Яблунева плодожерка ознаки появи, методи боротьби
Яблунева плодожерка полюбляє плоди яблуні, груші, персика, сливи, абрикосу, є одним з найнебезпечніших шкідників цих культур. Ушкоджені плоди втрачають свої якості, передчасно опадають.
Яблунева плодожерка (Carpocapsa pomonella L.) на зимівлю залишається гусінь останнього віку, вона це робить під відсталою корою, у тріщинах штамбу та скелетних гілок, сховищах плодів, під рослинними залишками.
Коли навесні середньодобова температура перевищує +10°С гусінь перетворюється на лялечки. Через 14-21 день, коли починають цвісти яблуні починається виліт метеликів, це триває від 1,5 до 3 місяців. Через тиждень-півтора після вильоту самки починають кладку яєць, при цьому одна самка може відкласти 40-120 яєць. Ззовні ці яйця схлжі на маленькі краплинки воску, молочно-зеленого кольору, блискучі, розміром до 1 мм. Кладка відбувається по одному яйцю на гладких листках, молодих пагонах та плодах.
Гусінь зазвичай з’являється через 17-20 днів після завершення цвітіння, вона вгризається у плоди у різних місцях. Всередині гусінь яблуневої плодожерки прокладує ходи у м’якоті, аж поки не досягне насіннєвої камери. Згодом виходить назовні та залазить у сусідній плід. Такий розвиток гусені триває близько місяця. У південних країнах розвивається 2-3 покоління, при цьому найбілььше шкоди завдає саме 2-3 покоління яблуневої плодожерки.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Заходи боротьби від яблуневої плодожерки
Необхідно слідкувати за станом дерев, восени та весною чистити штамби та скелетні гілки від відмерлої кори. Як тільки в саду з’являється падалиця слід накласти на штамби та скелетні гілки ловчі пояса, періодично оглядати їх та знищувати гусінь, яка там зібралася. Увечері слід систематично трясти дерева, збирати таа зниищувати падалицю.
Оприскування дерев у період масового вильоту та яйцекладки одним з препаратів: Проклейм Фіт (д.в. емамектин бензоат, 50 г/кг + луфенурон, 400 г/кг) – 0,1-0,2 л/га, Піоринекс Супер к.е. (д.в. хлорпірифос 400 г/л + бифентрин, 20 г/л) – 1,5 л/га, Енжіо 247, с.к. (тиаметоксам 141 г/л + лямбда-цигалотрин, 106 г/л (0,3-0,4 л/га), Карате-Зеон (д.в. лямбда-цигалотрин, 50 г/л) – 0,4-0,5 л/га.
На початку- в середині липня слід провести другу обробку, третю через 2-2,5 тижні тими ж препаратами, чергуючи їх з іншими інсектицидами.
У період масової появи гусені можна застосувати біопрепарат лепідоцид (2,0-3,0 кг/га), 2-3 обробки з інтервалом 10-14 днів проти кожного покоління шкідника.