Сірий буряковий довгоносик – методи боротьби

Основна харчова спеціалізаціясірого бурякового довгоносика – буряки, також харчується соняшником, бобовими та іншими культурними рослинами та бур’янами.

Сірий буряковий довгоносик (Tanymeoas palliatus F.) розповсюджений по всій території України, однак найбільше у центральному та східному лісостепу.

Є довгожителем — розвиток жука триває протягом двох років. На зимівлю залишаються як жуки, так і личинки, які зариваються у грунт на 15-30 см.

Хоча на поверхню виходять у квітні-травні та харчуються рослинами, однак яйця відкладають у грунт групками по 20-30 яєць, причому обирають ділянки, де росте осот та березка, якими харчуються личинки. Саме тому сірний буряковий довгоносик поширюється осередково –загалом самка відкладає 200-400 яєць. Кладка яєць розтягнута в часі на 4 місяці — від травня до кінця літа. Через 18-20 днів з’являються личинки, які в розораних ділянках залазять на глибину до 1 метра. Також можуть харчуватись корінцями інших рослин, як полин, чортополох, конюшина, буркун, люцерна, еспарцет. У липні-серпні з’являються молоді жуки, однак вони залишаються у грунті до наступної весни. Жуки знищують сім’янники та молоде листя буряків внаслідок чого сходи можуть гинути. Економічний поріг шкідливості на стадії сходів цукрового буряка 0,2-0,3 ос/м2, на фазі 2-4 пар справжнього листя — 0,5-0,6 ос/м2.

Опис сірого бурякового довгоносика

Впізнати сірого бурякового довгоносика можна за такими прикметами: розмір 8-12 мм, звужені у верхній третині паралельнінадкрилка, помітні плечові горбки, однотонний верх з густим рудуватим волоссям. Крила зазвичай недорозвинуті, тому ссірий буряковий довгоносик не літає. Яйце біле з кремовим відьінком, овальне 0,9-1,2 мм. Личинка трохи більша за 1 см, майже циліндрична та безнога, лялечка 8-12 мм.

Має природніх ворогів, тих самих, що знищують бурякового довгоносика.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Заходи захисту від сірого бурякового довгоносика

Дуже важливо забезпечити дружні сходи а також накопичити та зберегти вологу у грунті, провести своєчасну сівбу якісним насінням, внести добрива — це дозволить прискорити ріст та розвиток рослин. Важливе просторове розміщення полів — нова ділянка під буряк має бути не менше ніж за 500 метрів від бурячищ двох минулих років, і між маточними, фабричними буряками та висадками має бути відстань мінімум 1 км. Необхідно наполегливо боротись з бур’янами, передусім з лободовими. Якщо чисельність сірого бурякового довгоносика стає надмірною, тобто понад 0,3-0,5 жука на 1м2 на минулорічних плантаціях буряку у період ходу жуків слід провести 2-3 обробки інсектицидами. На стадії сходів до утворення 2-3 пар справжніх листочків обприскати ділянку інсектицидами, рекомендованими з яких є Залп, СуперБізон, Нокаут, Адіфур 35 СТ, Актеллік 500 ЕС, Базудин, Волатон 500, Гаучо, Діазинон, Дурсбан 480, Золон, Карбосан 350 СТ, Космос 500, Лебайцид, Нурел Д, Промет, Пілот 480, Пірінекс, Політрин 200 ЕС, Ф’юрі, Фастак, Фурадан, Фуфанон.

Схожі записи