Парша на яблуні. Ознаки. Методи боротьби

Парша – це найпоширеніша хвороба яблунь. Завдяки роботі селекціонерів отримано багато стійких сортів яблунь до цієї хвороби. Але старі сади чи так звичні старі сорти, улюблені багатьом поколінням, як правило, сильно схильні до парші.

Парша – давно відома хвороба яблунь. У науковій літературі перші згадки про неї датуються 1819 роком, коли вперше був описаний збудник парші – гриб Venturia inaequalis. Збудник зимує на опалому листі і плодах в стадії незрілих плодових тіл.

Як розмножується парша

З початком росту молодих пагонів відбувається розсіювання спор гриба. Найбільш небезпечні періоди для зараження – набухання бруньок, період бутонізації, цвітіння, масове опадання квіткових пелюстків. Завдяки наявності слизової оболонки, спори прикріплюються до нижньої сторони листя яблуні і, при наявності достатньої вологості, проростають в зовнішньому шарі шкірки листя і молодих пагонів.

Наступна стадія розвитку парші – конідіальна – настає через два – три тижні, коли гриб, який перейшов в конідії – нерухомі спори безстатевого розмноження – заражає вдруге листя крони. Температура від +18 ° C до +20 ° C є найбільш сприятливою для цього процесу. Добре помітно в цей час поява на листках, зав’язях, кінчиках молодих пагонів плям світло-оливкового кольору, які при розростанні буріють, розтріскуються.

parsha_na_listi

Перші ознаки парші на яблуні

Перший ознаками парші на яблуні є поява на листках плям світло-оливкового кольору, які з часом буріють, розтріскуються. Внаслідок ураження листя і зав’язі опадають, а гриб продовжує свій розвиток на них, закладаючи псевдотеції, які і будуть зимувати там до наступної весни.

А влітку на плодах парша утворює буро-коричневі плями інколи розтріскані, місце пошкодження є твердішим. Яблука стають деформованими, дрібними – ріст їх припиняється.

Читайте також: Чому у яблуні, груші скручується листя

Як позбутися парші на яблунях

Боротьба з паршею вимагає системного підходу. Є кілька загальних рекомендацій, дотримуючись яким можна убезпечити яблуневий сад від цієї проблеми:

1.Посадка та вирощування яблунь, стійких до парші. Вибираючи сорт яблуні, що має імунітет до парші, потрібно знати, що імунітетом до інших грибків вона може й не мати. Для районів Середньої смуги можна рекомендувати наступні сорти: Літні: БажанеОрловим; Орлінка; . Осінні: Зорянка; Сонечко. Зимові: ; Свіжість; Імант; Куликівське та інші.

2. Виклучення загущених посадок плодових дерев. Слід дотримуватися рекомендовані інтервали для конкретного сорту. Вони можуть бути від 0,8-1,2 метра для карликових яблунь і до 5-6 метрів в разі сильнорослих дерев.

3. Не садити яблуні в затінених і заболочених місцях.

4. Своєчасне прорідження крони і видалення сухих, пошкоджених гілок.

parsha_na_yablukah

Весняні заходи боротьби з паршею – покрокова інструкція

Саме весняні профілактичні та санітарні заходи є найбільш важливими в боротьбі з цим шкідливим грибом. До них приступають ще до початку сокоруху і набухання бруньок. Якщо залишилося з осені опале листя і плоди, то їх збирають і знищують. У кроні яблуні також можливо наявність не опалих муміфікованих плодів – їх слід зняти і знищити.

Проводять регулюючу обрізку крони шляхом видалення гілок, які загущують крону. До настання сокоруху необхідно провести обробку сильнодіючими пестицидами.

Перед цвітінням яблуні проводять обробку одним із фунгіцидів (препарати для боротьби з грибковими захворюваннями): Хорус; Швидкість; Абіга-Пік і ін.

Після цвітіння проводять повторну обробку обраним препаратом.

parsha_na_yablukah1_2

Літні заходи боротьби з паршею – покрокова інструкція

У літню пору в основному спостерігають за розвитком рослини і, при необхідності потрібно застосувати екстрені заходи. Вони можуть знадобитися, якщо помічені листя і (або) плоди, уражені паршею. У цьому випадку дії садівника наступні: Потрібно уважно оглянути дерево. Виявлені плоди, листя і пагони, уражені паршею, видаляють і знищують. Проводять обприскування крони фунгіцидом Строби. Обробку повторюють 2-3 рази з інтервалом в 7-10 днів. Після цього приступають до обробки біофунгіцид Фітоспорин-М з інтервалом два тижні, які не припиняють до моменту збирання плодів. Одночасно з цією обробкою можна застосовувати обробку молочною сироваткою. Вважається, що молочнокислі бактерії харчуються грибом Venturia inaequalis і різко скорочують його присутність. Молочну сироватку також застосовують для боротьби з паршею

Осінні заходи боротьби з паршею – покрокова інструкція

Осінні профілактичні заходи є найбільш важливими в боротьбі з паршею та іншими хворобами, а також шкідниками. Після закінчення листопаду (листя все опало з дерева) потрібно зібрати все опале листя, бур’яни і знищити їх. Після закінчення місяця листопаду зробити санітарну обрізку яблуні шляхом видалення сухих, хворих і пошкоджених пагонів. Гілки спалюють.

Також потрібно провести зачистку кори від моху, в яких можуть зимувати спори грибка.

Також потрібно глибоко перекопати грунт пристовбурних кіл. Грунт і крону дерева обов’язково потрібно обприскати 3% -м розчином мідного купоросу або бордоською рідиною.

Стовбур і товсті гілки потрібно побілити розчином гашеного вапна з додаванням 1% мідного купоросу

parsha_na_listi_2

Особливості, які потрібно врахувати при боротьбі з паршею

Для боротьби з паршею, як і з іншими грибковими хворобами, застосовують фунгіциди. При роботі з ними потрібно знати деякі особливості:

Гриби виробляють імунітет до конкретних препаратів і після трьох разів застосування у звичайних випадках ефективність падає до нуля.

Потрібно звертати увагу на діючу речовину препарату – часто під різними назвами і торговими марками виявляються одні й ті ж речовини.

Препарати мають різні терміни дії до дозволеного моменту вживання плодів в їжу. Перед збором врожаю потрібно застосовувати препарати з мінімальними строками дії.

Поради наших читачів, як позбутися парші

Дуже хороший результат при боротьбі з паршею, плодовою гниллю і дрібним розміром яблучок дає сильне освітлення крони з вирізкою великої кількості гілок до кожної другої. Коли купив сад, гілки стелилися майже до землі, старий господар не займався обрізанням років п’ять. Яблука були з паршею, дрібні. Після хорошої обрізки, на наступний рік яблука стали великі і без парші. Найважче було з яблунями, посадженими серед будівель. У морозні роки зимують добре, але плодова гниль пручається сильно. Довелося ще раз кардинально обрізати їх і заодно сусідські яблуні за домовленістю . Стало більше повітря і світла. Сподіваюся на хороший результат у цьому році.

Щовесни й восени обробляю залізним купоросом не нижче 5%, в місцях обробки парша зникла. І звичайно, сильна обрізка з метою висвітлення крони в кінці зими. Остаточно від парші позбутися не вдалося, залишається на висоті, де не можу дістати, але в цілому результат подобається. Яблука стали більшими, гнилі менше.

Мені вдалося позбутися від парші на груші (зараження було сильним) при одноразової обробці бордоською сумішшю ранньою весною до розпускання бруньок. І земельку навколо не забудьте. Звичайно, багато залежить від розміру яблуні, чи зможете обприскати всю до самої верхушки. Мені довелося це робити з драбини. І не забудьте про техніку безпеки, щоб не обприскати себе – гидота ще та. Після обробки слідів парші немає вже років шість-сім.

Схожі записи