Сливова запилена попелиця- ознаки появи, методи боротьби

Сливова запилена попелиця (Hyalopterus pruni Geoffr)інша назва сливова липлена попелиця. Поширена по всій території України. Харчова спеціалізація — олігофаг — шкодить тільки кісточковим плодовим культурам, як слива, алича, персик, абрикос, миндаль, терн.

Шкідливість сливової попелиці

Харчування починають на верхівках бруньок, згодом переходять на нижню сторону молодого листя та на пагони. Ушкоджене сливовою запиленою попелицею листя можна впізнати за пожовтінням вздовж жилок, воно не скручується, а набуває ложкоподібної форми та вкривається шкірками личинок. Суттєво впливає на врожайність дерева.

Відродження самок-засновниць спостерігається доволі рано — у березні — початку квітня. Найкращі умови для розвитку сливової запиленої попелиці складаються при температурі від 23-27°С та відносній вологості 70-80%. Самку-засновницю можна впізнати за продовгуватим тілом до 2,4-2,8 мм, воно світло-зеленого кольору вкрите пушком та з трьома темно-зеленими повздовжними полосами. Тривалість життя безкрилої самки 20-44 дні (термін залежить від покоління), однак цього вистачає, щоб з’явилось до 70 личинок. Сливова опилена попелиця у харчуванні віддає перевагу ноижній стороні листя, вздовж основних жилок, де висмоктує сік, також може харчуватись на квітках та плодах. У результаті листя жовтіє.

popelicya_na_slivi1

Крилата незаймманка менша за розмром — 1,9 — 2,2 мм, має темно-бурі, сіроопилені груди, черевце світло-зелене з двома рядами білоопилених плям, звідки і походить назва.

Іноді мігрує, вторинними господарями Сливовї опиленої попелиці є рослини з родів тростина, рогоза, осока. Здебільшого міграція на нового господаря починається у травні, однак максимуму досягає у червні. У липні кількість комах зменшується, однак з середини серпня знову починається ріст. Попелиця утворює великі колонії. У серпні починається міграція попелиць на первинного господаря, де восени утворюються крилаті самки-статевоноски, які дають початок новому статвему поколінню. У жовтні та до сильних заморозків відбувається кладка яєць.

Протягом весняно-літнього сезону розвивається 10 поколінь Сливової опиленої попелиці.

popelicya_na_slivi_shkoda

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Заходи боротьби від сливової папелиці

Шкідник має чимало природніх ворогів, тож добрим запобіжником є створення умов для їх поширення. Такими ворогами попелиці є сонечка, золотоочки, мухи-журчалки одна личинка яких знищує до 200 попелиць.

Також слід дотримуваттись агротехніки, зокрема видаляти прикореневі рослини, бур’яни як безпосередньо в саду, так і навколо нього, додаткові кормові рослини попелиць.

У період розпускання бруньок та надалі за потребою оприскувати дерева одним з рекомендованих препаратів: Енжіо 247 с.к. — 0,3-0,4 л/га, Карате Зеон 050 с.к. — 0,4-0,5 л/га, Піринекс Супер к.е. – 1,5 л/га і інш. Влітку та восени таку обробку можна сумістити з заходами проти інших шкідників за умови чергування препаратів та дотримання термінів очікуваного збору врожаю.

У приватних садах окрім інсектицидів можливо застосовувати народні засоби: відвари та настоянки тютюну (1 кг/10 л води), тисячолистника (0,8-1 кг/10 л води), гірчаку (1-1,2 кг на 10 л води). Для цього відвар протягом 1-2 діб настоюють, фільтрують, а перед застосуванням на кожні 10 л води додають 30-40 грам мила.

Схожі записи