Східна плодожерка – опис, методи боротьби
Східна плодожерка вважається небезпечним шкідником, від її діяльності страждають персики, абрикоси, сливи, груші, яблуні, айва, вишня.
Східна плодожерка (Grapholitha molesta Busck) має досить складне походження — відомо, що її батьківщиною є Східна Азія, далі вона потрапила за океан, у США, а вже звідти у Південну Європу.
Східна плодожерка поширена в Україні, а саме на Заході, Центрі та Півдні нашої країни. Вважається небезпечним шкідником, від її діяльності страждають персики, абрикоси, сливи, груші, яблуні, айва, вишня. Попри свою назву є багатоядною і шкодить не лише плодам, а й листю тапагонам дерев.
Східна плодожерка – опис
Розмах крил складає 12-15 мм. Схожа на сливову плодожерку, однак має світліший колір. Гусінь зимує у тріщинах чи під короюдерев, у верхніх шарах грунту та в опалому листі де перебуває у щільному щовковистому коконі. Перетворюється на лялечку коли козпускаються бруньки.
З середини квітня по травень, коли повітря прогрівається до 15 градусів С відбувається виліт метеликів першого покоління східної плодожерки. Також навесні відбувається кладка яєць, при цьому на персику, вишні та сливі самки це роблять на нижню сторону листя, натомість на яблуню — з верхньої сторони листя. Влітку яйця відкладають на плоди.
Через 6-12 днів з яєць вилуплюється гусінь, яка вгризається у верхівку пагона та харчується ним. У цих місцях можна помітити екскременти та краплини камеді. Довжина гусені 12-15 мм, вона червоного кольору з коричневою головою. Одна гусениця може ушкодити 5-6 пагонів чи листків та 2-3 плода, за сезоннароджується 4-6 поколінь.
Заходи боротьби зі східною плодожеркою:
Агротехнічні – обрізка ушкоджених пагонів, очистка дерев від відмерлої кори, збір та знищення опалого листя.
Хімічні – обприскування дерев інсектицидами під час масового вильоту та яйцекладки східної плодожерки. Першу обробку проводять на початку вильоту метеликів, які перезимували, наступні з інтервалом 10-14 днів.