Глодова кружкова міль – ознаки, методи боротьби

Глодова кружкова міль здебільшого ушкоджує трояндові культури, зокрема листя яблуні, груші, айви, черешні, вишні, сливи, персика, бояришника, ірги та лісових дерев (береза, вільха, горобина).

Глодова кружкова міль (Leucoptera malifoliella) широкопоширений вид мінуючих молей. Також має другу офіційну назву Кружкова міль-мінер (Cemiostoma scitella L.).

Шкідливість глодова кружкова міль

Здебільшого глодова кружкова міль ушкоджує трояндові культури, а також листя яблуні, груші, айви, черешні, вишні, сливи, персика, бояришника, ірги та лісових дерев (береза, вільха, горобина). Середня щільність 10 мін на листок призводить до передчасного листопаду, а це суттєво зменшує врожай та якість плодів. Якщо міль залищила багато мін, це призводить до сповільнення росту рослин та зменшення ваги плодів. Частіше вражає верхній ярус крони, шкідливість має вогнищевий характер.

glodova_kruzhkova_mil_3

Опис, розвиток глодової кружкової молі

Метелик глодової кружкової молі має розмах крил 6-7 мм, передні крила сріблясто-сірувато-білі, задні сірого кольору, груди, живіт та ноги вкриті сріблясто-сірою чешуєю.

Виліт та наступні фази розвитку глодової кружкової молі та яблуневої плодожерки відбуваються майже синхронно. Метелики вилітають у квітні, коли розпускаються бруньки, ця фаза називається “рожевий бутон” та триває до завершення цвітіння. Загалом вона може тривати від 24 до 37 діб.

Найчастіше самка відкладає яйця на нижню сторону листя, далеко від країв, дуже рідко на верхню. Максимальна плодовитість — 80 яєць, середня — 55-60 яєць. При цьому на одному листку може бути 7-15 світло-сірих овальних яєць діаметром 0,28 мм. При температурі 23-24°С ембріональний розвиток триває 9-10 діб, однак зменшення температури сповільнює розвиток. Масове відродження гусіні першого покоління відбувається при сумі ефективних температур 84,9- 96,0 °С. Особливістю гусені молі є те, що вона не виходить на поверхню листя, а входить в його тканину вигризаучи хоріон у основи яйця. При цьому вона вигризає ходи (міни) у листі не ушкоджуючи епідерміс.

Сіро-зелена гусінь з коричневою головкоюта довжиною до 5 мм, її її розвиток триває в міні протягом 20-30 діб, а літні покоління протягом 15-18 діб. Діаметр міни близько 1 см, вона кругла з концентричними темно-коричневими колами екскриментів, які помітні з верхнього боку листка.

Лялечка світло-коричнева у щільному білому ромбовидному коконі з’являється на нижній стороні листя при СЕТ 199,4°С. А їїрозвиток триває 9-16 днів. З лялечки вилітають метелики, які відкладають яйця нового покоління, при цьому самці виходять з лялечок на 5-7 днів швидше за самок, що сприяє оптимізації термінів захисних заходів та регулювання чисельності популяції шляхом вилову самців на феромонні пастки або їх дезорієнтації.

Самці реагують на феромон та спарюються у перший день після виходу з лялечки. Спосіб перетворення у лялечку залежить від пори року — весняна та літня гусінь робить це на листі, осіння — під відшарованою корою, опалим листях, поверховому шарі грунту.

glodova_kruzhkova_mil_1

Розвиток першого покоління відбувається з квітня до кінця червня. Зазвичай друге покоління чисельніше за перше, його виліт відбувається у червні-липні при СЕТ 443,4 °С, гусінь утворюється при СЕТ 581,1°С, стадія лялечки при СЕТ 821,1 °С. Кожне наступне покоління вимагає вищої СЕТ, так метелики 3 покоління летять з липня до кінця серпня при СЕТ 1000°С, 4-те покоління з серпня до зимівлі при СЕТ 1096°С. Після зиміівлі метелики вилітають наприкінці квітня — середині травня.

Коли яблуні відцвіли з’являються міни першого покоління. Оскільки самки з’являються з лялечок з дозрілими яйцями, додаткового харчування не потребують. Натомість незапліднені самки приваблюють самців виділяючи феромон. Зима є складною порою для комахи — гине від третини до половини лялечок.

Шкідливість глодової кружкової молі

Економічний поріг шкідливості залежить від пори року, весною він складає 50 одиниць гусені на 100 облікових розеток у фенофазу яблуні “рожевий бутон”. Для літньої — три гусениці на листок, або 70% заселених розеток на стадії “осипання надлишкової зав’язі”, що відповідає 50 гусеницям на 100 листків на стадії росту та розвитку плодів, що припадає на останню декаду червня — першу декаду липня).

Найбільшу шкоду завдає на стадії формування врожаю — починаючи з фенофази “рожевий бутон” до падіння надлишкової зав’язі. Друга небезпечна фаза припадає на стадію росту та розвитку плоду за умови максимальної щільності гусені (кінець червня — липень).

Боротьба із глодовою кружковою міллю

Заходи боротьби із шкідником поділяються на агромехнічні та хімічні.

1. Перекопка пристовбурових ділянок знищує зимуючі лялечки, збір та знищення восени чи ранньою весною опалого листя, очистка штамбів та скелетних гілок відвідмерлої кори рятує від гусені.

2. Під час масового льоту молі, що відбувається від розпускання бруньок і до цвітіння, а також у період масової яйцекладки шкідника до і після цвітіння, треба обробляти інсектицидами. Оприскування за необхідності повторюють, суміщаючи їх з боротьбою проти яблуневої плодожерки, листоверток та інших шкідників.

Схожі записи