Яблунева нижньостороння мінуюча міль – ознаки появи, методи боротьби

Яблунева нижньостороння мінуюча міль (Lithocolletis pyrifoliella Grsm) зустрічається головним чином у зонах інтенсивного садівництва. Харчова спеціалізація яблуня. Водночас вони можуть відкладати яйця і на кісточкові культури, як черешню та вишню.

Внаслідок діяльності гусені яблуневої нижньосторонньої мінуючої молі порушується фотосинтез, зменшується приріст та врожай. Яйця відкладають на нижній бік листка біля основ бічних та центральних жилок. Ушкоджує листя мигризаючи міни овальної форми.

На зимівлю залишаються лялечки або гусінь п’ятого віку. Невеликий метелик з розмахом крил 7-9 мм, передні крила золотаво-жовті з білим трикутником. Гусінь має довжину до 6 мм, лялечка жовтувато-кремова або темно-коричнева.

Виліт метеликів мінуючої молі відбувається за суми ефективних температур 113,6-145,9оС, а масовий виліт за суми ефективних температур 178,8-230,9оС після завершення цвітіння.

. . . .

minuyucha_yabluneva_mil3

Тривалість життя самки дуже коротка та не перевищує половини місяця. Залежно від погодніх умов літ метеликів спостерігається наприкінці квітня при середньодобовій температурі +10,3 – +13,9оС чи на початку травня при середньодобовій температурі +14,4оС. Кладка яєць відбувається при сумі ефективних температур 212,2-267,1оС. Найбільше яєць самка відкладає протягом перших 2-4 днів життя, ембріональний розвиток триває 6-11 днів. Молода гусінь не виходячи на поверхню відразу вгризається у тканину листя. Спочатку гусінь утворюю на нижній стороні листя ледь помітну міну. Згодом вона переходить на харчування епідерміальним соком, потім тканиною листя при цьому виїдає палісадну та губчасту тканину. Поступово гусінь збільшує розміри міни перетворюючи її у порожнину яку заповнює павутиною. Тривалість харчування гусениці у листі — 3-4 тижні. Після цього вона у міні перетворюється на лялечку, це триває протягом 1-2 тижнів. Протягом сезону з’являється три покоління яблуневої молі.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Заходи боротьби із яблуневою нижньостороньоюмінуючою ліллю

Своєчасне проведення всіх агротехнічних заходів. Ретельний збір та знищення восени чи ранньою весною опалого листя, очистка штамбів та знищення зібраного.

yabluneva_minuyucha_mil_2

Для збереження природніх паразитів молі у садах варто застосовувати дозволені біопрепарати.

У фенофазі висування суцвіть та рожевий бутон дерева слід оприскати інсектицидами Карате 050 к.е.– 0,4-0,8 л/га, ЕКарате Зеон 050 с.к. – 0,4-0,5 л/га; у період масового вильоту та кладки яєць після цвітіння одним з наступних препаратів: Проклейм Фіт в.г. — 0,1-0,2 л/га Піринекс Супер к.е – 1,5 л/га та ін. За необхідності після вегетації оприскування повторюють суміщаючи його боротьбою з яюлуневою плодожеркою, листовійкою та ін.

Схожі записи