Дротяники (жуки-ковалики) – опис, методи боротьби
Дротяники (жуки-ковалики) (Elateridae) Завдає шкоди багатьом культурам, які поширені в Україні, закрема овочевим, картоплі, баштанним, соняшнику, бобовим та зерновим.
В Україні поширені різні види дротяників, однак найпоширеніший з них ковалик темний (Agriotesobscurus). Шкоди завдають личинки на всіх стадіях свого розвитку. Вони об’їдають коріння картоплі, залазять у клубні, вигриизають там отвори. У таких картоплинах можна зауважити некроз тканини, врешті такі картоплини гниють, картопля втрачає товарний вигляд, вона погано зберігається та стає уразливою до хворіб.
Опис дротяника
Дротяник має приплюснуте, обтічне тіло, однак головна його прикмета — грудний відросток. Завдяки йому дротяник, що опинився на спині може різко випрямитись, різко підскочити і таким чином встати на лапки. Вони у нього 5-членикові. Личинки членисті, жовті. Свою назву дротяник жук отримав через щільний хітин, яким вкриті личинки. Їх довжина до 25 мм. Довжина жуків-дротяників 7-9 мм буро-чорного, іноді іржаво-бурого кольору, матові. Вусики та ноги темно-бурі. Широкий, випуклий передспинок. Надкрилки вкриті сірим волоссям.
Є довгожителем — на розвиток оного покоління йде 3-5 років. Зимують і личинки, і жуки, це відбувається у грунті. Дротяники ведуть прихований спосіб життя, тому здебільшого поширені на грунті та під залишками рослин. Так само приховано відкладають і яйця — під грудки чи у тріщини грунту. Однак при цьому є надзвичайно плодовитий самка дає до 150 яєць. Молоді личинки є дуже дрібними, мають у довжину лише 1,5-2 мм, у перший рік виростають до 4-7 мм, а з часом досягають довжини 20 мм
Заходи контролю та боротьби із коваликами
Велику увагу слід приділяти агротехнічним заходом, зокрема механічній обробці грунту після культур, що передують картоплі тазерновим — лущенню стерні, ранній оранці на зяб — більша частина личинок дротяника гине внаслідок таких дій. Дуже важливо обробити грунт до того моменту, як дротяник сховається у нижні шари грунту, або в момент появи лялечок. Личинки та лялечки, що таким чином опинились на поверхні стають легкою здобиччю для птахів та хижих комах або гинуть під робочими органами машин.
Не можна допускати появи на полі бур’яну, передусім пирію — ця рослина надзвичайно приваблива для жуків уякості харчової. Також у кореневому шарі пирію живуть та харчуються личинки першого року життя.
Якщо ваше господарство розташоване на кислих грунтах, то варто провести його вапнування — це запобігає розвитку личинок першого року життя.
Боротись з дротяником найкраще на стадії підготовки насіннєвого матеріалу, тож його варто попередньо протравити препаратами КРУЙЗЕР 350 к.с., СЕЛЕСТ ТОП 312,5 к.с. Також перед посадкою у грунт варто внести інсектицид ФОРС 1,5Г — це запобігає ушкодженню дротівником молодих клубенів. Також можна перед посадкою внести в грунт нематицид НЕМАТОРИН 10 гранули.