Цикламенів кліщ – причини появи та методи боротьби
Цикламенові кліщики, як і інші кліщі, дуже малесенькі і помітити їх вкрай важко. Цикламеновий кліщ відноситься до групи, так званих, прозорих кліщів. Шкоду рослині завдають як личинки, так і дорослі особини, висмоктуючи сік.
Павутинного кліща можна виявити за допомогою павутинки, а цикламенного, який на нижній частині листка виглядає як шар пилу, можна і не помітити. Цикламенів кліщ має овальне напівпрозоре жовтувате тіло з чотирма парами ніг. Довжина тіла у самок становить 0,20-0,25 мм, у самців – і менше, приблизно 0,15 мм. Особливо любить з’являтися кліщ на цикламенах, бальзамінах, бегоніях, пеларгоніях, септоліях (кімнатна фіалка), каланхоє, азалії і фуксії.
Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Якщо личинки і дорослі особини цикламенового кліща оселилися на точці росту, сильно сповільнюється приріст рослини: молоденькі листя в центрі розеток деформуються, волоски на них стають неприродно потовщеними і довгими, набувають спочатку рожево-жовтого, а потім попелястого відтінку, закручуються вниз і засихають. Квіти на хворих рослинах теж викривлюються, на них з’являються невеликі світлі крапки, бутони не розкриваються.
Швидкому розвитку цикламенового кліща сприяють тепло і висока вологість. Сильно уражені рослини виглядають, наче у пилі.
Кліщ розмножується дуже швидко. Нове покоління з’являється кожні три тижні, а за сприятливих умов цикл розвитку скорочується до двох тижнів.
Як боротися з цикламеновим кліщем?
Як тільки з’явились підозри щодо існування цього шкідника, рослину потрібно ізолювати. Якщо у вас невелика колекція, можна спробувати знешкодити кліща так: заражену рослину повністю занурити у воду, нагріту до 40-45 ° С і витримати її там протягом 15 хвилин. При цьому температуру води потрібно підтримувати весь час обробки. Після процедури рослину ставлять на 2-3 дні в тепле притінене місце, а потім повертають на підвіконня. Перед тепловою обробкою з рослини видаляють уражені частини.
Заражену рослину можна викинути, щоб уникнути зараження інших рослин, або заново розмножити, використовуючи здорові листочки (обприскати препаратами від кліщів або ретельно промити теплою водою) для укорінення, Що стосується хімічних способів боротьби, то потрібно враховувати, що кліщі – НЕ комахи, тому інсектициди на них не діють. Для боротьби з ними потрібно використовувати акарициди або інсектоакарициди.
Існує великий вибір препаратів. Потрібно пам’ятати, що через виняткову плодючість у кліщів швидко виробляється звикання до отрут. Тому акарициди потрібно неодмінно чергувати. Через те, що не всі препарати діють на яйця кліща, а також на особин, що знаходяться у сплячці, використовувати препарат потрібно не менше трьох разів. Обов’язково застосуйте хоча б один препарат, що діє і на яйця кліща (санмайт, неорон, омайт).
Обробляти рослину потрібно на свіжому повітрі або у нежитлових прохолодних приміщеннях. Потрібно ретельно оббризкати рослину, також не забути обробити землю. Для досягнення найбільшого результату рослину треба загорнути у поліетиленовий пакет і залишити на 8 годин. Не забувайте, що хім. препарати дуже шкідливі і токсичні для людини, потрібно вжити всіх необхідних заходів безпеки.
Після проведених процедур рослину слід занести у приміщення на карантин (подалі від інших кімнатних рослин в затінене місце). Коли рослина почне оновлюватись, десь приблизно через 3 тижні, можна поставити її на постійне місце.