Зелена цикадка – ознаки появи, опис, методи боротьби

Зелена цикадка (Cicadella viridis L.) поширений по всій території України багатоядний шкідник.

Шкідливість зеленої цикадки

Здебільшого зелена цикадка харчується злаковими та іншими однодольними, люцерною та бур’яном. Однак його шкода поширюється і на плодові дерева та ягоди, у момент осінньої кладки ушкоджує яблуні, груші, айву, вишню, сливу,терну, смородину, агрус, виноград. При цьому ушкоджує кору молодих стовбурів та гілок, натомість у старих садах не зустрічається. Вологолюбива комаха, вибирає сильнозволожені ділянки, що заросли тростиною, вологолюбивими злаковими та осокою.

Шкідливість зеленої цикадки полягає в механічних ушкодженнях кори гілок, стовбурах плодових дерев та лози винограду під час осіннього відкладання яєць, наслідком цього може стати рак кори. Також переносить грибкові та бактеріальні хвороби, що призводить до загибелі молодих саджанців.

zelena_cikadka_2

Опис зеленої цикадки

Доросла комаха зеленого кольору з жовтою головою, передспинкоюта зовнішнім краєм передніх крил. Як і у інших цикадових голова нерухома з великими фасеточними очима та 2-3 очка. Вусики короткі. Смокчучий ротик у вигляді хобітка. Передні та середні ноги призначені для бігання, задні — для стрибків, аналогічно до саранчі.

Самка зеленої цикадки суттєво більша за самця — має довжину 8-9 мм, проти 5-6 мм. Біле яйце овальної форми розміром 2Х0,5 мм.

Колір личинок зелених цикадок сірий з блакитним відтінком, вона проходить п’ять віків. Личинки другого віку мають одно повздовжну полосу, у третьому віці їх є дві. У цьому ж віці з’являються зачатки крил, однак повністю вони розвиваються до п’ятого віку. Довжина тіла личинки зростає з 2,3 мм у першому віці до 7,2 мм в п’ятому.

На зиму яйця відкладають на корі дерев та чагарників, зрізах кори та штамбах та молодих гілках, переважно біля їх основи. Відродження личинок першого віку відбувається протягом 10днів навесні, вонии майже зразу опускаються на трау де і харчуються її соком, віддаючи перевагу злакам. Розвиток личинки відбувається протягом 47-54 днів.

У середині літа на траві з’являється перше покоління комах. Спарювання та кладка відбуваються на листі та стеблах пирію, курячого проса, вівсюга та інших злакових. Розвиток яйця відбувається протягом 15-20 днів. Наприкінці червня відроджуються личинки літнього покоління, імаго з’являється усередині серпня. Протягом серпня-вересня зелені цикадки харчуються і з серпня до жовтня роблять саблеподібний надріз (до 5 мм) у корі стовбурів та гілок плодов дерев та винограду, куди відкладають яйця. В ушкодженихтаких чином місцях гілки тоншають, стають ламкими, можуть обламуваттись та засихати. Також у ці місця заселяються паразити: гриби та бактерії. Одна самка робить 10-11 кладок, а її пллодовитість складає 100-200 яєць. Яйце зеленої цикадки єдина фаза розвитку, що здатна перезимувати.. Протягом вегетації з’являється два покоління.

zelena_cikadka_1

Заходи боротьби із зеленою цикадкою:

1. Знищення в садах та на прилеглій території деревної порослі та кущів, де можуть зимувати яйця цикадки; боротьба з бурянами в рядах протягом вегетації (оприскування весною дозволеними гербіцидамивегетуючих бурянів висотою 10-15 см за умови захисту культури); не рекомендовано посів люцерни та злакових трав у міжряддях молодого саду де поширенацикадка.

2. Оприскування дерев у фазі брунькування проти личинок одним з інсектицидів.

3.Також доцільна обробка в червні після виходу личинок другого покоління, її можна сумістити з обробкою від інших шкідників саду.

Схожі записи