини стійкі до хвороб і шкідників: Зоя, Мінська, КВП, Бінар, Катюша, Приморський чемпіон, Голіаф, Клуссоновская, Купалінка, Пам’ять Вавилова, Титания, Церера, Спокуса, Дачниця, Ілья Муромець, Спокуса і інші.

Сорти аґрусу стійкі до борошнистої роси: Малахіт, Неслуховський, Хаутон, Родник, Негус, Африканець, Ізабелла, Черниш, Влад, Сенатор, Консул, Командор, Колобок, Краснославянскій, Салют.

Протягом усього вегетативного сезону необхідно оглядати кущі в саду, щоб вчасно виявити ознаки хвороби. Чорна смородина (а також червона, біла, рожева порічка) схильна до тим же хвороб, що і аґрус, тому боротьба з хворобами для обох культур аналогічна. У цій статті розповімо, як не втратити врожай та чим обробити смородину і аґрус від хвороб.

при появі будьякого захіворювання сама рослина дає нам “сигнали” про те, що їй необхідна ваша допомога, тому про більшість захворювань можна здогадатися по зміні зовнішнього вигляду листя на кущах. А наше завдання виявити хворобу і вилікувати куш.

antraknoz_1

Антракноз смородини

Ще одне поширена грибкове захворювання, знайоме багатьом садівникам. Перші ознаки : невеликі червонуваті цятки (діаметр 1 мм) на листках, які пізніше починають темніти, здуватися і розширюватися. Хвороба проявляється весною, через 1,5-2 місяці після початку вегетації. Агрус хворіє антракнозом набагато рідше, ніж смородина.

Методи боротьби із антракнозом

Ранньою весною допоможе обробка 1% -ною бордоською рідиною (повторюють після збору врожаю). Оскільки грибок зимує в опалому листі, восени його потрібно ретельно вигрібати з-під кущів і спалювати. Також з антракнозом непогано справляється розчин Алірін-Б (2 таблетки на 1 л води) з додаванням рідкого мила (1 мл на 1 л води). Обробки проводять 3-5 разів з інтервалом 7-10 днів.

irzha_na_smorodini

Іржа на смородині і аґрусу

Смородину й аґрус атакують 2 види цього захворювання: бокальчата (на нижньому боці листка утворюються жовто-помаранчеві “бородавки”) і стовбчата (характерні рудуваті дрібні плями на листі) іржі. Через деякий час ягоди і листя хворого куща опадають.

Методи боротьби із іржею на смородині та аґрусу

Коли листя тільки починають розпускатися, кущі обробляють 1% -ним розчином бордоської рідини (або іншими фунгіцидами), потім повторюють обробку під час формування бутонів. Останнє обприскування проводять після цвітіння. Також можна використовувати Алірін-Б (2 таблетки на 1 л води) з додаванням рідкого мила (1 мл на 1 л води).

mozaika

Смугаста мозаїка смородини і агрусу

Якщо у смородини завчасно почали жовтіти листя, швидше за все в саду з’явився вірус, що викликає смугасту, або прожилкову, мозаїку. Характерна ознака – жовтизна – поширюється уздовж прожилок листа, утворюючи мозаїчний візерунок.

Методи боротьби із смугастою мозаїкою на смородині і аґрусі

Вилікувати смородину, уражену смугастої мозаїкою, на жаль, неможливо, тому хворі кущі необхідно викопати і спалити, а ділянку, на якому вірус поширився, потрібно продезінфікувати 1% -ним розчином марганцівки.

sferoteka_amerikanskaya_muchnistaya_rosa

Сферотека (американська борошниста роса)

Збудник – гриби роду сферотеки (Sphaerotheca). Ознаки помітні вже в травні: листя, стебла куща, а пізніше і плоди покриваються білим нальотом (на пізніх стадіях забарвлення стає коричневим). Ягоди дрібніють і втрачають солодкість, хворі кущі не встигають вирости і гинуть. Розвитку захворювання сприяють висока вологість повітря, суха, перенасичений азотом грунт.

Методи боротьби із сферотекою:

Заражені частини рослини(листя, стебла куща, плоди ) потрібно негайно вирізати і спалити, а самі кущі обробити фунгіцидом (Топаз та ін.). Для профілактики сферотеки восени необхідно прибирати опале листя, проріджувати кущі. Також ефективно опудрювання деревним попеломі застосування сучасного біофунгіциду Ампеломіціна. Обприскування проводять 0,5% -ною суспензією 3-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів.

septorioz

Септоріоз (біла плямистість)

Збудник – гриби роду Септор (Septoria). Найбільш підходящі умови для розвитку білої плямистості – висока вологість, недостатнє освітленість, загустий кущ, а також загущені посадки. Ознаки хвороби: на листі смородини і агрусу з’являються коричневі плями (2-3 мм в діаметрі), які до середини літа світлішають в центрі, а по краях стають бурими.

Методи боротьби із септоріозом

Заражені листя смородини, аґрусу і пагони необхідно видалити, потім обробити 1% -ною бордоською рідиною. Для профілактики потрібно проводити щорічну обрізку та проріджування кущів, перекопувати міжряддя, восени прибирати з ділянки опале листя. При виявленні ознак хвороби необхідно обприскати кущі розчином Алірін-Б (2 таблетки на 1 л води) з додаванням рідкого мила (1 мл на 1 л води). Обробки проводять 3-5 разів через кожні 7-10 днів

.
mahrovist

Реверсія (махровість) листя на смородині, аґрусі

)

Ревесія дуже небезпечне вірусне захворювання, вилікувати рослину практично неможливо. В основному цим захворюванням хворіє чорна смородина порічка. Ознаки махровості смородини: змінюється зовнішній вигляд листя – вони подовжуються і стають загостреними, пізніше виростають безплідні квітки неправильної форми. Хворобу переносять сисні шкідники – кліщі і тля.

Методи боротьби із реверсією на смородині

Хворі кущі доведеться видалити з ділянки, часткова обрізка сильно уражених пагонів навряд чи допоможе. Щоб запобігти появі цього вірусу, уважно поставтеся до вибору посадкового матеріалу. Оскільки вірус махровості переносять комахи, своєчасно проводите обробку саду пестицидами. Для профілактики реверсії 2-3 рази в сезон обприскуйте кущі Пентафагом ( 200 мл на 10 л води ).

sira_gnil_na_smorodini_agrusi

Сіра гниль на смородині, агрусі

Ознаки: на кущах смородини листя покриваються коричневим нальотом (бура плямистість листя) і засихають, іноді може постраждати деревина, особливо у білої червоної порічки. На ній з’являються грудочки цвілі. У аґрусу сіра гниль зазвичай вражає нижню частину пагонів.

Методи боротьби із сірою гниллю

Проти сірої гнилі застосовують Тріходермін (10 г на 5 л води) або Ампеломіцін (0,5%). Обробки проводять 3-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів.

Профілактична обробка кущів смородини, та догляд протягом року за кущами смородини, порічки, аґрусу

Рання весна, відразу після танення снігу: видалення опалого листя, розпушування грунту в міжряддях і навколо кущів; обприскування 3% -ним розчином мідного купоросу, 5% -ним розчином залізного купоросу, настоєм попелу (100 г на 1 л води настояти 3 доби, процідити, долити 3 л води)

Період набрякання бруньок: санітарна обрізка кущів, ретельна вирізка пеньків, спалювання сухих гілок і листя

До цвітіння кущів (період бутонізації): обприскування 3% -ною бордоською рідиною

Після цвітіння: обприскування 1% -ною бордоською рідиною

Після збору ягід: обприскування 1% -ним розчином бордоської рідини

Пізня осінь: прибирання та спалювання листя розпушування грунту навколо кущів

Читайте також:

“Хвороби та шкідники винограду. Фото”

Схожі записи